cepice

Vyplatí se koupi ojetinu, nebo nové auto, když šetříme na barák?

Co se vyplatí? Koupit ojetinu a ušetřit tak peníze (pokud se nebude kazit), nebo pořídit nové auto a mít jistotu, že bude OK a se zárukou, ale zase si tolik nenašetříme na nový barák? Navíc ani nemáme garáž.

Nejlepší odpověď
Drap

To za vás nikdo nerozhodne a ani nemůže. Nikdo netuší jaké máte příjmy, kolik potřebujete našetřit, jak nutná je potřeba auta a podobně. A co se vyplatí? Každý to vidí jinak. Kolik najezdíte km za rok. Pokud málo, tak se auto vůbec nevyplatí, jednodušší a levnější potom vyjde jezdit dopravou nebo taxikem. Pokud najezdíte opravdu hodně, tak se vyplatí nové auto s ekonomicky nízkým provozem. A zase musíme srovnávat pohodlí při cestování a podobně. Obdobné to je u domu.

Další odpovědi
SEmperor06

Nové auto, ojetina vydrží tak 5 a míň let a nové auto 10 a víc, lepší je si koupit nové krásné auto.

Emefej

Ojeté určitě ne, jednou jsem ho měl. Byl to jeden z nejhorších obchodů mého života.

Dochy

To záleží. Semeperor tvrdí, že nové vydrží 10 let, staré vydrží 5 let. Pokud to staré auto koupíš za cca 20% z ceny nového, pak během 10 let koupíš taková dvě a ušetříš 60% z ceny nového auta. Je otázka na kolik si třeba ceníš svého času (pro řešení příp. oprav apod.), kolik toho najezdíš (jestli Ti výrazně pomůže koupit nové modernější auto s možná o něco menší spotřebou). Podle mně, pokud to chceš brát ekonomicky, tak Tě lépe vyjde starší nebo žádné auto. Ale starší auto je třeba rozumně vybrat aby to nebyl šrot.
Zatím jsem jezdil s Felicií – možná 6–8 let za 33000 + cca 20000 opravy – hlavně zrezlé blatníky, teď mám Partnera cca 4 roky za cca 80000+6000 opravy (brzdové destičky+disk, ventilátor chlazení). Nepočítám v tom běžnou údržbu. Porovnej s cenou nového vozu, řekněme 300 000 s před­pokládanou životností 10 –15 let, s tím, že po cca 5 letech Ti také začnou naskakovat ty opravy.
(u staršího auta je vhodné najít si nějaký menší, neznačkový servis v okolí)

Výhoda nového auta: Znáš jeho historii a v případě problémů víš, že můžeš nadávat sobě, nebo výrobci.