natal

Placení zdrav. a soc. pojištění

Chtěla bych se zeptat, pokud jsem neudělala státnice, a budu je dodělávat v lednu, tak od února bych si musela platit zdrav. a soc. pojištění, co kdybych šla na nějakou vš, ale nechodila tam, přišla bych pouze k zápisu, bude za mě stát platit celý rok zdrav. a soc. pojištění?

Odpovědi
autacek

Dotazy na povinnost platit sociální pojištění – to je snad nějaký mýtus, sociální pojištění se platí buď na základě dosaženého příjmu, případně dobrovolně. Příjmy nemáš a dobrovolně (takového člověka neznám).

Co se týká zdravotního pojištění, je třeba určit, do kterého okamžiku patříš do kategorie, kdy je za tebe plátce pojistného stát. Tento status trvá po dobu kdy jsi považována za studenta. V okamžiku kdy tento status skončí buď si budeš muset platit zdravotní pojištění sama, jako samoplátce, případně se k tomuto dni registruješ na úřadě práce. Přesný termín kdy právě tobě status studenta končí si musíš zjistit sama, neb je to v těchto případech zcela individuální (nejlépe na škole, do kdy tě jako studenta vykazují)

pusinka50

Pokud půjdeš jen k zápisu na VŠ a už na přednášky a zkoušky chodit nebudeš, škola na to za pár týdnů přijde a sama tě vyloučí. Takže uhraješ maximálně tak 2 měsíce. To vím jistě.
Jinak, sociální pojištění je nepovinné, povinné je zdravotní pojištění, kdy jako osoba bez zdanitelných příjmů platíš měsíčně té zdravotní pojišťovně, u které jsi pojištěna, částku ve výši 1080 Kč