Streetovka

Hrozí nebezpečí otravy z amalgámu při obrušování zubu?

Nebezpečí otravy z amalgámu při obrušování

Dobrý den, navštívila jsem zubaře, který mi odstraňoval kaz kolem amalgamové plomby. Následně tam aplikoval plombu bílou a obrušoval ji abych ji necítila pri skusu, dostal se i na ten amalgám a vzhledem k tomu, že se stále veřejně upozorňuje na to, jak je rtuť v plombě nebezpečná (výpadky paměti, porucha řeči, únava,..), jsem nyní relativně vystrašená, jelikož jsem nedostala žádnou ochranu aby se to nedostalo do organismu, poze tedy probíhalo odsávání. Chtěla jsem se zeptat, zda se bojím oprávněně a mám s tím něco dělat (detox, atp.) nebo se obávám zbytečně.

Odpovědi
Drap

Obáváš se zbytečně. Buď v klidu. Nic se ti nestane a ani to na sobě nijak nepoznáš.

Edison

Myslím, že tý rtuti je tak strašně málo, že by se to muselo zjišťovat i jen v té plombě dost složitě. A k nějaké té intoxikaci je potřeba přecijen rurčité množství.

Tyhle hoaxy jsou fakt děs. To se ví, že rtuť je jedovatá. A hle… ony plomby obsahují rtuť. Tak musejí být tkay jedovaté… Proboha, vraťte se nohama na zem! Toxické je v určitém množství všechno! Kyslík je jedovatý! Přestanete snad kvůli tomu dýchat?

Kepler

Bez obav. Rtuť může být nebezpečná pro organismus jen v nějaké rozpustné formě, nebo při vdechování výparů, což u amalgámu nehrozí. Ano, rtuť je toxická, ale její nebezpečnost tkví především v tom, že se v organismu hromadí a velmi dlouho se vylučuje. Tehdy mluvíme o chronické otravě rtutí. Při opravě zubů se navíc jedná jen o velmi malé množství, které bychom mohli eventuálně spolknout. V ústech nám amalgámové plomby taky nedělají problémy, ačkoliv je tam máme léta. Dřív se dokonce rtuť, resp. její chloridy (rovněž velmi málo rozpustné) používaly jako účinné projímadlo.