WhiteS

Odmínutí alkohol testeru

Zdravím, za měsíc mi je 18 a měl bych jen takový teoretický dotaz. Co by se stalo, kdybych šel například domů a zastavila by mě hlídka policie / městské policie s tím, že jim mám dýchnout do testeru, jestli jsem nepožil alkohol. Mám povinnost foukat? Pokud odmítnu, jak se to bude dál řešit? ( s tím že nejsem plnoletý a odmítnu). Známému se stalo něco podobného ale ten už 18 měl. Díky moc za názory, pokud se dotaz nehodí tak se omlouvám.

Nejlepší odpověď
Mravenec

Podle § 20, zák. č. 65/2017 Sb. je povinen se testu na alkohol podrobit osoba, které nebylo 18 a je podezření, že užila.

Vždycky platí pravidlo, že při odmítnutí se hledí, jako by osoba byla pod vlivem. (§ 20 alinea 2, téhož zákona) A podle toho s ní je následně nakládáno – hlášení na OSPOD, odmítnutí přijmout oznámení od opilce, etc.

Odmítnutí může být kvalifikováno jako přestupek dle § 35 alinea 1 litera p, zák. 65/2017 Sb. za což hrozí sankce do 50.000 Kč od správního orgánu.

Pokud osobě bylo 18, nevztahuje se na ní povinnost podrobit se, pokud neplatí jiný důvod z ustanovení § 20 – např. činnost ovlivěna alkoholem, etc.

Dle § 18 jsou také zakázána určitá místa, kam se pod vlivem alkoholu nesmí. To je další věc, na které se četník může točit.

Ještě se mi teda nestalo, aby se dávalo foukat náhodným chodcům, na tom mi něco nesedí. Leda někde v Horní Dolní, kde četníci nemají tolik práce. V Praze určitě ne.

Výrazně doporučuji podrobit se testu na přítomnost alkoholu, veř, že když četník bude chtít, najde si jiný důvod, na čem tě točit a je zbytečné zdržovat se hodinu dialogem, než jednou rychle fouknout.

Další odpovědi
Rokio

Alkohol zajímá policii pouze za volantem.

Filip84

No, Mravenec Ti to vyložil na 1*, škoda, že nemohu nominovat. Já Ti to pouze doplním:

Pokud Ti nebylo osmnáct, tak Ti může dát policista „dýchnout“ prakticky kdykoli – zákonné zmocnění Ti uvedl Mravenec.

Pokud Ti bude dávat policista „dýchnout“, musí Tě poučit o právních následcích toho, když dechovou zkoušku odmítneš. Pokud Tě poučí, tak opravdu od 15 let jsi trestně i správně zodpovědný a můžeš být projednáván pro správní delikt, jehož skutkovou podstatu Ti uvedl Mravenec. Pouze sankce se bude u mladistvého lišit, bude nižší.

Pokud odmítneš se podrobit dechové zkoušce, tak protože jsi nezletilý, policista Tě může zajistit podle ustanovení § 26 odst.1 lit.h) policejního zákona. Pochop: Ty jsi nezletilý. Vykazuješ znaky toho, že jsi pod vlivem alkoholu (jinak by Ti kluci nedávali dýchnout, že jo). Jsi dítě, no a jako namrdané dítě půjdeš, buďto, na záchytku, nebo domů k rodičům – podle toho, jak moc namrdané dítě budeš.

Tebe už máme „zrealisovaného“: půjdeš na záchytku, nebo k rodičům a budeš oznámen pro přestupek, žes odmítl klukům „dýchnout“. Tak, jo, Ty jsi „pokluzený“.

Teďka rodičové!

Protože arciť Ty, jako nezletilý, můžeš chlastat, jak sovětská delegace, tak ale Tobě, jako nezletilému, nesmí nikdo alkohol prodat, podat, nebo Tě k jeho užívání navádět, či Ti jeho užívání usnadňovat, umožnit, etc. etc. etc. Tak se bude vyšetřovat, kterak fakan k opici přišel!

Takže, policie to oznámí OSPODu. Rodičové půjdou na „outrpný vejtaz“ na OSPOD, budou podávat vysvětlení. Ty půjdeš taky na „outrpný vejtaz“ na OSPOD, Ti tam ukážou palečnicu a španělskou botu, „anžto toť pouze začátek, by hříšník povolil“. 😂😂😂 Ne, samozřejmě, že si z toho dělám trochu srandu, ale v reálu to tak, pro Tebe, bude velice podobné.

