zjentek

Nevíte, jak se jmenuje rostlina z popisu níže?

Jde o asimetr vysokou bylinu dřevnatých stonků (připomínající keřík), jež po celé jejich délce hojně prorůstají mnohonásobně zpeřenými listy, notně připomínající listy kopru. Bylina voní jako cola a chutná jako tonic. Vůně i chuť jsou dost výrazné. Díky.

Tak jsem přišel na název tý bylinky. Troufne si někdo ji z popisu uhádnout? Hm? ;) ;D ;D? Nechám otázku jako hádanku a do půl hodiny napíšu název do diskuze. To tu ještě nebylo! Jste rádi a budete hádat?

Odpovědi
anonym

To je ona? Taky jí občas vidím, ale ještě mě nenapadlo si přívonět a kousnout.
http://www.bam­biklub.cz/bylin­ky-9-Bylinky-a-koreni-Fenykl-obecny

zjentek

Ad Fund: Tyzje se vším HNED hotov!

anonym

Nejsi sám kdo se ptá
https://www.po­radte.cz/zahra­da-a-rostliny/4741-co-je-to-za-plevel-vypada-presne-jako-kopr.html

zjentek

Ty oe vždyť ti lidé udělají z kopru kmín! Miluju diskuze typu- leknín je blatouch!

anonym

Andělika je léčivá rostlina, která má pevnou tmavou lodyha, velkou kořenovou soustavu a během druhého roku života může dorůst do výšky i 1,5 metru. Tato rostlina je podobná kopru a fenyklu, tvarem listů a také květem. Tato rostlina má silný a rozvětvený kořen, proto pokud si ji chcete zasadit, dejte jí “prostor”. Andělika je na vzezření podobná fenyklu, kopru nebo petržele ale celá rostlina, dokonce i kořen je charakteristický svou příjemnou aroma. Chuť semen anděliky je sladko-hořká. Nejčastěji se k léčebným účelům používá kořen a ze semen anděliky se vyrábí alkohol (absint, likér…).

zjentek

V absinthu andělika není, ale je v něm bylina stejnýho rodu, jako je ta moje z otázky! ;)

Toto je další malá nápověda pro všechny, kdo by si troufli bylinu uhádnout!!!

anonym

Měl si poslat otázky v tejdnu. O víkendech bych sem ani psa nevyhnal. ;) Takhle budu soutěžit sám. A mám už jen pár minut! :S

anonym

Jedná se o bylinku opravdu lidově zvanou „boží dřevec“ nebo také „palina“, která je ve skutečnosti druhem pelyňku. Botanicky se rostlina jmenuje pelyněk brotan, latinsky Artemisia abrotanum. Roste jako polokeř do výšky až jednoho metru, listy má nitkovitě stříhané podobné spíše mrkvi než kopru, a voní typicky nahořklým aróma s citrónovým nádechem. Pelyněk brotan se množí dělením trsů, neboť u nás zpravidla nekvete a tedy netvoří ani semena. Bylince se daří v sušší, humózní a propustné půdě na osluněné chráněné poloze. .V lidovém léčitelství se používá sušená nať v čajových směsí jako prostředek k povzbuzení trávení, pro kuchyňské upotřebení se mladé lístky přidávají jako koření pod tučná masa, do salátů, tvarohových pomazánek. Inspiraci k upotřebení určitě najdete v receptech francouzské kuchyně, v níž se často používá i další druh pelyňku – estragon. Sazenice pelyňku brotanu aktuálně nabízí jako novinku e-shop http://www.plan­tica.cz, kde ji má však uvedenou pod názvem pelyněk-cola.

anonym

Krásenka zpeřená

(Cosmos bipinnatus)

Vzpřímená rozvětvená letnička s tuhými, až 180 cm vysokými lodyhami. Čárkovité, čerstvě zelené listy se podobají kopru.

anonym

Upravil/a
Před 36 min
Komón. Už přetahuješ 6 min. :O

zjentek

Jo sry, ale mám to dost ztížené, světlo a tak…

Tak DOBŘE! Je tóóóóó.......­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­..............

…ESTROGEN!
uHÁDL BYS TO?

Estragon, něco takovýho:
http://zkopanic­.cz/pelynek-estragon-artemisia-dracunculus/

zjentek

Nicméně klobouk dolů před tebou Founde, v podstatě jsi to skoro trefil a kdybys tomu dal víc prosdtoru, nemineš:

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=pelyn%C4%9Bk-cola&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

anonym

Zajímavá rostlina a zajímavá kombinace. Pelyněk je hořký, cola je sladká. Hmmm. Asi bych to časem uhádl, ale musel bych se tomu více věnovat. Vypadá cool v květináči: http://www.zah­radnictviweis­s.cz/p/pelynek-coca-cola