Questman

Nejsou jména jako Emma Smetana nespisovná? Co si o této emancipaci ženských jmen myslíte vy?

Podle mě je hloupost zbavovat se něčeho tak typického pro český jazyk jako je přívěsek -ová u ženských příjmení. Proč si musíme kazit náš krásný jazyk takovými nesmysly? ☹
Doplňuji:
Nevím, já osobně mám v sobě už od dětství zakořeněnou lásku k českému jazyku a takové neznělé patvary jako jsou mužská příjmení u ženských jmen se mi ani trochu nelíbí. Asi si řeknete, že mám nějaké zastaralé myšlení ale já stejně radši napíšu Marta Williamsová než Marta Williams. Ale třeba Mary Williams mi nevadí a zní normálně.
Jinými slovy,
př. české křestní jm. + ang. příjmení = špatně
ang. křestní jm. + české příjmení = sice špatně ale většinou nezní tak špatně jako v předchozím případě
ang. křestní jm. + ang. příjmení = dobře

PS: vím, že to nejsou žádná pravidla, píši jen svůj osobní postoj k této věci.

Nejlepší odpověď
quentos

Nelíbí se mi to, přívěsek -ová by měl zůstat

… ale měla by být možnost volby, protože naopak když žena přejme cizí příjmení, nutit ji přechylovat ho je jak pěst na voko. Jedna moje známá (Češka) se po manželovi jmenuje Williamsová. Chtěla se jmenovat Williams – neprošlo jí to… dnes by to už myslím možné bylo, tehdy nikoli. Co na to říct.

Další odpovědi
anonym

Je to dobré, zní to dobře!

  1. Za rok po registraci jsi dosud nepochopil princip anket, kde ze 6 možností, je korektní uvést „Jiná možnost“.
  2. Varianta 3 – je naprosto nesmyslná, Emma nikdy neměla přívěsek -ová, pokud jsi dosud nepostřehl, narodila se ve Francii, odkud má francouzské občanství a dle jejich zákonů je takto zapsána v matrice. Pokud by byla třeba ve francouzském tvaru „crémeux“, neřekl bys ani popel.
  3. S češtinou to nemá nic společného, jen ses nechal strhnout čecháčkovskou xenofobií, místo, abys byl hrdý na infiltraci úspěšných Čechů do Evropy a do světa, kteří se tam logicky mezitím adaptovali.
  4. Zkus to porovnat s úděsem, když např. v USA przní naše česká příjmení a pokus se respektovat národní zvyklosti i jiných zemí, které mají své tradice a opodstatnění.
  5. Česká přechylování zahraničních jmen je věc zcela jiná a stejně netolerantní. Jména každé osoby je součástí osobnostní integrity a je nezaměnitelné a neopakovatelné. Dopřej toto výsostné právo druhým a přestaň transplantovat vlastní zpozdilost do okolního světa. To, že jsme byli na dlouho izolováni od světa, nás ještě neuchrání od nevyhnutelné globalizace a zákonité multikultury.

V mnohonárodních státech nikdy podobné problémy neřešili a jednoduše berou na vědomí jakékoliv tvary jmen bez ohledu na zvláštnosti, odlišnosti nebo předsudky. Pokusy vnucovat cizincům české zvyklosti mohou zavánět diskriminací a nesnášenlivostí.

Viz dikuze a zásady na wiki:
1.Přechylovat ženská jména by se obecně mělo, pokud to nejde proti zřetelně nejrozšířenějšímu použití nebo vyslovenému přání nositelky (měla by ale být sama obeznámena s problematikou přechylování).
2.Článek o cizince by měl být dostupný pod oběma verzemi (tedy Wang i Wangová).
3.Článek musí obsahovat i původní jméno, které nositelka sama používá, ať už doma, nebo ve světě.
4.Přechylovat by se mělo jen z původního mužského jména. Tedy pokud je ženské jméno v originálu již přechýlené, je vhodné vyhledat mužské jméno a to přechýlit. Jinak je lepší nepřechylovat.
5.Přechylujte podle zaběhnutých pravidel (např. při přechylování ruských jmen).
6.Nepřechylujte tam, kde to za nás řeší matriční zákon.
7.Při přechylování se řiďte rozumem.
V odkazu ve zdroji si přečti stanovisko ÚJČ AV, než zase začneš dělat vlny:
P.S. Dotaz jsi vložil do odborné, byť chybné rubriky (tyto se vkládají do Jazyky), takže nejde o Zábavu, kde se jalově plká o věcech, jež stejně nezměníme.
Doplňuji:
viz další odkazy na přechylování, (jakoby po začátku školního roku opět kvetlo opisování, když se otázka opakuje již po 4.)
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=p%C5%99echy­lov%C3%A1n%C3%AD

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Wi­kipedie:P%C5%99ech­ylov%C3%A1n%C­3%AD_%C5%BEen­sk%C3%BDch_jmen

anonym

Je to dobré, zní to dobře!

