_Lucka_

Poradíte, jak vyřešit osvětlení podle popisu v doplnění?

Potřebuji vyřešit umělé světlo v místnosti, kde nemám zásuvku (ani není možnost jinak přivést proud). Ideálně nějakou lampičku na baterky či tak + bych potřebovala aby to bylo napojené na časovač – bude svítit 12h a pak se vypne.

Nejlepší odpověď
Drap

Použít světlovod.

Další odpovědi
dubraro

Vhodně velká svíčka, která za 12 hodin dohoří.

hapiky

Však Vy si víte rady. Svítilnu led + časový spínač. Do 300 Kč je koupíte v prodejně elektrosoučástek.

dr.luha

Koupit LED žárovku 1W max 3W/12V, použít starší auto akumulátor a časovač na 12V.

Jiří Bohumil

Konkretizuji řešení dle dr.luha, které se mi zdá nejvhodnější. Zakoupit objímku a LED žárovku 3W/12V (cca 100,–) a zhotovit pěkné a jednoduché svítidlo, autom.akumulátor 40Ah/12V DC (cca 900–1300,–) a spínací hodiny SPH-Q denní (300,–), případně týdenní, které by svícení zapínaly a vypínaly dle nastavení.
Hodiny jsou sice na trvalé napájení 230V, ale hodinový strojek je napájen dobíjeným vestavěným akumulátorkem 1,2V DC a šikovný elektrikář provede úpravu tak, aby byl akumulátorek hodin dobíjen rovněž z akumulátoru 12V.
Pak po zapojení je předpoklad, při chodu osvětlení, po Tebou definovanou dobu 12 hodin (nastaveno a ovládáno spín. hodinami), po plném nabití 40 Ah akumulátoru, provoz cca 10–12 dní.
V případě akumulátoru s větší kapacitou pochopitelně více, v přímé úměře.
Pak by bylo nutno aku opět nabít.
Svítivost by byla cca kolem 200 lm (laicky-poměrně dost). Asi jako od „normální“ žárovka 20W.
V případě, že by stačilo méně, pak osadit LED žárovku pouze ten 1W a doba provozu by se ztrojnásobila.
Celkový náklad by tedy byl cca 1300–1700,– Kč s akumulátorem 40 Ah.
Pokud by byla možnost využití solárního kolektoru, bylo by možno „vylepšit“ a přes den by se aku dobíjel venkovním světlem a pak by byla nutnost dobíjení aku podstatně prodloužena, případně by nebylo nutno dobíjet vůbec.
Ale to by bylo trochu dražší, odhadem zhruba o cca 5 tisíc Kč.