AKL

Může vyšší proud poškodit zařízení?

Zdravim vas odbornici. Mam Zoom G1XON (efekt pro kytaru) a chtel bych ho napajet pres USB. Technicky je to mozne, ale vyrobce neuvadi, jestli je mozne pouzit nabijecku, u me konkretne 5V 1000mA. Vyrobce akorat uvadi, ze je mozne pouzit USB sbernici, tedy pocitac/laptop.
No, USB 3.0 dava tusim od 150mA do asi 500, podle potreby zarizeni.
Chci se tedy zeptat, jestli vyssi proud vadi, pri stejnem napeti?

Napriklad tady v diskuzi(https://www.y­outube.com/wat­ch?v=9cYhO7JON­bk) ten co nahral video rika, ze to poskodi jednotku. Me osobne to ale prijde divny, protoze zarizeni je i na tuzkovy baterie a kdybych do toho dal nabijeci s silnejsim proudem, tak by to vlastne taky mohlo skodit…Ale nevim, az tak se v tom navyznam, tak budu rad, kdyz nekdo poradi. Kazdopadne, chvili jsem pres tu nabijecku jel a hralo to.

Diky!

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Vyšší proud nepoškodí zařízení, vezme si jen tolik, kolik potřebuje.
Zdroj 1000mA, spotřebič 500mA = v pohodě.
Jiná věc je obráceně. Zdroj 500mA, spotřebič 1000mA. Klidně může odejít zdroj, tedy v tvém případě počítač, protože to neutáhne.

Další odpovědi
Hlada

Proud uváděný na nabíječce je maximální proud, kterým lze nabíječku zatížit.
Odebíraný proud je dán vnitřním odporem připojeného zařízení (I=U/R).
Pokud tedy nebude krabička odebírat víc, než 1A, bude to fungovat.
Otázkou je spíš kvalita nabíječky. Mnohokrát jsem si ověřil, že nabíječky k telefonům zdaleka nedodají udávaný proud, resp. při zatížení tímto proudem klesne napětí dost výrazně pod 5V. Telefonu to nevadí, akustické krabičce ale ano. Doporučuju ji napájet akumulátory. Kdyby vadilo nižší napětí, tak zdrojem 9V.

TiaMa

Sama tomu prd rozumím, vím jen, že jsem jednou zapojila silnější nabíječku na noční světýlko s hvězdičkami a něco ve světýlku prasklo a spáleně zasmrdělo asi po 1 vteřině. Já si jen gratulovala, že to bylo ze speciálních efektů za mou blbost vše. :) A pořídila jsem si adaptér s přepínáním V a mA (a hromadou konektorů).
Přes laptop to ale pořád beru tak, že to jako možnost uvádí každý druhý gadget / čínský šunt, že ten se jako zdroj určitě chová chytřeji. :)

Samtibalfars

Vyšší proud nikdy nemůže vadit a obzvlášt to platí pro žárovku. Když něco prdne není to vlivem většího proudu ale většího napětí protože když není zdroj stabilizovaný a je na něm napsáno např.:12V může mít ve skutečnosti i 20V a v tom je ten háček. Obecně žádný zdroj nemá tolik kolik se uvádí. Spolehnout se na hodnotu napsanou na přístroji lze jen když je zdroj stabilizovaný.

Edison

Vyšší proud VŽDY poškodí zařízení, pokud to neochrání některá z nadproudových ochran!!! Proud udávaný na zdrojích je největší proud, který je sám schopen dodat. Spotřebič si vezme sám proudu kollik potřebuje. Poddimenzovaný zdroj může skončit poruchou zdroje, ale pozor, i poruchou spotřebiče. Některé spotřebiče s elektronickými zdroji totiž odběr proudu zvyšují, jak se snižuje napětí zdroje. Proto je nutné, aby takové spotřebiče, případně i zdroje měly podpěťovou ochranu a v případě poklesu napětí se VYPLY. Rozhodně tyto záležitosti ale souvisejí s tím, když zdroj není schopen potřebný VÝKON (P = U x I) dodat. O napěťových souvislostech tu snad povídat neumím. Jen připomenu, že zdvojnásobení napětí u odporových zátěží znamená výkon 4 x!!! A to v podobě TEPLA!!

elkon

Každé solidní zařízení má (mělo by mít) na štítku, na jaké je napětí, zda =, ~, jaký proud odebírá, případně příkon. Zdroj by měl mít hodnoty trochu vyšší.

Mr. Caligos

Učivo prvního stupně základní školy …

Edison

Elkon… S tím vyšším napětím bych byl teda hoooodně opatrný… 😁

mosoj

Samtibalfars" U = I x R, říká ti to něco? Než začneš pouštět rozumy, nauč se Ohmův zákon:

AKL

Jo, myslel jsem si, ze to tak bude. Pac, jsem vzdycky kupoval proste silnejsi zdroje, nez byl odber zarizeni a prislo mi to logicky. Ona teda ta masinka bere asi jenom 100, nebo 150mA, ale i tak si myslim, ze by to snad nemelo nicemu vadit, nebo jak pise ten clovek pod videem, ze by to dokonce znicilo procesor.
On se k tomu totiz prodava zdoj zvlast, takze mozna proto vyrobce neuvadi moznost napajeni pres nabijecku a v podstate ten USB vstup ma byt hlavne pro firmware update.
Kazdopadne diky!