sisinec123

O kolik může pronajímatel zvednout nájem?

Dobrý den, bydlíme v bytě, kde platíme měsíční nájem. První smlouva byla od 1.1.2020 do 31.12.2020. To byla domluvená cena na 6500 Kč měsíčně. Od 1.1.2021 do 31.12.2021 byla cena 6700. Od 1.1.2022 do 31.12.2022 je cena 7500 Kč. Četla jsem, že zvýšení nájmu nesmí překročit 20% za 3 roky. Jestli tedy počítám správně, mělo by to letos být jen 7800 nebo už 8040? Nevím právě, zda můžu počítat rok 2020 nebo až od 2021. Děkuji, v tomhle se absolutně nevyznám. Ale majitel je magor a nedám mu ani korunu navíc. Děkuji.

Doplňuji. Byt je v OV. Vodu si platím sama, elektřinu taktéž i odpad. Topím si v krbu. Tudíž se jedná čistě o nájem. Nic víc.

Odpovědi
da ny

Nedostatečné údaje (byt má pronajímatel v OV nebo je byt městský/obecní?). Tam by mohlo „platit“ =“ Četla jsem, že zvýšení nájmu nesmí překročit 20% za 3 roky“
Mát velmi levné bydlení (málo hrabivého pronajímatele bytu v OV). Nájemné je jedna složka. Služby další složka z celkové ceny zy byt.
Do zvýšené ceny se promítne poplatek za vodu (zdražuje se), vodnéxstočné. Odvoz odpadků, náklady spojené s dodávkou tepla.
Porostou tedy náklady na nájemné i náklady na služby.
Neexistuje žádný „princip“, kterým by se pronajímatel (OV) musel řídit.
Bydlíte tedy třetí ro a od 1. 1. 2023 ČTVRTÝ rok (!(. Počítat něco dopředu je asi zbytečné, nechte se překvapit. :/

petrph

Tedy, že bych spíš upozornil než odpověděl. Tam je možná problém v tomto " První smlouva byla od 1.1.2020 do 31.12.2020. ", atd. Čili to spíše vypadá na nájemní smlouvu na dobu určitou. Tím koncovým datem ta smlouva končí a pokud chcete bydlet dále, tak se musíte dohodnout s majitelem a to zcela smluvně na nové nájemní smlouvě, za zcela novou smluvní cenu.

Zatímco, ono zmiňované „že zvýšení nájmu nesmí překročit 20% za 3 roky“ se používá v případech , kdy nájemní smlouva o používání bytu trvá časově neomezeně dál, ale „pouze“ majitel navrhuje jednostranně zvýšení nájmu. S čímž tedy jistě souhlasit nemusíte, a můžete to odmítnout Ale potom je to pan majitel, kdo může dát návrh k soudu, aby ten soud rozhodl, a on to musí soudu vyargumentovat proč. Tam už se neuvažuje jen těch formálně uvedených 20%, ale i současné obvyklé nájemné v okolí, což tedy může být i více než těch 20 procent (i vlivem inflace, a pod.).
Takže, v takovém případě, když se budete rozhodovat to odmítnout, by to chtělo se poradit i s právníkem, jak pak budete i soudu argumentovat Vy, resp. on za Vás.

zjentek

„Přijetím nového Občanského zákoníku v roce 2012 je s účinností od roku 2014 také i v ostatních směrech narovnán nájemní vztah pronajímatele a nájemce. Trh s bydlením není zásadně deformován ze strany státních a politických vlivů. Sjednávání nájemného v souladu s § 2249 nového Občanského zákoníku je sjednáváno oboustranně svobodně.“>>>https:/­/cs.wikipedia­.org/wiki/Regu­lacen%C3%A1jem­n%C3%A9ho