Edison

Nepřeceňují se schopnosti 3D tiskáren?

Určitě je to skvělá věc, podle technologie to umí spousty užitečných věcí vyrobit. Ale… dává smysl nakoupit spousty 3D tiskáren, které výrobek tisknou řekněme 30 minut spíš, než investici do 3D tiskáten zvážit a pořídit pak spíše zařízení pro vstřikolis, který k výrobě téhož pak potřebuje 30 sekund? Tedy… variabilita a kusová, nebo malosériová výroba, výroba vývojových, nebo funkčních vzorků je u 3D tisku jistě fajn… ale když pak potřebuji chrlit tisíce výrobků… není nákup 3D tisku pak mrháním prostředky? Ano.. vstřikolis zase potřebuje vyrobit formu… Ale…

Nejlepší odpověď
Drap

Výhodou je právě ta variabilita rychle začít dělat něco jiného i ve velmi malé serii, popřípadě kusovku. Pro velké serie by asi vstřikování vyšlo i levněji, nehledě na nesrovnatelnou rychlost.

Další odpovědi
Kepler

No, na velkovýrobu ta tiskárna moc vhodná není, ale zase dokáže věci, co vstřikolis ne. Mně okouzluje velká 3D tiskárna, která staví baráky, tedy aspoň jejich obvodové zdi složitých tvarů. Tam je ten „tisk“ určitě efektivnější.

anonym

obojí má své pro a proti, na straně 3D tisku je obrovská výhoda v tom, že můžete kteroukoliv součást upravit a změnit její design podle nových potřeb aniž by to bylo spojeno s obrovskými náklady na novou formu pro vstřik. Zrovna tohle si velmi pochvaluje Josef Průša a zmiňuje to jako hlavní důvod proč své 3D tiskárny vyrábí převážně právě na 3D tiskárnách, které vyrábí.

Pochopitelně pokud ale chcete vyrábět plastový příbor jehož design se desítky let měnit nebude není na to 3D tisk vhodný.

aliendrone

E? :o Hele, jednak je technologie „3D tisku“ stále v plenkách, druhak jsi sám zmínil aktuální situaci ohledně vhodnosti použití a tím sis odpověděl. :)

Jinak pochopitelně vidím v 3D tisku VELKOU budoucnost (až se to pořádně „vystříbří“, nicméně už teď je za vhodných podmínek/okolností velmi užitečná), ale počítám, že té „plné slávy“ se už nedožijeme. Takže NE, nepřeceňují se. ;) :D :D

mzm

Nevím, kolik z vás má s 3D aspoň zprostředkovanou zkušenost (že by známý tiskl), ale:
30 minut je fakt malý výrobek. Jestli se bavíte o respirátorech, tak už jsem jich pár vytiskl a jeden trvá ±5h.
Amatérský 3D tisk (Průša a podobné tiskárny) není pevnostně kdovíco, u těsnosti masek taky nic moc. V případě 0,4mm trysky je i přesnost dílů poněkud omezená – tedy ne ve smyslu nepřesného čtverce o rozměrech X x Y, ale třeba zmíněná ozubená kolečka musí mít zuby poměrně veliké. V případě menších trysek je pak tisk úměrně delší. Samotný materiál taky není zrovna levý.

Aliendrone: 3D tisk pochází tuším někdy z 80 let minulého století, takže 40 let starou technologii strkat do plenek asi není úplně to pravé.

Na druhou stranu kusovky typu víčko na objektiv s vlastním logem, všemožné přesně pasující udělátka a kryty, rozličné krabičky na další všechno možné, pro lepší představu vytištěné 3D modely, pak modely, které se dají vytisknout, ale nedají vylisovat, taky prima a td atd. V neposlední řadě se dá vytisknout i forma na odlévání, náhradní díly, které se nedají sehnat..... Prostě své uplatnění si i tenhle amatérský 3D tisk najde.

Tož tak.

JájsemRaibek

Řekl bych že jo, ikdyž přiznávám, že až tak 3D tiskárně nerozumím. Co to jako umí? Prý to umí vytisknout i zbraň, tak to teda potěš.
Ale k věci. Pokud koupím tabule plexiskla, rozřežu je, horkovzdušnou pistolí jej prohnu, navrtám dírky a přidělám třeba jen provázek, mám štít raz dva hotový a skoro zadarmo. Píšeš o 30 minutách na 3D tiskárně, to je teda škoda času. Jo a co se týče praktičnosti mého štítu, na dnešní situaci kdy jich je potřeba to bohatě stačí.

GM

Cena vstřikovací formy se pohybuje řádově ve statisících korun, podle náročnosti i kolem milionu. A cena vstřikovacího lisu?! Mimochodem mám na předním zubu novou korunku z 3D tisk.,je skvělá, od původního zubu k nerozeznání.

