KubaK80

Němčina, nebo francouzština?

Ahoj,
věřím, že tato otázka tady už byla několikrát.
Miluji jazyky a rozhoduji se mezi němčinou a francouzštinou.
V němčině mám o něco větší základy než ve FJ a je pravda, že v našich končinách je využitelnější.
FJ je ovšem jazyk, který nádherně zní, má základy v latině, je rozšířen také hojně ve světě, je lehčí než NJ (alespoň pro mě:)) a je to jazyk vzdělaných lidi.

Tak co?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
elkon

Francouzština

Ve světě se domluvíš anglicky a francouzsky.

Další odpovědi
_Bůh_

Francouzština

Ahoj,
tvá otázka vyznívá tak, že už jsi se rozhodl pro francouzštinu. Čemuž se nedivím, nedávno jsem byl v Paříži a ten jazyk skutečně zní nádherně. Celkem mám také chuť začít s francouzštinou, ale bojím se, zda by to neovlivnilo můj přízvuk v angličtině. Angličtinu využívám v práci (interní videohovory v rámci mezinárodní společnosti).
Otázka je, jestli je němčina v našich končinách skutečně využitelnější. Řekl bych, že většina osob nevyužije ani jednoho z jazyků. Kdo kdy mluví německy? V práci s mezinárodním prostředím se stejně mluví anglicky, a do Německa člověk jede jednou za uherský rok (který trvá zhruba 4 roky). Co se týče společností, které se skutečně nezaměřují na angličtinu ale vyloženě na FJ nebo NJ, pak mám pocit, že využitelnost je obdobná. Francouzština je navíc po angličtině druhý „nejvíce oficiální“ jazyk v EU. FJ využiješ v celém Beneluxu. Zpravidla pro evropské úředníky je podmínkou znalost francouzštiny, v rámci EU úřadů je FJ určitě více ceněná.

EDIT: V reakci na elkona jen doplním, že souhlasím – francouzština je všude po bývalých koloniích. Těch Němci nikdy neměli tolik. V ČT dávají pořad S kuchařem kolem světa, je to Francouz, a domluví se francouzsky všude. Afrika, Asie, Kanada.

Gus_Fring

Němčina

Hlasuji pro němčinu. Jednak proto, co píše Rokio. A jednak kvůli tomu, že je jednodušší. Sám se učím už snad šestým rokem německy a není to tak těžké, jak mi třeba máma říká o francouzštině. Sama umí anglicky, francouzsky a rusky a říká, že francouzština je těžká na gramatiku. Já sám, když slyším tu výslovnost anebo to, že jejich čísla jsou vlastně součty nebo tak nějak (já francouzsky umím jen: C´est la vie), tak musím usoudit, že se mi to zdá mnohem těžší než němčina.

Na druhou stranu, francouzština je takový světovější jazyk. Němčinu uplatníš jen v Evropě, kdežto francouzštinu i v Severní Americe a Africe (možná okrajově i v Asii a v Jižní Americe – Francouzské Guyaně).

Takže ve výsledku záleží jen na tobě…

Rokio

Němčina

Hlasuji pro němčinu. Povolivna sousedních zemí s Českem mluví německy. Dále je v Česku řada firem, které vlastní Němci nebo Rakušáci.

Jak si uvedl, máš pevnější základ v německém jazyce, což je další důvod pro výběr němčiny.

metro

Němčina

Já mám ze školy základy němčiny, takže bych dál rozvíjel němčinu, i když se mi víc líbí švédština. 🙂 Z románských jazyků mám radši rumunštinu…

Lgee

Němčina

Kelt

Francouzština

Rozhodni se sám, dej si pro a proti. Nebo se nauč oba. Můžeš se v nich stále zdokonalovat. Němčina je nám bližší, hodně českých slov má základ v němčině, ale francouzština má jen dva rody a němčina tři, v němčině je rozdíl u sloves s oddělitelnou předponou, podstatná jména se píší velkým písmenem. Určitě neříkám nic nového. Asi před 20 lety jsem byl na Mallorce a předtím jsem piloval francouzštinu podle kazety, tak nás oslovil nějaký člověk francouzsky a já mu odpověděl také francouzsky, a on si myslel, že jsem rodilý Francouz, i když jsem se mu to snažil vysvětlit, že mluvím česky.

Disraeli

Francouzština

V první řadě říkám, že by to mělo být na preferencích, co bys chtěl umět, co je ti bližší, co se ti líbí…
Ale za mě, rozhodně francouzština, z hlediska užitečnosti a rozšíření ve světě, taky francouzština i kvůli samotnému jazyku (fr. je krásnější).
Proč ne oba? Pokud miluješ jazyky, můžeš se jich učit hodně a naučit se pár tisíc slov a trochu té gramatiky, abys mohl aktivně mluvit a rozumět není nic složitého. Polygloti ani hyperpolygloti taky nejsou žádní géniové, jen je to baví a postupují systematicky.
Takže, první frnacouzčtina, pak němčina a pak i další (nezapomeň, že můžeš i víc současně a některému třeba věnovat větší pozornost, ten druhý brát jako vedlejší, ale základy dáš v pohodě během krátké doby a když si to zorganizuješ a budeš se tomu poctivě věnovat, plést se ti to nebude ;)). Každý jazyk je plus, kolik řečí znáš,… ;) (: Francouzština je jen údajně těžká, jinak bych osobně taky řekl, že němčina je složtější. A ta fr. výslonost, na kterou si plno lidí stěžuje, není ve skutečnosti nic složitého. To je otázka jednoho, dvou dní (maximálně týdne), kdy si prostuduješ pravidla, jak se co vyslovuje… Jako určitě je fr. složitější, než některé jiné jazyky (obzvlášť nám příbuzné, slovanské nebo všeobecně jednoduché jazyky s jednodušší grammatikou, pravidly a výslovností), ale němčina rozhodni jedoduchá není a pokud si máš vybrat, tak ber francouzštinu.

Justin1

Francouzština

J’ai préféré le français, parce que je n’aime pas l’allemand.