Karlos24

Ovlivňuje délku letu letadla otáčení Země?

Když například poletí letadlo z Los Angeles do Sydney a zpět, bude cesta trvat délé, letěl by úplně stejnou trasu? Pomineme-li časová pásma samozřejmě…Někde jsem zaslech myšlenku, že by jedním směrem mělo letadlo letět snadněji a tedy i rychleji, což má být zapříčeněno otáčením Země

Nejlepší odpověď
mosoj

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevite-cim-to-je-2
Země se otáčí od západu na východ i s celou atmosférou. Takže let na východ je snazší + výškové větry.

Další odpovědi
baghira

Délku letu ovlivňuje především (proti)vítr. Ve velkých výškách je jedná nejen o lokální, ale i o globální vzdušné proudění. A to je ovlivněno kromě tepelných rozdílů i rotací Země. Takže ano, dá se říct, že jistý vliv tu je, ale ne „prvoplánový“, ale jako důsledek důsledku něčeho.

http://www.bo­cians.net/co-je-to-pocasi/vzdusne-proudy

dudu

Letiště umístěné na rovníku se pohybuje od západu k východu obvodovou rychlostí 1674 km/hod. Civilní trysková letadla uletí za hodinu necelých tisíc kilásků, takže otáčení Země na délku letu plus nebo mínus vliv má. Velmi důležitou roli často sehrává silný protivítr. Směrem k pólům se obvodová rychlost zpomaluje až na nulu.

hanny 2

Letěli jsme Vídeň – Bangkok – 10hod. a zpět – Bangkok – Vídeň 11hod.10 min.Tak nevím,jak si to mám vysvětlit.Byly to předpokládané délky letu a vždy jsme přistáli o půl hodiny dřív.

showman

Ne!

led

Vybrala som z otázky:…„i rychl­eji, což má být zapříčeněno otáčením Země“
Ano, teoreticky, ak by sme stred Zeme spojili so stredom Slnka čiarou. Zemeguľa sa otáča okolo svojej osi. To znamená, každý bod na Zemi sa vzďaluje smerom k západu od našej čiary a návratne sa približuje od východu. Ak by lietadlo letelo na východ smerom k našej čiare, vplyvom rotácie Zeme by bolo zanášané smerom na západ® a silou motorov(M) by sa blížilo k našej čiare rýchlosťou M-R. Ak by letelo na západ rýchlosť by bola M+R.
V reále všetky prírodné javy, teda i rotácia Zeme, majú vplyv na rýchlosť lietadla.

venkovan

Při letu z Prahy přes severní točnu a potom přes jižní do Českých Budějovic a potom zpět by to mohlo být stejné.