JáJsemKarel!

Odkud se vzalo rčení o hodinkách s vodotryskem?

Nejlepší odpověď
annas

Sousloví je z válečného slovníku, i když šlo o výrazy nevojenské.
Původ není známý. Řekla bych, že jde o výplod fantazie, něčeho nedostupného.

Šlo o vtipnou reakci na slova „Dej mi cigaretu! — a co bys ještě chtěl? Hodinky s vodotryskem?“
Podobně – „Máš cigaeru? To nemám, ale mám babičku v Číně.“

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=640

Myslím si, že šlo o něco , co nebylo možné splnit, tedy získat.. Cigarety byly tedy vzácné, nedostatkové, takže byla použitá nadsázka při odpovědi na uvedený dotaz. – důležitost, význam cigaret tehdy pro vojáka – kuřáka,, nemožné cigarety sehnat stejně jako hodinky s vodotryskem. Tedy jen zbožné přání.

..
Uvažovala jsem správně. Napadlo mě ještě se podívat do PSJC – v němž je tato fráze uvedená jako žertovná – „chtít, přát si ap. hodinky s vodotryskem – mít přemrštěné přání“

V současnosti si hodinky s vodotryskem můžete nejen přát, ale i koupit jako žertovný předmět.

Další odpovědi
Bobek 2

Je to tak – ten článek z Naší řeči z roku 1920 je takřka jediné, čeho se dá při hledání historie toho slova dogooglit – taky jsem nic zásadnějšího nenašel, a ani v tomto článku odpověď na naši otázku nenajdeme.

Rčení podle článku prof. Š. Kubín nebo prof. Karlík z Domažlic zaznamenali v rámci vojenské mluvy, z čehož samozřejmě nijak nevyplývá, že to rčení „pochází“ z vojenského slovníku. Naopak se do něj dostalo. My si z toho odkazu můžeme vzít nanejvýš informaci, že ten citovaný článek je z roku 1920, tedy se jedná o mluvu první světové války, tedy že v té době se již to rčení vyskytovalo, a dále si můžeme povšimnout, že ty hodinky v této citaci nebyly zlaté, tedy část známého rčení chyběla.

Skutečnost, že cigarety byly mezi vojáky vzácným a žádaným artiklem, nás až tolik nezajímá ani nepřekvapuje. Úsloví zjevně mělo stejný význam jako dnes, tedy že jde o nějaké nepřiměřené, až téměř nerealistické přání – paralela s cigaretami je v tomto případě spíše náhodná a nic nového nám neříká. (Zato si můžeme všimnout, že slovo „fronta“ ve významu „zástupu lidí čekajících na něco“ přišlo tehdy sběratelům slov zajímavé a slangové, zatímco dnes patří k základní slovní zásobě obecné češtiny.)

Spíše by bylo vhodné vzít v úvahu, že hodinky byly v té době známkou společenského postavení či luxusu, ale zároveň už byly věcí běžné denní potřeby – tedy mít vychytané hodinky bylo asi jako dnes mít nejmodernější a nejlepší mobil, a v době vzniku úsloví zřejmě „vodotrysk“ byl z nějakého důvodu považován za velmi prestižní „aplikaci“, respektive lidem přišlo vtipné a zároveň absurdní ho jako možnou funkci hodinek zmínit. Zde bych připomenul popularitu monumentální Křižíkovy fontány, zprovozněné na Jubilejní zemské výstavě roku 1891, která – po odstoupení českých Němců z účasti na výstavě – měla silně nacionální vyznění. Ale velká obliba impozantních fontán u nás vrcholila už barokní době, a kapesní hodinky se používaly už někdy od počátku 17. století, čili úsloví by mohlo mít i mnohem starší původ.

annas

Ad Bobek 2,

pochybujete o vyjádření jazykářů, že se úsloví objevilo u cigaret?

Na frontu se nikdo neptá, takže druhé kritizujete za nadbytečné informace a sám je uvádíte.