sandy45

Odebírá proud nabíječka,do které není zapojen žádný spotřebič?

Když odpijím telefon z nabíječky a ta zůstane zapojená v síti,odebírá proud? Děkuji

Nejlepší odpověď
Emefej

Ano, odebírá. Primárním okruhem stále nějaký proud prochází.

Další odpovědi
Alesh

Nabíječka nonstop v síti. Na kolik vás vyjde?
Máte ve zvyku nechat si nabíječku na mobilní telefon zapojenou v zásuvce? Jenže říká se, že stand by režim přece něco stojí. Máme tedy po každém nabití vytáhnout nabíječku ze sítě? Odborníci tvrdí, že na spotřebě elektřiny se to projeví zcela minimálně.

Zdroj: https://www.u­setreno.cz/na­bijeni-telefonu-spotreba/

elkon

Nabíječka v síti naprázdno je hovadina. Nejen že odebírá proud, ale může dojít i k požáru, když není pod kontrolou.

Dochy

Jakákoli připojená elektronika něco odebírá. U rozumně navržené nabíječky je ta spotřeba dost zanedbatelná – což můžeš laicky kontrolovat i dotykem – pokud nemá připojen další obvod a nehřeje se, pak téměř nic nespotřebovává.
Spotřeba nabíječky v klidu je tvořena napájením vnitřní elektroniky a přirozeným i nuceným svodem kondenzátorů (správně by mělo být zaručeno že se jakékoli nebezpečné napětí v obvodu vybije do několika sekund po odpojení napájení a na vstupním kondenzátoru je typicky přes 300V)

Co se nebezpečnosti týče – to je kus od kusu. Problémy nebývají, nabíječky by měli mít na vstupu pojistku, která by elektroniku měla odpojit při přetížení nebo při přehřátí. Nicméně většina lidí kupuje levné bazmeky někde z Číny, kde nikdo pořádně neví co je skutečně uvnitř. Takže nějaké riziko pak skutečně existuje.

led

Reklamám o bezpečnosti nabíjačiek neverte.
Telefónne nabíjačky neobsahujú vypínač, preto v nich neustále preteká elektrický prúd malej hodnoty, aj keď nie sú zaťažené.
Súčasné nabíjačky bez zaťaženia môžu byť zdrojom požiaru z dôvodu svojej zlej konštrukcie kolíkov zástrčky. Ak pozriete na kolíky, určite si všimnete, že vodivá je na nich len krátka koncová časť. A tu vzniká problém, veľakrát sa kolík nedotýka svojou celou vodivou plochou kontaktu v zásuvke, ale len svojou časťou, čím vzniká prehrievanie v danej oblasti. Toto môže mať za následok požiar. Ak to skončí vypnutím prívodu, poistky, považujete sa za šťastného. Horšie je požiar objektu.
Vychádzam z vlastnej skúsenosti a správy hasičov po vyšetrovaní príčiny požiaru.

dubraro

Odebírá, ale nepatrný.

Jiří Bohumil

Pokud šlo o starší nabíječky, které měly transformátorek a pak usměnovač, tak tyto mívaly odběr „na prázdno“, tedy bez zatížení nabíjením mobilu, větší.
Nyní se však již tyto nabíječky (síťové adaptéry) vyrábějí pouze na principu t.zv. „spínaných zdrojů“ a tyto mají, bez zatéžení, velmi malý odběr (doslova pár mA). Pokud je tato nabíječka v pořádku a nazatížená, její odběr je prakticky nepodstatný a nikdy nehřeje. Pokud je ale zatížena, zejména ty pro t.zv. rychlé nabijení, jež „dávají“ i 2–4 A nabíjecího proudu, pak její odběr ze sítě se pohybuje v rámci i stovek mA a rovněž dochází k jejímu většímu zahřívání.
Ovšem zahřívání zásuvky, do níž je zapojena, pokud je tato zásuvka v pořádku, nikdy nehrozí.

Dochy

LED: co se týče těch izolovaných kolíků – v žádných našich zásuvkách se kolíky nedotýkají celou plochou. -vždy je tam něco jako napružená vidlička která ten kolík obepíná víceméně v jednom místě hloubky toho kolíku. Ten izolovaný kolík má smysl v tom, že snižuje riziko doteku například když děcko bude experimentovat s napůl vytaženým zařízením. Za tohle bych tedy výrobce rozhodně nepeskoval – pokud to udělají rozumně. V jaké hloubce pod povrchem zásuvky má být kontakt je určitě zaneseno v nějakých normách na zásuvky.

led

Vychádzam zo správy hasičov o príčinách vzniku požiaru…

Dochy

Zdroj by byl? Trochu jsem hledal, ale v obecných informacích nabíječky moc nefigurují a když jsem hledal cíleně, našel jsem spíše odkazy na rizika výbuchu nabíjených akumulátorů.

led

Správu zverejniť nemôžem, je to niekoľko strán (sú tam mená). Prax je najlepší radca:
zoberte si zásuvku pod omietku, dajte na ňu kryt, zasuňte nabíjačku a pozrite sa zboku. Porovnajte si aj novú a dlhšie používanú zásuvku. Ak zamierate bezkontaktný teplomer https://www.el­so.sk/9755-large_default/tfa-311127-irh-scantemp-898-infracerveny-teplomer-s-vlhkomerom.jpg
zbadáte aj zahrievanie

Dochy

nebude se to zahřívat bez odběru pokud nabíječka není vadná. Zahřívání nabíječky v činnosti je normální, nemělo by přesáhnout nějakých cca 40°C na povrchu za normálních podmínek. Pokud přesáhne, je nabíječka vadná, nebo špatně navržená. Teplotu na kontaktech nelze změřit bez rozebrání zásuvky a vytažení ze zdi.

led

Zahrievanie zásuvky je možné zmerať bezkontaktným teplomerom.

Dochy

Zásuvka bez spotřebiče se bude zahřívat jen pokud je „průchozí“ (je za ní na okruhu další zásuvka s velkým odběrem).
Pokud bude spotřebič připojen šňůrou, dá se něco málo zjistit o zásuvce. Pokud je spotřebič přímo v zásuvce, bude se zahřívat primárně spotřebič a od něj zásuvka. Jak píšu, nic by se nemělo ohřát natolik, aby se na tom nedala udržet ruka. Pokud se zahřívají střeva zásuvky a ne spotřebič, jde pravděpodobně o chybu zásuvky, nikoli spotřebiče.

Mám pocit že si v něčem nerozumíme a nejsem si jist v čem…

led

Prajem vám, aby ste sa nikdy prakticky nepresvedčili o svojom omyle. Ja už to mám za sebou.