Omluvená pracovní doba x darování krve

Dobrý den, chodím darovat krev a najednou nemám nárok na omluvu plné pracovní doby. Tj. když mám úvazek 7 hodin denně, vždy jsem měla toto omluvené, ale teď mám omluveno jen 6 hodin. Prý proto, že máme pevnou a pohyblivou pracovní dobu. V pracovní smlouvě jsem žádnou zmínku o pracovní době pevné a pohyblivé nenašla. Je to uvedeno ve vnitřním řádu úřadu. Navíc, p. personalistka mi nechce počítat ani těch 6 hodin, protože je pro ni darování krve jako návštěva lékaře.

Odpovědi
anonym

Ja take chodim darovat krev,byla jsem zrovna minuly tyden,je povinosti zamestnavatele zaplatit prumer mzdy,je to plneni verejnych povinosti.Ten den jsem mela nocni a smenu mam radne zaplacenou a omluvenou,ale na pozvance k odbaru musite mit radne oznacene daroval krev.

standa

Personalistka NEPOSTUPUJE SPRÁVNĚ, máte nárok na pracovní volno + náhradu mzdy za celou směnu !!!

Navíc si paní personalistka plete pojmy „návštěva lékaře“ a „darování krve“, obojí se řídí odlišnými předpisy :

  1. návštěva lékaře = osobní překážka v práci

(nař.vlády č. 590/2006 Sb., příloha, odstavec 1.)

  1. darování krve = překážka v práci z důvodů ´obecného zájmu´

(§ 203/2, písmeno „d“ Zákoníku práce)

Níže odkazuji na obdobnou otázku, kde je problematika podrobněji okomentována.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-zamestnavatel-odebrat-financni-bonus-kvuli-darcovstvi-krve

TominkaFuky

Já teda chodím darovat plasmu. Peníze si za to neberu. Jsem bezpříspěvkový dárce a takový dárce si může uplatnit stejné výhody, které plynou ze zákona i pro dárce krve – tedy den placeného volna či snížení daňového základu. Některé zdravotní pojišťovny poskytují i další výhody. Chodím do cara plasma a jsem tam opravdu spokojená. Chodím si tam prostě odpočinout.

Vercule

Já jsem taky uvažovala, že bych zašla darovat. Na podmínky caraplasma jsem se taky dívala a docela mě to zaujalo. Jaké jsou podmínky pro dárce? A jak probíhá první odběr?

Derrynka

Když se mrkneš na stránky caraplasma, tak oni tam mají vše moc hezky a hlavně podrobně popsané. Takže tam se dozvíš vše :)

Vercule

Díky moc… Jsem byla až překvapená, jak to má ta caraplasma hezky popsané. Už jsem si zkusila i jejich rezervační systém a těším se na první odběr.