Nemyslíte, že už se příliš zabýváme budoucností či minulostí? Platí „chápat přítomnost znamená být přítomný?“

Nemyslíte, že už se příliš zabýváme budoucností či minulostí? Platí v tomto případě „chápat přítomnost znamená být přítomný?“ Když se dnes na svět podívám, tak vidím plno lidí, kteří se vysloveně utápějí v minulosti a neustále se jí zabývají a nebo dělají to samé v budoucnosti. Nevšimli jste si toho také? Dost se o tomto tématu na internetu mluví, že lidé by měli spíš hledět na přítomnost než na minulost či budoucnost. Souhlasíte?

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/284380-eckhart-tolle-chapat-pritomnost-znamena-byt-pritomny/

Nejlepší odpověď
annas

Podobných otázek na toto téma je v archivu několik. Mlže si přečíst i jiné názory.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%20minulos­t%20a%20p%C3%AD­tomnost%20

Záleží na úhlu pohledu, jazykové pojmenování podle času., fyzikální atd. .

  1. " Čas neexistuje. Všechno probíhá najednou, tvrdí respektovaný fyzik

    https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/cas-neexistuje-vsechno-probiha-najednou-tvrdi-respektovany-fyzik.html#.Vl1-Q7-BzBw

  2. Pravidelně v této souvislosti uvádím, že dnes je dnes, včera bylo dnes, zítra bude dnes, popozítří bude zase dnes. Stejně minulý měsíc, minulý rok, minulé století. .

Protože k měření času jsou určeny hodiny, dny atd., mělo by se vždy uvádět, bylo to v roce xxxx dne xx měsíce xx atd. Tak určíme relativní čas a neztratí se kontext.

Je možné si všimnout i, že informace dnes zemřel, narodil se atd. jsou nepřesné. Protože opravdu zítra to už bude včera. To se objevuje i zde v otázkách.

Jde o nepřesnou orientaci v čase podle jeho měření hodinami , dny, měsíci atd., jak jem uvedla nahoře. .

Je možné si všimnout, že se často používá, spojení v minulé budoucnosti. Návraty do minulosti souvisejí s naší přítomností. Třeba socialismus u nás – někdo jej nazývá „staré dobré časy“, jiný jako „doba vlády komunistů“.

Nebo některé „vynálezy“ se uskutečnily až mnohem mnohem později, takže už v minulosti třeba Vinci v přítomnosti viděl budoucnost, zřejmě i Verne. Neměli prostředky a techniku na usktuečnění svých vynálezů či představ.

Takže to, co se stalo dávno, se pojmenovává minulost. Žijeme v přítomnosti, směřujeme do budoucnosti. Je to jednodušší vyjádření pro to, co se stalo, co se může stát atd.

Takže se musíme smířit s tím, že čas není takový, jak se nám jeví, ale jeho pojmenování či měření hodinami vymyslel člověk kvůli tomu, aby se mohl orientovat.. Takže z tohoto pohledu minulost existuje.

3. Moje otázka

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/f-gump-mama-rikala-ze-clovek-musi-odlozit-minulost-pak-zase-muze-jit-dal-pomuze-spaleni-mostu-najit-novou-cestu

" F. Gump: „Máma říkala, že člověk musí odložit minulost, pak zase může jít dál.“ Pomůže spálení mostů najít novou cestu?

1. Není minulost jako zpětné zrcátko v autě?

„To je dobré k tomu, abyste se podívali zpět a věděli, co tam je. Pokud se ale budete dívat příliš dlouho, můžete přehlédnout to důležité před vámi.“ Petr Havránek

2. Které řešení považujete za vhodnější?

a)„Ve vzpomínkách si udělejte občas úklid. Vymeťte zbytečné, spalte chmurné, oprašte příjemné a vyleštěte radostné zážitky své minulosti.“ Anatole France.

https://citaty.net/

b/ „Vzpomínky jsou druhá přítomnost. Vracet se do naší minulosti a ztraceného světa našeho dětství a mládí můžeme, kdykoliv se nám zachce – a zpřítomňovat si opět vše ve vzpomínkách“. Novalis

3. Platí od určitého věku, že

další den je největším darem , který můžeme obdržet?

