halmar

Objem vodíku?

Mohu se zeptat, jak řešit toto? Vypočítejte, jaký objem vodíku (v cm 3 ) se uvolní při reakci sodíku o hmotnosti 1 g s ethanolem za normálních podmínek. Děkuji moc

Nejlepší odpověď
Lamalam

Za normálních podmínek zaujímá jeden mol libovolného plynu objem 22,4 l.
Doplňuji:
V rovnici, tak jak jí vyčíslil Magix, je k tvorbě jednoho molu vodíku zapotřebí 2 molů sodíku. Jednoduchým výpočtem zjistíš, kolik molů vodíku vznike reakcí 1 g Na. Počet molů vodíku vynásobíš molárním objemem 22,4 a máš řešení. Já to tady za tebe počítat nehodlám. Napiš své řešení, ráda ho zkontroluji.

Další odpovědi
Magix.cz

Základ je vědět, jak reakce probíhá : 2 C2H5OH + 2 Na → 2 C2H5ONa + H2, Tebe zajímá objem H2 na pravé straně rovnice. Dál musí poradit zkušenější, tady jsem na tenkém ledu :(

Kelt

Pokud je rovnice správná, dostanu ze 2 molů Na jeden mol vodíku. To je objem 22,4 litrů. 1 g uvolní 0,4869 litrů tedy 486,9* cm 3 pokud reakce proběhne dokonale.

mosoj

Rovnice od Magix.cz je správná.
1 mol látky v plynném stavu je 22,4 l ( za norm. podmínek)
H2 je jeden mol a ten vznikne ze dvou sodíků to jest 22 g.
Pak ze 22 g sodíku vznikne 22,4 l vodíku
.........z 1 g sodíku vznikne x l vodíku

x = (22,4/22) x 1 = 1,018 l = 1018 cm3 vodíku
Doplňuji:
Není mojí vinou že po inetu se potulují různé periodické tabulky. Tak jsem vytáhl chemické tabulky Sýkora – Zátka a atomová hmotnost sodíku je cca 23
takže 2 × 23

= 46 . Pak (22,4/46) x 1 = 0,486 l = 483 cm 3

Emefej

Jenom pro úplnost, standardní molární objem má dnes hodnotu 22,71 l nikoliv 22,4 l. Je způsobeno tím, že IUPAC za standardní tlak dnes považuje 100 kPa, nikoliv 101,325 kPa (1 atm.), jak jsme se učili ve škole.

Zdroj: http://goldbo­ok.iupac.org/S05910­.html

Lamalam

mosoj – máš to špatně, počítáš s jedním molem sodíku, ale v rovnici reagují dva moly, čili cca 46 g.

mosoj

Vykašli se na moly a počítej s atomovou váhou. Ta je 2 × 11 g.
Zdar.

Lamalam

No právě že není, relativní atomová hmotnost sodíku je 22,989768. Ta 11 u sodíku je jeho protonové číslo.
Zdar.

mosoj

Je zde přeci raděno, že jde o postup a ten je správný. Navíc pojem mol je zde důležitý jen u toho plynu, že ! U pevné látky jsou rozhodující atomové hmotnosti.

mosoj

Tak proč jsi to u své odpovědi nenastínila. Nemusel bych naletět na přiblblou tabulku.

mosoj

Až ti bude 68 přijď si zasoutěžit. To co se dnes publikuje jsou opravdu kraviny k ničemu. Za mých studií a úpraxe byla periodická tabulka prvků zobrazována se všemi daty Můžeme si to rozdat třeba z průmyslovou chemií. Také odpovídám většinou z hlavy. Hledat v technických análech zde nebylo nikdy oceněno.

Nazdar.

Lamalam

Vždyť o nic nejde, postup výpočtu jsi měl správný, jenom dosazené špatné číslo. Nemusíš se čílit, víš, že tě v technických otázkách respektuji a nechtěla jsem tě schazovat.

Jinak já obvykle používám tohle http://www.prvky­.com/periodic­ka-tabulka.html, tam to obvykle sedí.