KarelHevessy

Píše se ve větě „Není zač, a jsem opravdu rád, že to dokážeš ocenit“ čárka před a? A proč?

Nejlepší odpověď
annas

Často je rozhodující kontext, který souvětí přechází. . Nebo zda jde o školní cvičení a na tom, co se ve škole probírá. Takže záleží na pochopení, čárka není vždy jednoznačná.

Není zač . zřejmě reakce na poděkování nebo něco podobného.
… a jsem opravdu rád … zkuste si změnit spojku.
Druhá věta v souvětí omezuje tvrzení ve větě první.

Není zač, ale (avšak) jsem opravdu, rád, že to dokážeš ocenit. .
Není zač, jsem však opravdu rád, že to dokážeš ocenit…

Takže čárka před spojkou „a“ bude.
Doplňuji:
Konzultovala jsem čárku s dvěma češtináři z fakulty. Opravdu záleží na pochopení, na předchozím kontextu., jak jsem napsala.

Uvádějí obě možnosti – s čárkou i bez čárky. Takže je vidět, že někdy není interpunkce zcela jednoznačná.
více diskuse

Další odpovědi
quentos

gecco: skutečně to není slučovací poměr? A jaký jiný by to byl?

Podle mého názoru to slučovací poměr je, a čárka tam tudíž nebude.

cochee

První dvě věty jsou ve slučovacím poměru, proto se před spojkou „a“ nepíše čárka… 😉

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=153

gecco

Věty nejsou ve slučovacím poměru – proto se před spojkami píší čárky…
😉
Doplňuji:
Viz – http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=153

ivzez

Ne, v tomto souvětí se před A čárka nepíše.

talka

Já bych to rozdělila do dvou vět a oddělila buď středníkem nebo tečkou.

anonym

Před „nebo“ je to prý naopak…

Doplňuji:
Daný uživatel již dnes obdržel maximální počet hodnocení.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=155

lota

Za mě ne, nejde o prostý slučovací poměr. Čárka tam patří, „a“ je tam nadbytečné.

gecco

Quentos → podle mne je stupňovací – a já bych tam čárku dal…
😉

gecco

Ivzez, Quentos → Dám na vás…
😉

Omlouvám se za mystifikaci v mé odpovědi.

gecco

Příspěvek smazán administrátorem.

quentos

není se evidentně zač omlouvat, často připouštějí sporné případy více interpretací…