Jose1f

Nový občanský zákoník – § 1168, odst. 2. Chápete to?

Příslušný text § 1168, odst. 2 nového občanského zákoníku (NOZ) zní: „Určí-li prohlášení neurčitě nebo nesprávně podíl vlastníka jednotky na společných částech, nepřihlíží se k tomu.“
Co mi na tom není jasné? NOZ by měl být srozumitelný i průměrnému občanovi se základním vzděláním. Ať to ale čtu zprava nebo zleva, smysl zmíněného odstavce mi uniká. Jak tomu mám rozumět? Každý sice nemusí vědět, co je to „prohlášení,“ ani kdo je to „vlastník jednotky“, nebo co je to „podíl na společných částech“. Z konstrukce věty by ale mělo být jasné k čemu se nepřihlíží a co to pro občana ve styku s ostatními vlastníky jednotek znamená.
Dejme tomu, že jsem vlastník jednotky (= bytu) a že v prohlášení (= prohlášení původního majitele domu) je špatně určen můj podíl na společných částech (= společných částech domu). K čemu se v takovém případě nepřihlíží? Že je to špatně spočítáno? A co to pro mně znamená, například při rozhodování (= hlasování) o opravách společných částí domu?
Budu vděčný za vysvětlení, zejména tehdy, bude-li obsahovat další (smyšlený)příklad uplatnění zmíněného odstavce tohoto paragrafu.

Nejlepší odpověď
anonym

Co je ti na tom nejasného? Přece to dává smysl. Je-li uvedeno něco tak, že si to mohou různí lidé vykládat různě, tak to neplatí.
Například budeš mít dům se šesti nájemníky( vlastníky), kde budou dvě garsonky a čtyři třípokojové byty. V prohlášení bude uvedeno, že každý nájemník (nebo vlastník bytové jednotky) má odpovídající podíl na společných prostorách, je tu problém, viď? Jaký ten podíl má tedy být? Buď má odpovídat podílu velikosti garsonky oproti třípokojovému bytu (což by mělo být podle mne správně), nebo se s tím původní vlastník bytové jednotky nepáral a bude podíl každého bytu 1/6 velikosti společných prostorů.
Z toho vyplývá jediné, že nastane-li z důvodu neschopnosti odůvodnit nižší částku za oplácerní svého podílu na společných prostorách (protože z původního prohlášení to nebude jasné), bude se muset stanovit velikost tohoto podílu znovu jasně a srozumitelně.

Nezoufala bych si. Ke každému zákonu se ještě většinou vydává „prováděcí vyhláška“. V té by měly být případné „záhady“ rozpracovány do lehce „stravitelného“ výkladu.

Další odpovědi
lukas.zmizik

Aby to dávalo smysl, chtělo by to přečíst si také předchozí odstavce a znění paragrafu, takhle samo o sobě je to nesmysl.