theredlabel

Neví někdo, jak a v jakým programu psát text na pozadí obrazku typu .gif?

Nejlepší odpověď
lejdy.můn

Přesně jak v diskuzi píše Dochy: gif nemusí být nutně obrázek s animací, takže pro úplnost otázky jsi měl/měla uvést, o co přesně ti vlastně jde. 😉
Klidně si můžeš vzít ‚nehejbací‘ fotku ve formátu jpg a převést ji do gifu… a furt to bude nehejbací fotka. Jediný, co se změní, je kvalita obrazu, protože gif (narozdíl od jpg) dokáže pracovat jen s barevnou hloubkou do 8 bit/256 barev. Ale samotná přípona „gif“ z fotky animaci rozhodně neudělá, na to se musí jináč. 😉
Mrkni, že nekecám:
*ušák v jpg http://i.imgsa­fe.org/69bd843461­.jpg
*ušák v gif http://i.imgsa­fe.org/69bdfd153d­.gif

Abys pochopil, jak gify tvořit nebo upravovat, možná by nebylo na škodu přečíst si něco málo teorie. Ty se sice koukneš a vidíš jen ten jeden pohyblivý obrázek, ve skutečnosti je to ale sekvence za sebou jdoucích NEHEJBACÍCH snímků/vrstev, které když sestavíš v tom správném pořadí a nastavíš jim tu správnou rychlost snímkování/prodlev atd, tak teprve takhle se ti jednotlivé statické vrstvy doslova rozpohybují před očima. Je to vlastně jen jakási iluze pohybu..optický klam způsobený rychlým přechodem ze snímku na snímek.

Dobře se to dá pochopit právě v tom GIMPu, jak už zmínil Dochy.
Jestli potřebuješ upravit jednorázově jeden nebo dva obrázky, klidně mi napiš do zpráv a pokud to nebude nic extra náročného, za chvilku ti to upravené pošlu zpátky.
Jestli tě ale láká naučit se to sám, tak zkusím nějak laicky sepsat celý postup – snad to bude srozumitelné.

Takže v první řadě si stáhni a nainstaluj GIMP (neboj, je kompletně zdarma).
Až budeš mít nainstalováno, tak:

  1. otevři si v GIMPu gif, který chceš upravit (nejrychleji to provedeš jednoduše přetažením myší)
  2. vpravo se ti otevře dialogové okno „Vrstvy-Stopy“ (a v něm se můžeš sám přesvědčit, kolik jednotlivých vrstev tvůj gif ve skutečnosti tvoří: klidně jich můžou být i desítky. 😉
  3. pro jistotu si svoje dílko hned od počátku ulož jako projekt a průběžně ukládej i během práce, ať to nemusíš dělat všechno znovu (jako každý jiný program i GIMP občas zazlobí a ‚spadne‘).

Takže cesta k uložení projektu: Soubor→ Uložit jako (nebo zkratka „Shift+Ctrl+s“)
Cesta k průběžnému ukládání: Soubor→ Uložit (nebo zkratka „Ctrl+s“)

  1. vlevo v dialogovém okně „Panel nástrojů-Volby nástrojů“ klikni na to velké černé „A“ (=nástroj pro vkládání textu) a dole ve „Volbách nástroje“ si dle libosti nastav font, velikost písma, barvu písma, zarovnání atd.
  2. v hlavním pracovním okně kliknutím a tažením myší ohranič oblast, kde má požadovaný text ležet
  3. do označeného prostoru napiš svůj text
  4. vrať se zpátky do dialogového okna „Vrstvy“, klikni na právě vytvořenou textovou vrstvu (je označena ikonkou s velkým písmenem „T“) a přes klasickou klávesovou zkratku „Ctrl+c“ vrstvu zkopíruj do schránky
  5. postupně teď klikej do KAŽDÉ vrstvy původního gifu a pomocí příkazů „Ctrl+v“ (=vložit) a „Ctrl+h“ (=ukotvit) napevno umisťuj svůj text do jednotlivých vrstev (snímků) budoucí animace.

To „do KAŽDÉ vrstvy“ opravdu zdůrazňuji, protože na plynulý obraz animace to má dost zásadní vliv: když totiž některou z vrstev vynecháš, gif potom bude v těch místech problikávat a obraz už zkrátka nebude jednolitý, plynulý.
Pokud ale blikající efekt naopak chceš, nic ti samozřejmě nebrání vkládat text třeba jen do každé druhé vrstvy…nebo třetí…čtvrté…pá­té…nebo úplně nahodile. Však si sám zkoušej různé varianty a potom porovnávej výsledek (animaci si můžeš kdykoliv během práce zkusmo spustit přes nabídku Filtry→ Animace→ Přehrávání→ Přehrát)

  1. až budeš mít text uložený ve všech vrstvách, klikni zpátky na tu původní textovou vrstvu (ta, co je označená „T“) a odstraň ji (ikonka koše, popř. klikni na vrstvu pravým myšítkem a dej „Odstranit vrstvu“)
  2. tramtadadááá: máš téměř hotovo! 😉
  3. ještě je potřeba si výsledek uložit, takže: Soubor→ EXPORT AS (Exportovat jako)→ Exportovat→ zatrhni možnost „Jako animaci“ (!!!) → Exportovat.
  4. tramtadadááá: máš hotovo úplně 😉

Na ukázku jsem si půjčila a bleskově upravila jeden obrázek z netu:
*původní gif http://i.imgsa­fe.org/69a8c4a611­.gif
*gif s ‚plynulou‘ animací http://i.imgsa­fe.org/69aa05fbe9­.gif
*gif s problikávajícím textem http://i.imgsa­fe.org/69acbdcbe9­.gif

…a jelikož žijeme v ‚instantní‘ době, kdy by každý chtěl mít všechno hned a nejlíp bez práce (ach joooo), tak se vlastně ani nedivím, že na netu už jsou kvanta online aplikací, co na pár kliknutí otextují tvůj gif za tebe (ach joooo).
Takže hádám, že jsem se s tím návodem sepisovala zbytečně (ach joooo).

Namátkou vybírám pár vyzkoušených webovek:
https://giphy­.com/create/gif­caption
http://ezgif.com/add-text
http://gifgif­s.com/add-text/
http://www.gif­ntext.com

Další odpovědi
Kulpix

Mělo by to určitě jít v PAINT – MALOVÁNÍ.

theredlabel

V malováni to určitě nejde, jelikož .gif je obrázek kterej se hejbe ;) ;)

Dochy

Gif není obrázek který se hýbe. Gif je formát pro obrázky, který UMOŽŇUJE tvořit i animace tak, že v jednom souboru je uloženo víc obrázků a soubor obsahuje i informaci o tom jak se mají při zobrazení přepínat.
Takže je na Tobě v dotazu pořádně napsat, že Tě zajímá animovaný GIF.
Snad by to mohl umět GIMP (ten umí snad všechno s rastrovými obrázky) existují i online editory…