Opět chybí „jiná možnost“. Sama mám nepřechýlené příjmení. Pokud se žena neprovdává za cizince, na matrice je třeba pro splnění potřebných formalit podstoupit určité obstrukce, ale jde to.

Bedy

Nelíbí se mi to, přívěsek -ová by měl zůstat

manon

Nelíbí se mi to, přívěsek -ová by měl zůstat

Doplňuji:
Zní to divně, občas mívám spíš pocit, že někdo by rád „vypadal světově“ a proto tu koncovku vypustí.

Pilot486

Je mi to jedno

speciálně u českých příjmení to zní trapně, stejně jako přídávání (počešťovaní) koncovek zahraničím osobám je pěkná blbost, ovšem Smetana je trošku specifický případ, víc zde: http://ona.id­nes.cz/modera­torka-emma-smetana-0x6-/spolecnost.as­px?c=A120913_150232_spo­lecnost_jup

pusinka50

Je to dobré, zní to dobře!

Mně to nevadí. Naopak mě štve při podepisování to dlouhé příjmení, kolikrát se taky podepíšu bez koncovky – ová, zdržuje to a je to k ničemu, cizinci s tím mají u nás problémy, my v cizině taky, je to specialita některých států východního bloku.
To příjmení bez koncovky -ová jde přepsat na matrice, když je vyvdané, v jiných případech nevím, jestli to povolují

Drap

Je mi to jedno

Osobně se mi to sice moc nelíbí, ale zákon i pravidla ČJ to povolují, tak nám nezbyde než si na podobné věci zvyknout.

Sůwa

Je mi to jedno

ivoscz

Je mi to jedno

Jde to s trendem doby.

Ar

Nelíbí se mi to, přívěsek -ová by měl zůstat

Když na to jinak nemá, musí se zviditelnit alespoň takto.

anonym

Ať je váš názor a odpověď jakákoliv, musím uznat, že přes všeobecnou nesnášenlivost vůči Dr.Axlovi, musím uznat, že tato jeho odpověď je přesná, pregnantní a správná. Takhle nějak si to zřejmě bohužel už jen on, tady představuje. …Jen můj názor.

manon

Bohemica: Ta odpověď je nekorektní, neférová, útočná… má mnoho vad. Zkusíme to popořadě: 1) Nevíme, zda uživatel, který je rok registrovaný, je i aktivní. Pokud chybí „jiná možnost“. mám možnost neodpovídat, nebo dovysvětlit pod jakoukoliv možností, pokud bychom byli důslední, už dávno měla být JINÁ MOŽNOST přednastavena jako povinná u ankety, pokud za to chceme neznalé uživatele peskovat…bla bla bla…já fakt nesnáším litánie…

  1. Pokud uvedl tazatel zrovna Emmu Smetana jako příklad, nebylo to asi úplně ideální, nicméně na ilustraci to stačilo, i když se zrovna tahle slečna narodila jinde…
  2. Jsme nesmírně hrdí na infiltraci úspěšných Čechů do Evropy :)) Proč bychom to měli vidět takhle uboze … jsme snad hrdí na úspěšné a chytré ( i ne zatím společensky viditelné) Čechy, ať jsou infiltrováni kamkoliv…já osobně jsem hrdá nejvíc na ty, co zůstali doma a tady se snaží udělat vše co mohou pro svůj národ, zemi a svět – ne že honí kariéru v kdejakých unijních institucích…

A právě teď mne to už doopravdy přestalo bavit :) Zbytek si rozumně myslící tvor dokáže odargumentovat sám.

Sůwa

Manon – souhlasím a současně tě obdivuji, já to celé přečíst nedokázala. Hned po první větě se mi udělalo nevolno 🙂

manon

Sůwa: :D
Občas mám pocit, že na to se hraje. Napsat toho hooodně (aby to nikdo nečetl dopodrobna), proložit pár cizími slov…, pár lidem naznačit, jací jsou hlupáci… – to umocní dojem, že se jedná o sofistikovaný projev člověka s obrovským fundamentem znalostí a rozhledem :) Pokud se ale někdo dá do čtení, často z toho vyjde něco jiného :)

Sůwa

Opět souhlas 😁. Když to pozorně sleduješ, tak si nutně musíš všimnout, že většinu bodů získává za odkazy na starší odpovědi, které mu schvaluje pár nohsledů ( nochsledů ). Má to ale i opačný účinek, pomáhá to k rozlišení kvality uživatelů ☼ ( tohle jsem se tu před chvílí naučila ) ♥

manon

:D Hezké smajlíky ses naučila.
Jojo, už jsem zaznamenala, co tady bodování a nominování obnáší :D Fraška jak na díííívadle :D A ještě se někdo ohání, že mu jde o kvalitu odpovědí. A přitom nechá nesmazanou onominovanou špatnou odpověď. Asi pro poučení generací příštích :)