dudu

Názor na efektivní řešení?

Celá léta doma používáme kombinovaný sporák se čtyřmi plynovými hořáky/elektrická trouba a tudíž platíme nájem za plynové jakož i elektrické počitadlo. Např. za posledně měřený rok činila spotřeba plynu pouhých 45 kubíků, faktura od plynáren celkem činila zhruba 1400 korun, avšak přibližně polovinu z toho představoval poplatek za měřidlo. Vaření na plynu je sice pohotové, ale zapříčiňuje některé nepříjemnosti jako usedání mastného prachu v okolí atd. Uvažujeme, zda-li nebude efektivnější i hygieničtější nahradit plyn vhodnou elektrickou varnou /indukční deskou?/. Jde prosím na dosavadním kombinovaném sporáku jen zrušit hořáky a na jejich místo nějak naistalovat desku na 220 voltů? Nebo bude lepší vyměnit celý sporák. Vaříme pouze pro dvě osoby a navíc přes léto pobýváme na chalupě. Můžete poradit, resp. se alespoň podělit o názor?

Nejlepší odpověď
Hlada

Nahradit hořáky sklokeramickou deskou není velký problém. Záleží na vašich kutilských dovednostech. Desky ale mají příkon kolem 6,5 kW a na to vám nebude stačit jedna fáze 240V.
Přestože platíte vysoký stálý poplatek za plyn, 1 kWh plynu vás stojí zhruba 3,10 Kč, 1 kWh elektřiny stojí zhruba 5 Kč. Po výměně hlavního jističe budete platit vyšší stálý plat z elektřiny. Možná, že budete muset koupit nové nádobí s rovným dnem. Myslím, že plyn má víc výhod než nevýhod.

Další odpovědi
arygnoc

možná by stálo zaúvahu nechat si od instalatéra nechat vyměnit trysky a používat PB bombu.
hodiny nap lyn nechat odpojit.
PB bombu můžete kupovat podle potřeby, podle vaší spotřeby to tak často nebude.
Je to nejlevnější řešení.

franku

Lepší by bylo vyměnit celý sporák,ale musí se počítat s tím,že sporák má příkon asi 9 kW a tudíž to nejde zapnout jen do zásuvky

hanulka11

Nebo nechat hořáky, přiklopit víkem a ně postavit indukční 2 vařič .Troubu normálně používat. Zvlášť když provoz ve vaší kuchyni není tak velký.

dědapetr

Celej sporák vyměnit uspornej podle tříd te nejuspornější