Josef Švec

Jaký je rozdíl mezi úvahou a úvahovým textem u zadání maturitní práce? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesná.

Přepokládám, že je zadaný úvahový text a máte vypracovat úvahu. Co je úvaha, uričtě znáte.

Úvahový text je zadaný – máte sestavit úvahu podle určitých hesel, myšlenek atd.

Našla jsem příklad – úvahový text
Žena – muž? Co je lepší…
Výchozí text:
Zpracování: dle pohlaví pisatele zamyšlení se nad tvrzením:
Jsem hrdá, že jsou ženou.
Jsem hrdým, že jsem muž.

Nebo další úvahový text
VÝCHOZÍ TEXT:
Kabelku byste neukradli – Mobil byste neukradli – Film byste neukradli – Pirátství je zločin
(text spotu zaměřeného proti nelegálnímu stahování dat)
Zpracování: úvaha o problematice nelegálního stahování dat

Doplňuji:
Úvahový text je tedy úvaha vypracovaná na zadaný výchozí (úvahový) text. Jde tedy o analyzu daného textu nebo zadaných frází.

Pro někoho je těžší úvaha – vlastní názory na dané téma, pro jiného pak úvahový text, v němž se pisatel musí držet textu daného a rozebírat z různých stran.

Čeho se vyvarovat při psaní maturitních prací najdete v odkazu
PDF JAK NA TO Písemná práce z českého jazyka
Zpracovaly: Gabriela Baumgartnerová, Andrea Kapustová
© Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, 2013

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:5Y1Gb7wS_60J:­www.msmt.cz/fi­le/33540_1_1/+&cd=7&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz

www.msmt.cz/fi­le/33540_1_1/

více diskuse

Josef Švec

doslovné zadání zní takto:

Rituály v našem životě
VÝCHOZÍ TEXT
Kdybychom spolu jednoho odpoledne před několika lety seděli v parku na lavičce, povídali si a přeskakovali z jednoho tématu na druhé a vy se mě zeptali, o čem v těch dnech přemýšlím a píšu, odpověděl bych vám: „O rituálech.“ […]
Celý ten můj myšlenkový pochod odstartovali lidé, kteří věděli, že jsem byl po mnoho let pastorem, a chodili se se mnou radit o různých oslavách a obřadech. Chtěli vědět, co se říká při promoci, pohřbu a vítání novorozenců. Vyptávali se na modlitbu před jídlem, obnovení manželského slibu a také jak zahojit rány po různých osobních bitvách. Lidé chtěli poradit se soukromými rituály, které provádíme o samotě – jako jsou třeba meditace, modlitba a rozjímání. […]
Snažil jsem se těm prosbám vyhovět a přitom jsem vlastní i okolní život začal z velké části vnímat jako život ritualizovaný. Uvědomil jsem si, že důležité rituály nejsou uloženy v knihách a příručkách pro pastory – každý den je totiž všichni žijeme. (Robert Fulghum, Od začátku do konce – naše životní rituály)
Zpracování: úvahový text o potřebě rituálů v životě (role výchozího textu inspirativní)

Chápu tedy správně že se po mě chce abych napsal obyčejnou úvahu?

annas

Ano. Kdyby znělo téma RItuály v našem životě, tak bude psát podle sebe.

Ritály v našem životě s výchozím textem musíte nějakým způsobem zarpacovat do své úvahy. Nemůžete ho celý opsat, jistým způsobem analyzovt, tedy rozebrat.