Avatar uživatele
Registrovaný

Kdy může zaměstnavatel chtít nahlásit dovolenou?

Máme celkem v podniku 25 dní dovolené. Jenže vedoucí chce po mě abych nahlásila všechnu dovolenou do konce února jak si ji budu vybírat. Já ale ještě samozřejmně nevím co a jak bude. Zdá se mi to hrozně brzo to takhle hlásit na celý rok. Má na to právo a případně podle jakého paragrafu a zákona.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Má právo,protože mu "Zákoník práce" ukládá vypracovat plán dovolených a ten se zpravidla dělá únor-březen.

§ 217 ZP

Pořád se setkávám s názorem,že JÁ si určuji kdy na dovolenou.Není to žádná pravda.Doslovná citace par.217 "Zákoníku práce"!

(1) Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku,pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Shrnuto -
1.Nástup dovolené určuje zaměstnavatel s přihlédnutím ke svým potřebám a oprávněnému zájmu zaměstnance a to písemně 14 dnů předem.
2.Není řečeno,co to je oprávněný zájem.Může to být zaplacená dovolená,celozávodní dovolená manželky a tedy trávit dovolenou spolu nebo jen snaha si udržet práci,tedy neprotivit se.Ale než půjdu platit do cestovky,je lépe to říci.
3.Kde nejsou odbory,má zaměstnavatel volnou ruku,pokud se zaměstnanci neobrátí na ČMKOS,která zastupuje všechny zaměstnance. Odezvu zaměstnavatele lze pak očekávat
4.Dovolená musí být jedenkrát v roce 14 dnů v kuse a celá má být vyčerpána do konce roku ve kterém na ni vznikl nárok
5.Jakákoliv jiná DOHODA je možná a vřele se všem doporučuje místo vykřikování "MÁM PRÁVO" - bohužel NEMÁM

 

Další odpovědi:

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 457
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.