Pak se něco zjistí. Něco řekneš Ty, něco rodičové, něco kluci, co jsi jim odmítl dýchnout, a tak vůbec a podobně.

In extremo to klidně může skončit tak, že Ty půjdeš do Klokánku, třeba na měsíc, no a rodičové před soud a do nápravného zařízení.

Takže: jestli je nemáš rád, chlastej, jak sovětská delegace. Jestli je máš rád, tak, buďto, počkej s chlastáním, až Ti těch 18 bude, nebo chlastej, ale úplně někde v pryč, prostě ale úplně v pryč, třeba takto uprostřed Sahary, nebo někde hluboko v lese, kde Tě neuvidí policie, naučitelky, báby z OSPODu, prostě: nikdo, ani kuna lesní, rozumíš tomu?

Já neznám nikoho, kdo by se namrdal poprvé po osmnácti. Třeba existuje, ale neznám. Ale víš co? My jsme chlastali úplně v pryč, pak jsme byli namrdaní, pak jsem poblil spolužačku, ona – myslím – poblila mne, pak jsme spadli do potoka, no od bahna jsme byli. Ty, ale stačilo! Od té doby jsem se tak neožral. 🤷‍♀️😎

Doprdele, já fakt nevím, co to jste za generace, že vás namrdané musí chytit bengo, tvl! 🤪🙄🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🙃

Filip84

Rokio I. Kauflandský: Jo, takže motorkář může být namrdaný, jak carský officír, jo? Ty vole! To je úplně 🤪, to ani JyrkaF🤪, snad, takové pakoniny tady nepíše, jako, a to je zdejší „nekorunovaný král debilů“, jako! 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤪🤪🤪👌

Mravenec

Rokio, přečti si odkazovaný zákon, být pod vlivem alkoholu je na mnoha místech zakázáno. Málokdo to ví. 🙂

Mravenec

Samozřejmě, že u toho musí tropit nějaký rambajz, nepořádek, ohrožovat veřejný pořádek. Ale to už tak povětšinou bývá… Jinak by to četník ani nepoznal, pokud bude slušný člověk pod vlivem, není problém.

WhiteS

No právě u nás na vesnici je někde permanentně hlídka, a jak jsem řekl, pokud se někde něco ukradne ( klidně i měsíc z5) tak zastavujou každého chodce po půlnoci (vlastní zkušenost) a potom mě mrzí že si týden před mojima 18. nemůžu dát na oslavě kamarádky ani jedno pivko. Ačkoliv to zní neuvěřitelně tak to tak je :D

Filip84

No, právě v „Kundích Pyscích, gmina Myší Břichy, okres Prasečí Hory“ stává bengo na jednom místě, ne? Nebo na dvou. Nebo tak něco, ne? Tak, sakra, nedělej debila a jdi jinou ulicí, ne? Proboha, to jsou starosti! 😅😂😂😂

A když pojede hlídka – to už poznáš podle stylu jízdy a zvuku motoru, že to je bengo – tak někde zalezeš, hlídka projede, Ty se vrátíš na chodník / cestu, problém vyřešen – harmonie obnovena! 😎

WhiteS

Nene právě že ne :D Vesnice má rozlohu 1,75 km² a dohromady jezdí cca 3 hlídky, jedná stojí a co 15 minut jede na jiné místo a další 2 jezdí. Zní to jak příběh z blázince a nebo hodně sci-fi kriminálky ale opravdu to tak je :D , funguje to už tady přes rok. Taky jsem napočítal časovou míru toho, jak často v průměru projede hlídka kolem mého domu u cesty, vyšlo to zhruba na 6 minut 13 sekund. Ale to s tím nemá nic společné, jen taková zajímavost a dotaz byl čistě teoretický, protože mi vrtal hlavou už delší dobu jak to je se zákonem.No každopádně, díky moc za odpovědi. 😁

Mravenec

Tak to asi vážně nemají do čeho píchnout, pokud na mikrovesnici nasadí 3 hlídky. Hlavně, že v Praze na MOP je až 15 volných tabulkových míst a práce se nestíhá.

Mravenec

To je přesně ono, v Horní Dolní, kde je nápad 1–5 TČ/měsíc, oproti centru Prahy 17 TČ/den, je to prostě vidět. Tak holt buď budeš mít rychlé nohy, potažmo hlavu, aby jsi šel jinudy, anebo musíš ještě měsíc počkat. 🙂

WhiteS

Díky moc za odpovědi! :) 😁