Avatar uživatele
halmar

Objem vodíku?

Mohu se zeptat, jak řešit toto? Vypočítejte, jaký objem vodíku (v cm 3 ) se uvolní při reakci sodíku o hmotnosti 1 g s ethanolem za normálních podmínek. Děkuji moc

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3433 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lamalam

Za normálních podmínek zaujímá jeden mol libovolného plynu objem 22,4 l.
Doplňuji:
V rovnici, tak jak jí vyčíslil Magix, je k tvorbě jednoho molu vodíku zapotřebí 2 molů sodíku. Jednoduchým výpočtem zjistíš, kolik molů vodíku vznike reakcí 1 g Na. Počet molů vodíku vynásobíš molárním objemem 22,4 a máš řešení. Já to tady za tebe počítat nehodlám. Napiš své řešení, ráda ho zkontroluji.

Upravil/a: Lamalam

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Magix.cz

Základ je vědět, jak reakce probíhá : 2 C2H5OH + 2 Na → 2 C2H5ONa + H2, Tebe zajímá objem H2 na pravé straně rovnice. Dál musí poradit zkušenější, tady jsem na tenkém ledu :(

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Pokud je rovnice správná, dostanu ze 2 molů Na jeden mol vodíku. To je objem 22,4 litrů. 1 g uvolní 0,4869 litrů tedy 486,9* cm 3 pokud reakce proběhne dokonale.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Rovnice od Magix.cz je správná.
1 mol látky v plynném stavu je 22,4 l ( za norm. podmínek)
H2 je jeden mol a ten vznikne ze dvou sodíků to jest 22 g.
Pak ze 22 g sodíku vznikne 22,4 l vodíku
.........z 1 g sodíku vznikne x l vodíku

x = (22,4/22) x 1 = 1,018 l = 1018 cm3 vodíku
Doplňuji:
Není mojí vinou že po inetu se potulují různé periodické tabulky. Tak jsem vytáhl chemické tabulky Sýkora – Zátka a atomová hmotnost sodíku je cca 23
takže 2 × 23

= 46 . Pak (22,4/46) x 1 = 0,486 l = 483 cm 3

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Jenom pro úplnost, standardní molární objem má dnes hodnotu 22,71 l nikoliv 22,4 l. Je způsobeno tím, že IUPAC za standardní tlak dnes považuje 100 kPa, nikoliv 101,325 kPa (1 atm.), jak jsme se učili ve škole.

Zdroj: http://goldbo­ok.iupac.org/S05910­.html

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Lamalam

mosoj – máš to špatně, počítáš s jedním molem sodíku, ale v rovnici reagují dva moly, čili cca 46 g.

před 3432 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Vykašli se na moly a počítej s atomovou váhou. Ta je 2 × 11 g.
Zdar.

před 3432 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lamalam

No právě že není, relativní atomová hmotnost sodíku je 22,989768. Ta 11 u sodíku je jeho protonové číslo.
Zdar.

před 3432 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Je zde přeci raděno, že jde o postup a ten je správný. Navíc pojem mol je zde důležitý jen u toho plynu, že ! U pevné látky jsou rozhodující atomové hmotnosti.

před 3432 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Tak proč jsi to u své odpovědi nenastínila. Nemusel bych naletět na přiblblou tabulku.

před 3432 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Až ti bude 68 přijď si zasoutěžit. To co se dnes publikuje jsou opravdu kraviny k ničemu. Za mých studií a úpraxe byla periodická tabulka prvků zobrazována se všemi daty Můžeme si to rozdat třeba z průmyslovou chemií. Také odpovídám většinou z hlavy. Hledat v technických análech zde nebylo nikdy oceněno.

Nazdar.

před 3432 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lamalam

Vždyť o nic nejde, postup výpočtu jsi měl správný, jenom dosazené špatné číslo. Nemusíš se čílit, víš, že tě v technických otázkách respektuji a nechtěla jsem tě schazovat.

Jinak já obvykle používám tohle http://www.prvky­.com/periodic­ka-tabulka.html, tam to obvykle sedí.

před 3432 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek