terry

Ovlivní mléko přidané do šalvějového čaje jeho účinky?

Čaj ze šalvěje mi dělá dobře, ale je natolik hořký, že ho piju zřídka. Cukru nebo sirupu se musí dát víc a pak je zase jak cuměl, že to taky není dobrý.
Mléko chuť zjemní.
Ovlivní účinek šalvěje?
Děkuju.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud se přidá mléko do hotového a odfiltrovaného čajového nálevu, tak by žádné změny neměly nastat. Jiné by to bylo, pokud by se výluh dělal už za přítomnosti mléka. To obsahuje tuk, do kterého by se extrahovaly i látky v něm rozpustné a složení by se změnilo. Je to ale jenom teoretická úvaha chemika. Nevím, jak by se změnila vstřebatelnost v trávicím traktu (pokud by se teda nějak změnila). Odpověď dá jenom praktický pokus a subjektivní dojem.

Další odpovědi
annas

Našla jsem vám, jak se připravuje odvar. s mlékem,.

Šalvějový odvar

"Hrst čerstvých šalvějových listů zalijeme 500 ml studené vody, přivedeme k varu a 5 minut vaříme. Odstavíme a ještě 10 minut necháme louhovat. Nakonec odvar scedíme a několikrát denně po jídle kloktáme. Odstraňuje zápach z úst a hubí plísně.

V některých oblastech používají šalvěj nejen na kloktání, když pálí v krku, ale i jako léčivý nápoj. Šalvěj svaří s mlékem a osladí medem."

https://www.zdravi-vitaminy-doplnky.cz/eshop/by­liny/salvej-lekarska-list-1000g-detail