Johanys

Od čeho je odvozený název sýru Jadel?

Nejlepší odpověď
marci1

Název sýru Jadel pochází zřejmě ze jména jade, jež odvozeno od nefritu , polodrahokamového zeleného kamene. Název kamene zase pochází ze španělské piedra de la ijada , což znamená „kámen koliky “. Věřilo se, že když byl jade kámen umístěn na břicho dítěte, mohlo to vyléčit jeho koliku. 🙂
https://fr.wi­kipedia.org/wi­ki/Jade_(pr%C3%A9­nom)

Další odpovědi
Kepler

Marci, tak tahle souvislost mě nenapadla. Jadeit = pyroxen, odrůda jade. Mně napadlo, že to prvně řekl valašský bača: jeden povídal, že ten sýr byl tak dobrý, že 1/4 kila jedl 5 minut. A ten druhý: já dél.

briketka10

marci1
Když zřejmě, tak ne jistě. Ale mohu prosit
o přeložení odkazu z Wikipedie? Děkuji