Dominno

já si myslím, že rozhodně ne, umí to hodně, proto se není čemu divit, že se pořizují více, např. ty Prusa a i cena je čím dal více adekvátnější(ce­ny nc.cz)

Jakub Tlapal

Ono je spousta 3D tiskáren. Záleží, jestli chceš vyrábět něco profi, nebo ti stačí jen nějaká obyčejná pro domácí zábavu. Já mám tu levnější a tiskne parádně. Nikam nespěchám ,tak jestli to trvá trochu dýl, to mi nevadí. Hrozně mě to baví, takže máme všude vytisknuté věci 😁 . Taky už jsme musel několikrát měnit příslušenství pro 3D tiskárny , protože ten nápor nezvládají 😁 .

domik8

Upřímně nejsem nějakým velkým odporníkem na 3D tiskárny, ale doma jednu máme. Pracuje s ní teda především táta, který má s tím zkušenosti a znalosti podstatně větší. Máme už jí docela dlouho a co vím, tak pár součástek v ní už odešlo. Táta vše nové ale dokupoval tady https://eshop­.sharplayers.cz/ad­hezivni-pripravky a novou nepořizoval.

mimamocz

Příspěvek smazán administrátorem.

Edison

GM, ale o té kusovce jasně píšu… Super věcička 3D tisk… Stačí si spočítat denní rozdíl v produkci 3D tiskárny a vstřikolisu. Za jak dlouho se stroj zaplatí? A okamžik, kdy potřebuji zasaturovat trh statisícemi výrobků během dnů 3D tisk prostě stačit nemůže. Forma tak drahá není, ale trvá dýl, než je vyrobena. A přesto… cena… Pořád mě vyjde levněji nekoupit 3 profesionální 3D tiskárny ale jeden vstřikolis i s formou. Přitom produkce je pak řádově vyšší.

anonym

Každopádně myslím že nejpovolanější v této oblasti je člověk který tu 3D tiskárny tímto způsobem seriově vyrábí Josef Průša a velmi elegantně se vypořádal s časovou náročností jednotlivých tisků, prostě pronajal velké prostory a do nich si vytisknul výrobní kapacity, velké množství 3D tiskáren. Proč asi, design změní kdykoliv z minuty na minutu, když chce rozšířit výrobní kapacitu co udělá – prostě si jen na existujících tiskárnách vytiskne další tiskárny, čím víc jich má tím rychleji může výrobní kapacity velmi levně rozšiřovat 🙂 Má to své přednosti, ale jak říkám na výrobu levných kelímků a plastových příborů to fakt nikdy nebude vhodné, to zase ne 🙂 Viz video https://youtu­.be/PEUlPJfVnSM?t=10

Dominno

já například mám tuto 3D tiskárnu a taky spokojenost… https://www.nc­.cz/3d-tiskarna-felix-3-2-dual-extruder-kompletne-sestavena-a-zkalibrovana-lcd-displej-dvoubarevny-tisk_d373825.html

aliendrone

JájsemRaibek>>> Hele, kdysi jsem měl mlýnky na koření (na baterky). Ve všech odcházely (praskaly) plastová ozubená kolečka v převodovce. Triviálůní porucha, triviální oprava. Na tohle je 3D tiskárna PERFEKTNÍ! (v ruce bys ozubené kolečko s čepy vyrábět NECHTĚL, to mi věř)

Bohužel tenkrát ještě 3D tisk byl neznámý a shánět + dopravovat odněkud z Číny či odkud náhradní by se s ohledem na cenu celého mlýnku nevyplatilo. Takže letěly do odpadu. :(

Edison

Proto píšu… pro kusovky, vývojový vzorky naprosto super věc. Nakonec se věci nemusej tisknout v kuse, ale vytisknout jednotlivé díly skládačky a pak to nahradit vstřikolisem, případně, má-li to mít určité pevnostní vlastnosti klidně i litím, nebo kováním… Já 3D tisk rozhodně nezatracuju, to chraň bůh… jen jsem si všim, co toho některé firmy nakoupily a jak se chluběj, jak dělaj třeba respiky… a ty štíty (teda tu čelenku)… Až v Brně (divný) přišli právě se vstřikolisem. Tam ty časový poměry celkem seděj. To je pak fofr tý výroby… Ano… na začátku skvělý… ale pro nasycení trhu, byť to potřebuju rychle… mi 3D tisk přijde právě jako mrhání prostředky. Místo, aby se nadělaly formy a nakoupily vstřikolisy…

Edison

S tím štítem je to složitější: Musíš jej odsadit od čela / obličeje. To je to, co se vyrábí. Pak není potřeba plexi, staší slabší makrolon a nemusíš jej ohýbat ani horkovzduškou. Už vidím ten tvůj ajk má někdo připláclej na nose… 😁 Takhle opravdu ne… 😁 Vytisknout zbraň… no.. jak na které.. Ale hlavně… i tak jen po částech a max na jedno pouřití. Výmetné tlaky jsou na to příliš velké. Ať chceš nebo ne, hlaveň s nábojovou komorou, případně něco perkusního… z 3D tiskárny to bude pořád jen slitek. Hlaveň, aby to dávalo smysl musí být prostě kovaná. Vem si, kolik palných zbraní na jedno použití bylo vyrobeno dáááávno před 3D tiskem v kůlnách nejrůznějších lumpů. Pořád jde o tr. č. nedovoleného ozbrojování, ať to uděláš z trubky, nebo vytiskneš na 3D tiskárně.