lc

Obec 50km/h 3.nebo 4.Rychlostní stupeń?

Kdy je u vozu menší spotřeba na 3 nebo 4 rychlostní stupeń?

Nejlepší odpověď
mosoj

Nedá se to takto říct.
Ve hřeje je okamžitá rychlost, otáčky a velikost přidání plynu.
Mnoho proměnných v jeden okamžik.
Obrovský vliv na spotřebu má výškový profil silnice kde momentálně jedeme !!
Toto se musí vždy vzít v úvahu.

Palubní počítač s ukazatelem spotřeby je v tomto ohledu k nezaplacení. Naučí vás úsporně jezdit. Pokud ovšem má řidič zájem. Na silnici moc takových řidičů nejezdí !!
Když jsem poprvé sedl do auta s palubním počítačem docela jsem čubrněl. Dnes už v pohodě jezdím o cca 1 l/ 100km méně než dříve.

Za předpokladu stejných otáček, stejně otevřené klapky a vyšší rychlosti při tomto nastavení je spotřeba nižší při tom 4. rychl, stupni. Ať je to motor benzín nebo nafta.

Další odpovědi
Tom.Noddy

Záleží jestli diesel, nebo benzín a na zpřevodování motoru. Víceméně diesely mají nižší kroutící moment, takže v pohodě v nízkých otáčkách na 4, u benzínu spíše 3.

venkovan

tak aby „nemlátil“ motor.