„Existují pouze dva dny v životě, kdy nemůžeme udělat vůbec nic.
Jedním je včerejšek, druhým je zítřek Proto je dnešek tím správným dnem, kdy má člověk milovat, konat a žít.“ Dalajláma

--
4. Takže opravdu platí, že den, kdy žijem, e je jakýsi dar. Pokud to vnímám, znamená to, že žiji. Pro náš vnitřní život je to velmi důležité, vnímat vše kolem sebe, poslouchat, co se děje, využít všechny smysly.

Proto je třeba soustředit se na daný okamžik v přítomnosti, a stále být „ve střehu“. Naše minulost byla přítomností, pokud se posuneme dál, budoucnost bude naší přítomnost, i když v současnosti je to třeba jen představa.

Další odpovědi
ten který je

Myslím si,že za přítomností se táhne dlouhá niť,která se vine od minulosti.Všechno dnešní dění má svůj původ v minulosti.Výz­namné dění v současnosti ovlivnilo mnoho historických událostí.Takovým velkým mezníkem byla Velká francouzská revoluce,která ovlivnila další chod dějin.I tato revoluce měla svůj původ.Byl to především vznik zednářských loží v první polovině 18.století.Co bude v budoucnosti nikdo neví,možná jen tušení a hrubé obrysy.Možná se mýlím,je to jen můj pohled na dění.😊

Drap

Nemyslím si to. Co to je být přítomný ? Pokud žijeme, jsme stále přítomní ať už přemýšlíme čemkoli.

Kepler

Bohužel nesouhlasím. Dokonce i zvířata těží z minulosti a myslí na budoucnost – jak přežít zimu, kdy se rozmnožovat, kdy migrovat… Kdo nezná minulost, nikdy se nepoučí, přítomnosti nerozumí a jen těžko bude odhadovat, co bude v budoucnosti. Někdy je ale fajn žít v přítomném okamžiku, užívat si jej a starosti hodit za hlavu. Trvale to ale nejde.

Ametyst

Protože doba je složitá a ohrožuje základní způsob lidského bytí. Dřív se vyrábělo a pěstovalo pro uspokojení nezbytných potřeb, dnes se vyrábí a pěstuje všechno pro ZISK. Přemýšlivým lidem to není jedno, a zvláštˇ pokud mají děti, nad budoucností přemýšlejí.

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=6ZdAOGsTAMs

Justin1

Když někdo žije jen přítomností, tak se to může projevit třeba i tak, že pro svoje vlastní okamžité pohodlí oslabí ochranu proti covidu a užívá si přítomnost na úkor budoucnosti. Naše strategie boje proti covidu nemůže spočívat v tom, že s prvním pocitem nepohodlí okamžitě přestaneme proti tomuto nepříteli bojovat a necháme mu volnou cestu s tím, že nám se bojovat nechce a že doufáme, že snad za nás bude bojovat někdo jiný.

marci1

Ano, je tomu tak. Existuje jen jediný prostředek, jak nepromarnit svůj život: vložit se cele a vědomě do přítomného okamžiku. Přítomnost je tak krátká, že jí nepřikládáme cenu, ale jen ona je v naší moci a náš život se skládá jen z přítomných okamžiků.
Držíme se minulosti, ale ta už byla, a dnes už nad ní nemáme moc. Už jsme ji prožili. Samozřejmě si rádi zavzpomínáme na příjemné okamžiky, třeba z našeho radostného dětství.
Svádí nás budoucnost, neboť si ji můžeme ve své fantazii představovat podle našich snů a přání, ale ona ještě neexistuje a je zbytečné se jí zabývat. Ještě neexistuje a také existovat nemusí. Žijeme teď v těchto okamžicích, v přítomnosti. 🙂
„Při pohledu na lidi andělé pláčou, protože nemají k dispozici to, co je k dispozici nám: pocit okamžiku.“
Carlos Santana

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.