Avatar uživatele
anonym

Odkud se vzalo slovo babóňat a co znamená?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, GM, johana 56, fcoop, briketka10, gagaga, marci1 před 3997 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
briketka10

tady již popsala dávno annas ve své otázce i s jinými hanáckými slovy..
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/poznate-vyznam-hanackych-slov-monat-spozet-a-babonat
Doplňuji:
Důvod, proč tohleto všechno vlastně píšu, je sloveso babóňat". Zaslechl jsem ho po letech včera. Věta zněla: To oni tó dobó ještě babóňajou." Povšimněte si té krásné rozkolísanosti mezi ó a ou. Kdybyste chtěli překlad, znělo by to v celomoravské variantě: To oni ještě vzpouzí/vzpou­zijou/vzpouzi­já", čili děcka ještě nespí. Krásné sloveso, no uznejte.
zdroj:http://sumarum­.wordpress.com/2007/12­/05/626758-o-prapodivnych-tvarech-jazyka-ceskeho-u-brnaphp/

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Ad Briketka, díky za připomenutí.

Význam byl vysvětlený, ale protože mě zajímají zaprášené, sterilní a školometské slovníky, podívala jsem se do etymologického. slovníku a zjistila původ.

Stč. sloveso babonit se objevilo v nářečí moravskoslovenském = hledat něco bez oprávnění tam, kde nemám co hledat, nebo v nesprávný čas např. v noci, a tím budit někoho ze spaní, nebo nemotorně.

Vývoj tohoto slovesa byl složitý – snad od puditi = plašiti, strašiti, poháněti, také podst. jméno pud = hrůza. Hláskový vývoj od původního řeckého či latinského kořene.

Slovo bylo silně nevlídné, expresívní. Různé varianty – babúňat, vabúzňat. Převzala je hanáčtina jako babóňat.

Jak jsem uvedla v otázce, slovo znám. Umím hanácky, i když tímto nářečím mluvím zpravdila jen se svou kamarádkou v rodné obci. Hanáčtina se vytrácí.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Krásné slovo „babóňat“(pono­covat). Není to k tématu, ale napadlo mě, jak krásná slova jsou „žufánek“ nebo „šuflátko“, „štokrle“. Hanáčtina je tak krásně mazlivá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Vidíš to, briketka šikulka to našla. A Tobě našeptávač nenapověděl, že kladeš dotaz na již zodpovězené téma? Bude asi třeba se admina zeptat, proč si vůbec přidělávali s něčím takovým práci, když jsou tu stále lidé ignorující, že opakovaně vkládat otázky není povoleno.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
briketka10

když,

„I když mě vadí pecivální slídění pavlačových drben,“
koho myslíš tím pavlačové drbny můžeš mi to napsat ?
děkuju..

před 3995 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

marci1,

jojo žufánek, erteple, kuťata, ju, aj. používala moje babička od
Svatobořic/Mistřín a my, když jako malý holky jsme tam jezdily
na prázdniny a pak se zas vrátily domů do Pardubic mluvily jsme
napůl moravsky a kámoši/ky se nám smáli :))

před 3996 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

nehledala jsem v našeptávači, ale na Googlu,
protože šedou lištu používám málokdy teď jsem
se koukla jinam a tam jsem našla i druhý odkaz :))

před 3996 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

@ocko, když mně odpovídáte, nebo píšete liesbrief, připadám si jako dement. Už na moje otázky nereagujte, ale zcela ignorujte.

před 3996 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gagaga

kdyz … , takovejch by bylo, kteri by se radi vzdali jejich odpovedi .. :) ..
ale mozna uz " se zlepsi " ..,
uz to vypada, ze uz neni pod takovym vlivem samotneho " Dr. Pana Boha ) .. ale zatim jeste sleduji … -iv-

před 3996 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Prý zná Chucka Norrise, který ji 3× ignoroval a ještě mu to nestačí.

před 3995 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Ale posléze se za svoje slova stydím. I když mě vadí pecivální slídění pavlačových drben.

před 3995 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gagaga

:)

před 3995 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek