LADIS

Od kolika můžete bydlet sami ?

Ahoj, mám dotaz od kolika můžete bydlet sami jestli už od 15 nebo az od 18 let ;)
Díky
Doplňuji:
A posuzuje to kdo že jste už schopní se o sebe postarat

Nejlepší odpověď
anonym

Bydlet sám můžeš tehdy, když jsi schopen se o sebe (sám) postarat. 😉
Do 18 (resp. zletilosti) ti to ale musí umožnit (schválit) zákonný zástupce (resp. zástupci), což jsou ve většině případů rodiče.

Doplňuji:
Kdo posoudí tvou schopnost se o sebe (po)starat?
Vždyť to píšu – do zletilosti zákonný zástupce, od zletilosti sám dotyčný (není-li zbaven svéprávnosti – v tom případě je to stále zákonný zástupce).
BTW – jsou lidé, i svéprávní, kteří se dobře starat o sebe samotné nenaučí nikdy…
😉

Další odpovědi
Yap

Normálně od 18 let. Popř. od 15, ale pokud je soudem z nějakého důvodu stanovena plnoletost.
Zkrátka od okamžiku, kdy jste schopni podepsat právně uznatelnou smlouvu.

breja

můžeš hned, jak ti to dovolí rodiče. Jinak oficiálně od 18, a až budeš schopna se starat sama o sebe

marci1

Určitě bych raději počkala do 18 let. Jako zletilá jsem samostatná, mohu podepisovat a uzavírat smlouvy apod. a rodiče již za mně nezodpovídají.

elektrikář

Otázka je zda máš práci, na jídlo, oblečení, obutí, a na nějaký nájem
Doplňuji:
Já se osamostatnil po návratu z vojny. Měl jsem štěstí v K Varech sehnal podnájem. Za 50Práci jsem měl v podniku kde jsem se vyučil.Ale bylo občas do ouvej.

Nuk nuk

Podle zákonů od nabytí plnoletosti, tj. od 18ti let, případně po zplnoletnění.

ivzez

Od dosažení plnoletosti,
za předpokladu, že si na to sám vyděláš.

Rodiče jsou sice tě živit až do ukončení přípravy na budoucí povolání,
ale nejsou povinni ti platit samostatné bydlení.

Plnoletosti dosáhneš podle platné právní úpravy v 18 letech.
Těhotná dívka může po dovršení 16 let požádat soud
o povolení uzavření sňatku. Pokud jí soud vyhoví, dojde
současně ke zplnoletnění.

Od ledna 2014, kdy vstoupí v platnost nový občanský zákoník,
bude možné o zplnoletnění požádat např. kvůli podnikání.
Opět po dovršení 16 let.

Sůwa

Mne už spíš zajímá DO kolika budu moct bydlet sama. Odpověď je podobná – dokud se budu moct o sebe sama postarat 🙂

elektrikář

Základ domácího vybavení jsem měl z ubytovny co jsme měli s tátou než emigroval. Talíře vylovil z říčky Teplé. K darované drátěnce nechal přivařit nožičky. V bazáru koupil matrace,stůl a židli. Od domácího dostal kamna klubky. Koupil kolena a kus komínové roury.Při vyklízení mouru ze sklepa vyzbíral nějaké dřevo a kousky uhlí. Vzpomínám na první teplé jídlo. Nemohl jsem se dočkat, a tak pekl vejce na komínové rouře. Objednal uhlí. Ze začátku svítil svíčkami,
V práci mi dal mistr klubko drátu Natáhl jej do starých trubek. Pak mi připojili elektřinu.Z u­bytovny kde jsem dřív bydlel z tátou jsem si vymontoval plynové potrubí které jsme tam nechali udělat. Dům byl už prázdný a v rekonstrukci Plynaři mi to dali dohromady v mém podnájmu. Zčátek by vydal na román.

Dochy

Yap: ptá se na samostatné bydlení, ne samostatné uzavírání smlouvy. Pak je správná odpověď: Pokud Ti to umožní rodiče (zák. zástupce) nebo od plnoletosti.

Zletilost může soud schválit tuším až od 16 let (bez záruky)

ivzez

Ano, po 16. narozeninách.

Daniel Oplt

ä kdo tedy bude podepisovat smlouvu ?