Meggie2

Nepřijde vám bezsmyslné to, že státní školy dostávají zaplaceno od státu pouze za přijaté studenty?

Škola dostane za každého nového studenta příspěvek od státu. Za dobu kterou ale student stráví na škole nedostanou nic. Nemůžou mít tím pádem motivaci, studenty učit nebo se je snažit na škole udržet. Přihlásí se kvanta lidí a v prváku hned 90% vylijou a je jim to jedno, ať se přihlásí klidně znova. Škola znovu dostane příspěvek od státu. Má to potom vůbec smysl studovat státní školu?

Odpovědi
relux

Proto je nutné rozlišit veřejný od soukromého sektoru. Já sám studuju už druhou vysokou školu (soukromou) a podle mě je soukromka efektivní, poněvadž se tam věnují studentům intenzivněji než na veřejných/státních školách. Hodně lidí to kritizuje větami ,,to sis ten titul zaplatil, co?", aniž by jim vlastně docházelo, že ve výsledku má státnice úplně stejnou váhu jako státnice na veřejné/státní škole. Navíc jak píšete, většinu studentu vylijou hned v prváku. Na veřejné VŠ totiž u zkoušky hraje roli to, jakou má profesor náladu, než to, jaké vědomosti student má a kolik času strávil za knížkama (vlastní zkušenost ;))

Pepa25

Z pohledu studentů jim může být jedno, jak jsou školy placeny, naopak více míst jim zvyšuje šanci na přijetí. Pokud pak studium nezvládají, pak to není problém školy ani státu, ale těch studentů …

Drap

Záleží jen na tobě kterou školu chceš studovat. Soukromá škola bude dostávat příspěvek na každého studenta kterého učí, ne od státu, ale od tebe.

elkon

To tě vůbec nemusí zajímat. Tebe by mělo zajímat učivo, abys načerpala znalosti a co je okolo není tvůj problém.

da ny

„Má to potom vůbec smysl studovat státní školu?“
Samozřejmě, že má!
Ptejte se hlavně žáků a studentů, kterým rodiče nemohou platit soukromé SŠ a VŠ. VOŠ. Studenti mnohdy „doplácejí“ i na to, že vyučující je honorován za zkoušky včetně státních. Část studenstva „neuspěje“ a musí ke zkoušce znovu.
Ve Švédsku je přijat na VŠ každý přihlášený student, udrží se jen předpokládaný/po­žadovaný počet studentů.

Vám může být jedno, zda a kolik peněz má škola za přijatého studenta.
Kdo si myslíte, že platí studium studenta na státní škole? Kdo financuje platy vyučujících a ostatní zaměstnance škol?
Neznám soukromou školu, která by měla „jméno“ a byla uznávaná ve světě.

Úroveň škol je odlišná u státních i soukromých škol.
Na soukromé škole obvykle dostuduje každý student. Na státní škole Vás od zkoušek a státnic klidně opakovaně „vyhodí“ (zvlášť, když „nesednete“ zkoušejícím).