Avatar uživatele
Zlatý

Pamatujete někteří na zálohované 1,5 l PET láhve? Záloha byla 10 Kč. Proč se od záloh upustilo?

Myslím, že to bylo ekologičtější a i by to omezilo povalování všudypřítomných nezáloh.PET lahví.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ano,pamatuji,bylo to na počátku "jakoby" demokracie.Zálohovany byly petky od Coca cola, a dalších sra*ek,ale proč se od toho upustilo je i pro mne záhadou.
Doplňuji:
Ať se propadnu do západního německe jestli to není pravda.V tu dobu firma Děštěnka vyhlašovala soutěž na design na skleněné lahve.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Tu dobu si velmi dobře pamatuji,měly jsme problémy vysvětlit,že se vykupovaly jen PET lahve s rovným dnem.Další problém byl s vratkou dodavateli,odvezl si tolik přepravek,kolik jste si objednali,nic navíc,jenže to nemuselo spotřebitele zajímat,že?(Coca cola a Pepsi cola a nápoje jimi dodávané) Výkup petek funguje v Německu.Jen si už nejsem jistá tím obsahem,mám dojem ,že to byly lahve obsahu 2l a 1l.


Avatar uživatele
Zlatý

od 16 let jsem pracovala v potravinách i ve výkupu lahví a na výkup PET lahví si tedy nepamatuji..
kdy to bylo ??
Doplňuji:
barbakane a můžeš mi vysvětlit, kde by vzali v obchodech tolik objemných přepravek na 1,5l když i teď se vyrábí pivo v plastu a taky se to nevrací ?? dřív totiž byly zálohované jen minerálky po 12, pivo po 20, cola malá, mirinda, vinea po 24, sodovka po 20, tak to bylo i po revoluci..
jsou jen výkupny plastu..


Avatar uživatele
Zlatý

Byly vážné problémy s místem pro uložení v obchodech. s tříděním , s výkupema a s dalšími věcmi.Dovoz láhví ze zahraničí a další problémy.
Nebyxlo to všude, jen nějaký zkušební provoz na několika místech a netrvalo to dlouho. Nemohlo to jinak dopadnout, protože i v ekologii jsou na prvním místě peníze.


Avatar uživatele
Zlatý

Zálohované láhve (10,- Kč/lahev) v ČR první zavedla Cola. Později se přidala Toma, Pepsi a další. Bylo to okolo roku 1996.
Zrušilo se z moha důvodů. Obchody tvrdily, že nemají místo, lidi křičeli, že nápoje jsou drahé (že mají vratnou zálohu nepochopili) a ekologové křičeli, že PET láhve jsou fuj fuj.
Výsledek vidíme dnes. Skleněné lahve nejsou - ono to s jejich ekologií není tak jednoznačné a navíc, 99% lidí šáhne po PET protože jsou lehčí. A PET se hází alespoň do tříděného odpadu (vyrábí se z nich i oblečení).
Cola potom s dalšími myslím 9 firmami iniciovala vznik Ekokomu a podpořila současný systém placení plničů obalů a proplácení obcím část za vytříděný odpad.
Doplňuji:
Osobně bych zálohy na PET bral. Zejména kdž se te´d to nich plní i pivo. Reklama ve znění pro milovníky přírody máme dvoulitrové láhve mne děsí. Protože okolo řek, rybníků, okolo různých ohnišť to bude samá PETka.
Podle mne by stačilo zálohovat (citelně) a potom v prodejně vykoupit a hned slisovat aby bylo místo. Jenže říkejte to Bursíkovcům.


Avatar uživatele
Zlatý

Vím, že to bylo hodně krátce po roce 89, ale jen na chvíli. Řekla bych, že se to zrušilo z důvodů konkurence nápojářů (vylezli na světlo nezálohované láhve) a lenosti zákazníků (zmuchlat a vyhodit je přece pohodlné).


Avatar uživatele
Zlatý

O tom nic nevím ale jeden čas se o tom uvažovalo.
Ale neprošlo..


Avatar uživatele
Stříbrný

Tak to si teda nepamatuju.Zavést zálohy na petky je bohudík nerealizovatelné.A ani si to nedokážu představit a to mám dost bujnou představivost.


Avatar uživatele
Zlatý

Tak to si nepamatuji a že už pamatuji docela dost, ale je to dobrá motivace myslím, kdyby byla záloha 3kč taky by to lidi stejně vyhazovali,ale těch 10kč už je k zamyšlení....
Doplňuji:
tak to bude tím, že tyto sr..ky nekupuji a nekupovala jsem

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

ad Damiano byla jsem až do r.91 na velkoprodejně na Petřinách účetní tak bych musela něco vědět o zálohách na PET lahve jak uvádí i barbakan nevím kde jste to vzali ??

Avatar uživatele

anonym

Pracovala jsem jako vedoucí prodejny rok 1992-1997,zálohy lahví byly v hodnotě 10Kč a5 Kč.

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

tak to už nevím naše prodejna se v privatizaci v září 91 prodala, dál jsem už v potravinách nepracovala a nápoje v PET nikdy nekupovala..

Avatar uživatele
Zlatý

venkovan

Myslím, že v roce 1996 byl na Letné v Praze I. Mezinárodní den smíchu.A jedna zájmová skupina lidí kterou jsem na tuto akci zval aby si tam připravila svůj sranda program ji odmítla, že ji sponzorují plniči PET lahví. A v tu dobu si pamatuji, že se láhve PET lahve vykupovaly, protože jsme se s těmi lidmi bavil o tom, jestli není lepší ty firmy které vykupují podpořit, než vše zatracovat.

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4948
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2676
Zlatý briketka10 2418
Zlatý annas 2074
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.