jirka F

Platí i v dnešní době úsloví: „Když něco nevím, tak se zeptám“?

Prostě chce se to nejdříve ptát a pak konat, nebo si má člověk poradit bez zeptání?

--

Platí i v dnešní době pořekadlo když něco nevím tak se zeptám?

Nejlepší odpověď
Hufnágl

Něco podobného: Líná huba, holé neštěstí.
Ale pozor! Pokud se „tady“ na něco zeptáš, od některých se dozvíš, že vkládáš otázku za účelem získání palce nebo že je tvá případná anketa neúplná.

Další odpovědi
da ny

Např. na úřadě, v obchodě, na nádraží, na ulici atp. určitě:)
Doma, s internetovým připojením bych dala přednost hledání informací
a odpovědí tam.
Jsem tady teprve 6. – 7. rok a musím přiznat, že úroveň, smysl a způsob
pokládaných otázek veeelmi hluboko klesla.

ivzez

Ne tak docela.
Ve většině případů bývá dobrá určitá „průprava“, aby člověk věděl, na co se ptá, a dokázal otázku správně formulovat.

Správnou formulací míním takovou formulaci, z níž bude lidem zřejmé, na co se tazatel ptá,
a umožní jim poskytnout mu takové odpovědi, jaké potřebuje.

Já třeba téměř vždy nesprávně (nedostatečně) formuluji otázky z oblasti počítačů.
Neumím dát najevo, co už vím, a co přesně potřebuji.

hapiky

Pořekadlo platí stále, ale více platí: Kdo není na internetu, jakoby ani nebyl.

help7

Stará moudrost praví: Je lepší položit otázku a vypadat hloupě pět minut, než se vůbec nezeptat a být hloupý celý život.
Někdy může člověk, který se často ptá (i na zdánlivě banální témata) vypadat jako blázen nebo nevzdělanec. Pravou ale je, že má spíš odvahu se zeptat a jeho zvědavost a touha po vědění/odpovědích je silnější navzdory ostychu. Například mnohokrát se stane, že se jeden z davu zeptá na něco, co by mělo být zřejmé a co by měl každý vědět. To může u ostatních kolem vykouzlit úsměv na rtech, za to, že se ptá na něco, co „je všem zřejmé.“ Jak se pak ale ukáže, tak odpověď na tuto otázku nemusí nikdo ze zúčastněných vědět. To, co je všem zřejmé nakonec skoro nikdo neví. Jen se nezeptají, protože by jim to bylo tzv. blbé a nepříjemné.
Vždycky je lepší se zeptat, prosadit se, položit otázku, když nevím a hlavně když chci znát odpověď.

marci1

Samozřejmě. Když něco nevím, tak se zeptám. A že to každý nedokáže srozumitelně formulovat, nebo napíše sem, tam hrubku, tak co? Nač někoho „shazovat“? Nikdo nejsme dokonalí. Důležité je, že to chce vědět, že má zájem. 🙂

nyjono

Pořekadlo?
To je jen fakt, proč by to mělo být pořeadlo?
Kkyž někdo neví a koná, tak to je hlupák.