lorja

Může zaměstnavatel odebrat finanční bonus kvůli dárcovství krve?

Zaměstnavatel nám chce vyplácet 1000korunový bonus co 2měsíce pokud budeme chodit k lékaři mimo pracovní dobu.Při mém dotazu jestli se to vztahuje i na bezplatné dárce krve mi bylo řečeno,že taky.Nelíbí se mi,že bych si měl brát dovolenou na darování krve pokud bych o bonus nechtěl přijít.Může to zaměstnavatel takto praktikovat?

Nejlepší odpověď
standa

Obecně lze říci, že až na výjimky platí to na čem se dohodnete (v některých případech se však nemůžete vzdát svých práv)

1. Darování krve
Podle ustanovení § 203/2.d vám volno s náhradou mzdy musí zaměstnavatel poskytnout

2. Návštěva lékaře mimo pracovní dobu
V tomto případě si umím představit dohodu, že zaměstnanec bude navštěvovat lékaře mimo pracovní dobu a jako kompenzaci mu zaměstnavatel vyplatí určitý finanční bonus

Takže pokuste se zaměstnavatele ´přesvědčit´, aby od svého záměru zahrnout do finančního bonusu i dárce krve, upustil.

Pokud nebude chtít vyhovět a například vám bude chtít finanční bonus ´krátit´ (za to, že vám tedy pracovní volno + náhradu mzdy za dárcovství krve bude poskytovat), tak jej slušně upozorněte, že pokud by jiným zaměstnancům ´nedárcům´ vyplácel vyšší bonus, dopouštěl by se diskriminačního jednání.

Je těžké radit, bez znalosti kontextu a v jakém pracovně-právním ´ovzduší´ se nacházíte, abyste radikálně prosazoval své ´nároky´… někdy je zapotřebí velká dávka diplomacie.

Hodně štěstí 🙂

§ 203/2, písmeno „d“ (zákoník práce)
Dárci při odběru krve přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru.