blablabla

pevninská nemoc

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. V televizi v jednom dokumentu jsem slyše pojem Pevninská nemoc , neví prosím někdo co to je ?

Nejlepší odpověď
annas

Pevninská nemoc existovala či existuje na pevnině .Uvádí se např. že prasečí chřipka se se poprvé objevila v v pevninské části Číny..

Pro zajímavost informace z pořadu National Geograpfhic.

Globální oteplování přenáší do moří nemoci z pevniny, tvrdí vědci.

Na téma znečišťování moří se sešli v kanadském Vancouveru při sympoziu pod názvem Udržet se na hladině nemocných moří. Po celém světě jsou tuleni, lachtani a další mořská zvířata nakažena parazity a nemocemi typickými pro kozy, krávy, kočky a psy, varovali vědci na pravidelné konferenci Americké asociace pro pokrok vědy (AAAS).

Tyto nemoci pak čím dál více ohrožují i samotného člověka, který k moři přijíždí na dovolenou, pracovat, nebo moře využívá jako zdroj potravy. Sympozium je dalším v řadě setkání, která upozorňují na zhoršující se stav oceánů, vykazujících čím dál větší kyselost a teplotu v některých částech světa a další vlivy globálního oteplování.

Paraziti, houby, viry a bakterie se dnes dostávají z půdy do moře jednodušeji kvůli zásahům člověka: betonování a vysoušení bažinatých oblastí narušuje původně přirozené filtry, zároveň se člověk začal intenzivněji věnovat zemědělství. A proto například parazitický prvok toxoplasma gondii, který vyvolává u krav potrat, ohrožuje nyní i mořská zvířata.

Kalifornská veterinářka Melissa Millerová navíc varuje před neodhadnutelným dopadem na člověka. „Žijeme ve stejných zónách a konzumujeme stejnou potravu,“ říká. Vědci proto vyzvali k intenzivnímu monitorování rizik, které paraziti a další nemoci mohou představovat pro člověka a mořská zvířata.

http://www.national-geographic.cz/de­tail/globalni-oteplovani-prenasi-do-mori-nemoci-z-pevniny-tvrdi-vedci-12349/