Petr Hošek

O jakou rostlinu se jedná? Jediný trs na pravidelně sečené horské louce. Jde o anomálii tipu alba?

Odpovědi
Drap

Mohlo by se jednat o jetel podzemní

EKSOT123

O albinismu rostlin se na internetu dá sice ledacos najít, ale je to spíš popularizované, dopátrat se něčeho komplexnějšího a podrobnějšího je oříšek. Toto by mohl být částečný albín nějakého druhu jetele. Na chlorózu nebo virózu je to myslím příliš bílé. Existuje spousta druhů okrasných rostlin, které byly vyšlechtěny aby měly bíle žíhané listy, zkus zjistit příčiny. Každý asi zná hluchavku se žlutými květy, pitulník žlutý, nebo bíle žíhaný pitulník postříbřený. Na druhou stranu to není s bílým žíháním tak jednoduché. Např. u ostropestřce mariánského jde zřejmě o zcela jiný princip, protože vybělená je naopak žilnatina listů, zatímco základní plocha zůstává zelená. Kromě albinismu (dědičná porucha tvorby chlorofylu nebo problémy s živinami) dále existují další formy bílých anomálií, vyskytující se občas v rámci svých druhů. Běžné jsou např. violky vonné s bílými květy.