jungle-be

Je v písemné práci povoleno zmizíkovat? A musí otevřený dopis obsahovat adresu odesílatele? Kam ji napsat u žádosti?

Dobrý den,
obracím se na Vaši poradnu s pár dotazy směřující k písemné práci z českého jazyka.

Nejprve bych se chtěl zeptat, zda je vhodné (či dovolené )v záznamovém listu dovoleno ,,zmizíkovat", jelikož ten se poté skenuje. Nejsem si jist, zda po daném skenování na listu nezůstane ,,flek", či něco podobného, co znemožní přečtení slova nového.

Dále bych se zeptal ke konkrétním slohovým útvarům.
Útvar slohové práce si s největší pravděpodobností zvolím formální dopis. Studováním tohoto útvaru jem narazil na pár skutečností, které se mi jeví nejasně. V prvé řadě u OTEVŘENÉHO DOPISU, ten obsahuje adresu příjemce. Nejsem si ale jist, zda musí obsahovat adresu odesílatele.

Dále u reklamace, žádosti a stížnosti váhám, kam napsat adresu odesílatele. Některé vzory tuto adresu obsahují začátku před adresou příjemce, u jiných ční až na samotném konci dopis, za podpisem odesílatele.

Za objasnění všech těchto nejasností bych byl velmi vděčen.

Děkuji, Jindra.

Nejlepší odpověď
annas

Pokud vám jde o maturitu, nejlepší informace získáte přímo u autorů.

Ale všechny informace by vám měl vysvětlit vyučující, protože má zkušenosti s pracemi, zná požadavky atd.

http://www.zap­nimozek.cz/jak-napsat-slohovou-praci-otevreny-dopis/
http://www.vzor-dopisu.cz/uredni-dopisy/otevreny-dopis/
http://www.stat­nimaturita-cestina.cz/jak-napsat-stiznost-u-maturity-z-cestiny-na-jednicku

Dvakrát měř, jednou řež. Nevím, jakým způsobem jsou ve slohové práce povolené opravy, ale zmizikování určitě není to pravé ořechové.

Adresa odesilatele u otevřeného dopiosu se neuvádí, jen jméno a podpis.

Na konci žádosti pak kromě pozdravu je nezbytný čitelný podpis odesilatele (s adresou; tu jindy umísťujeme v záhlaví dopisu, podobně jako u osobního dopisu)

Opět by měl vysvětlit vyučující, který způsob se preferuje atd..

https://www.ma­turita.cz/ces­tina/gramatika/za­dost.htm

Další odpovědi
ivzez

Už jsem nějakou dobu ze školy, ale my jsme povolovali jenom
škrtnutí slova jednou čarou a nad chybný výraz napsat správný.
[Původní slovo/výraz musely zůstat čitelné.]

Zmizík nedoporučuji. A určitě nezaškrtat tak,
aby nebylo vidět, co jste napsal původně.

jungle-be

Děkuji za opovědi. Budu se jich držet. Beru na vědomí, že má adresa se v otevřeném dopisu nevyskytuje, ale stále mi není jasné, zda obsahuje i adresu příjemce. V některých vzorech je, jako např. na Amosu, na webu zapnimozek ale ne. Logicky, když jde o dopis, by adresu příjemce měl obsahovat, ale nechci ,,vařit z vody".

annas

Přece ten doois někomu píšete. Uvažujete správně.

Nebude psát starostovi obce xx, aby zařídil např. vodovod v obci yy.