annas

„Národe, k nebi své zdvihni oči. Jsou tam i malé hvězdičky, kol nichž se velké točí!“ Platilo či platí jen pro vesmír?

Možná jste poznali slova básníka Jany Nerudy z Písní kosmických a pamatujete si část veršů stejně jako já.

Obrázek

https://pixaba­y.com/photos/ga­laxy-star-infinity-cosmos-dark-3608029/

Nejlepší odpověď
Drap

Celkem mně překvapily odpovědi na tuto otázku. Písně kosmické nejsou přece o vesmíru jako takové Neruda k napsání nepotřeboval ani mít znalosti o něm./I když on je skutečně měl. Celá sbírka je p poznání, nejen vesmíru, ale i přírody, ducha člověka a šla by použít i na spoustu jiných věcí. Hvězdy a hvězdičky nemusí být přece pouze jen na obloze. V přeneseném slova smyslu to může být i třeba v umění, nebo co vlajka USA, popřípadě vlajka EU Tam přece je jasně vidět, že některé velké státy se točí kolem jiných menších. Příměrů je myslím celá řada.
Takže k otázce, platí to stále i dnes a nejen pro vesmír. A právě to poznání, někdy i velmi malých věcí , na první pohled nepatrných nás i celé lidstvo žene vpřed. A právě o tom ta svírka je.

Další odpovědi
Kepler

Ano, z pohledu astronoma takové dvojhvězdy skutečně existuji, když centrální hvězdička je rozměrově maličká, avšak hmotností a gravitací obrovská. I ve společnosti a politice existují malé bohaté státečky, jako Lucembursko nebo Švýcarsko s velkým vlivem. Nebo to platí i pro židovský národ žijící v diaspoře všude po světě. Neruda možná chtěl chvályhodně povzbudit vlastenecké cítění Čechů, ale ve skutečnosti to bylo jen plácnutí do vody.

„Einstein byl prý Žid?
Ano, pravil rabín.
A Oppenheimer?
Zajisté.
A Woody Allen?
Ano!
Ježiši Kriste!
Ó ano, ten taky!“

aliendrone

Nejen pro vesmír – venkoncem pokud se podívám na minulé století, tak Hitler či Stalin byli prckové. (ani jeden nedosáhl na „chlapskou míru“ 180cm+) A to nemluvím o ženách, z nichž některé (ač maličkaté ) jsou obkružovány a obletovány celými zástupy mnohem větších mužů. (Na takové malé ženy POZOR, platí zde obvykle NEPŔÍMÁ úměra – čím menší slaďoušek, tím VĚTŠÍ bestie!) A tak bych mohl pokračovat. ;) :D :D

Kazatel>>> Převážná většina hvězd v galaxii je tvořena vícenásobnými hvězdnými systémy, naše samotářské Sluníčko je spíš vyjímkou. Abych nechodil daleko pro příklad, tak nejbližší hvězdy > trojsystém Alfa, Beta a Proxima Centauri, ta poslední obíhá kolem těch 2 větších, u těch prvních 2 je težko říci KTERÁ obíhá tu druhou – jsou téměř stejně hmotné, takž obíhají spíše kolem společného těžiště

Nicméně existují i podivnější dvojice, např „objekt MAXI J1659–152“ , kde centrální složku tvoří černá díra s průměrem několika km (ale hmotností trojnásobnou, než naše Slunce), kolem které obíhá červený trpaslík s hmotnosí 0,2 Slunce. :)

Kazatel

Hvězdičky se patrně točily kolem hlavy autora, když se do ni praštil cestou z flámu. Snad mi autorka dotazu odpoví, které hvězdy se ve vesmíru točí kolem velkých, jinak je otázka poněkud nesmyslná, případně došlo k jejímu nepochopení metafory.

A co chce vlastně vědět? Kde se točí hvězdy, nebo jestli si pamatujeme co kdysi četla?

annas

Kazatel,

nemohu za to, že neznáte význam Nerudových veršů. Otázku jste nepochopil.

Kazatel

Tak pokud máte povědomí o tom, že v době Nerudy byla z astronomického hlediska známa existence nějakých hvězdiček, kol kterých se velké hvězdy točí, tak bych si měl buď já, nebo spíš Vy, zopakovat historii.

Do teorie pohybu vesmíru, co zná dnešní věda, bych se nepouštěl, neb to není má parketa, nicméně něco mi i tak říká, že větší těleso se jen zřídkakdy může točit kolem tělesa menšího, pochopitelně s ohledem na jejich vzájemné gravitační síly.

annas

Opakuji, přečtěte si Nerudovy Písně kosmické a dovíte se, oč Nerudovy šlo.

Kazatel

Ptáte se jestli to platilo či platí jen pro vesmír. Tak vám opakovaně píši, že v době Nerudy neměli o takovém pohybu hvězd asteinauti ani páru. Nebo tomu snad bylo jinak?

annas

https://www.cy­kloknihy.cz/e-shop/produkt/knihy-a-hvezdy-pisne-kosmicke-822971

"Jan Neruda měl ke hvězdám a k astronomii velice blízko. Dokonce se zapsal jako mimořádný posluchač astronomie na Univerzitu Karlovu, takže měl solidní znalosti v tomto oboru, a v jeho verších není ani z dnešního pohledu žádná odborná chyba. Navíc je to nadčasová sbírka krásných básní, kterou by měl znát každý Čech
--

e"Jan Neruda měl dobré znalosti o tehdejší astronomii. Jejím základům vyučoval i bratry Fričovy, pozdější zakladatele Hvězdárny v Ondřejově. Dnes stojí na pozemku hvězdárny busta Josefa Jana Friče s žábou a za ní v pracovně lze číst nápis „Jsou-li tam žáby taky“, z básně sbírky" atd.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C3%ADsn%C4%9B_kos­mick%C3%A9

  1. Nejde o odborný dotaz
  2. Opakuji, pokud nepochopíte myšlenku Nerudova díla, nemá smysl se vyjadřovat.