od kterého roku,je 24.12.pracovní volno?děda tvrdí,že za

děda tvrdí,že dříve se 24.12. chodilo do práce…

Nejlepší odpověď
annas

Děda má pravdu. Revoluční závěr roku 1989 v Českos­lovensku přinesl změnu i do pojetí Štědrého dne. Po desetiletí byl dnem pracovním, i když zrovna v devětaosmdesátém připadl na neděli. Z dnešního pohledu samozřejmé volno na Štědrý den si Čechoslováci užívají až od roku 1990. Předtím se státní svátky řídily několikrát mírně upraveným komunistickým zákonem z roku 1951, který v prosinci uznával jen 1. a 2. svátek vánoční. Podepsán Klement Gottwald vlastní rukou.
V závěru totality byla pracovní doba na Štědrý den většinou kratší, hodně záleželo na benevolenci nadřízených. Samozřejmě s výjimkou oborů, kde nepracovat 24. prosince není možné dodnes. Podle rozšířeného bonmotu, jak potvrdí nejeden pamětník, šli lidé před nadílkou spíš do zaměstnání, než do práce…

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/pred-20-lety-skoncil-pracovni-stedry-den-byla-nedele-a-vysly-noviny-1cw-/domaci.asp?c=A091223_­222206_domaci_klu

Další odpovědi
standa

Přidal bych ještě kus ´právničiny´:

  1. zákonem č.167/1990 Sb. byl tento den uzákoněn jako den pracovního klidu (což ještě nebyl svátek)
  2. zákonem 245/2000 Sb. byl tento den zařazen mezi svátky

honza19hk

to je pravda ale i dnes někteří lidé chodí do práce (viz.hasiči,po­licajti…atd.)