Fyzik amatér

Opravdu jde pohnout Zemí?

"Dejte mi pevný bod a já pohnu Zemí'' prohlásil podle legendy geniální starověký mechanik Archimédes. Jak je tomu doopravdy?

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Archimédes věděl, že neexistuje břemeno, které by nebylo možno zvednout i nejslabší silou, jestliže se použije páky; je jen zapotřebí působit touto silou na dostatečně dlouhé rameno páky a krátkým ramenem zvedat břemeno. Proto si myslel, že kdyby se použilo páky velmi dlouhé, bylo by možné silou lidské ruky zvednout i břemeno, jehož hmota by se rovnala hmotě zeměkoule.

Kdyby však slavný fyzik byl věděl, jak ohromná je hmota Země, sotva by byl svůj sebevědomý výrok pronesl. Představme si na okamžik, že Archimédes by měl onu "druhou Zemi'', onen pevný bod, který hledal; a představme si také, že si zhotovil potřebně dlouhou páku. Víte, jak dlouho by mu trvalo, než by břemeno o hmotě stejné jako má naše zeměkoule zvedl jen o jediný centimetr) Plných třicet tisíc bilionů let!

Hmotu Země astronomové znají; těleso s takovou hmotou by vážilo na Zemi zhruba 6 000 000 000 0­00 000 000 000 tun.

Jestliže člověk může přímo zvednout jen 60 kg, musel by ,,zvedat Zemi” pákou, jejíž jedno rameno by bylo 100 000 000 0­00 000 000 000 000krát delší než druhé.

Prostým výpočtem zjistíme, že zatímco konec krátkého ramene se zvedne o 1 cm, druhý konec opíše ve vesmíru obrovsky oblouk dlouhý 1 000 000 000 0­00 000 000 km.

Takovou nepředstavitelně dlouhou dráhu by musela proběhnout Archimédova ruka působící na páku, aby mohla zvednout Zemi jen o jeden centimetr! A jak dlouho by to trvalo? Předpokládáme-li, že Archimédes byl s to zvednout břemeno 60 kg do výše jednoho metru za jednu vteřinu (to je výkon skoro rovný jedné koňské síle!), potřeboval by na „zvednutí Země“ o 1 centimetr 1 000 000 000 0­00 000 000 000 vte­řin čili třicet tisíc bilionů let. Za celý svůj dlouhý život by byl Archimédes nepohnul Zemí ani o tloušťku nejtenčího vlasu.

Žádné důmyslné nápady by geniálnímu vynálezci nepomohly znatelně tuto dobu zkrátit. „Zlaté pravidlo mechaniky” říká, že na každém stroji je zisk na síle nevyhnutelně provázen ztrátou na dráze, tj. na času. I kdyby byl Archimédes dokázal zvýšit rychlost své ruky na největší možnou rychlost v přírodě, na 300 000 km/sec (rychlost světla), "pohnul by Zemí“, o 1 cm i v tomto fantastickém případě teprve za 10 milionů let.

Další odpovědi
alenka901

nejde to je fyzika