Awe

Náplň munice-náboje

Zdravím…Našel jsem na wikipedii docela zajímavý článek o zbraních vůbec. Chci se pouze zeptat,jelikož o tom nebyla žádná informace,dle obrázku náplň jakéhokoliv náboje ať už 7.65mm, 9mm nebo větší není zcela plná. Nábojnice mají sice různé složení dle barev z obrázku ale vždy je tam zápalně směsi sotva 1/3 nábojnice.Může mi někdo vysvětlit proč to tak je? Je i u ručních granátů výbušné směsi pouze 1/3?To chce výrobce ušetřit na materiálu?Nebo to má něco společného se sílou tlaku?Každopádně jestli se zde najde někdo, kdo o tom něco ví tak budu rád.
Doplňuji:
Beer:Děkuji,tohle jsem chtěl vědět.Jednoduše řečeno je to udělano proto aby se šetřila hlaveň.Nyní chápu že kdyby byla nábojnice plná a bylo by vystřeleno z automatické zbraně více nábojů buď by to úplně poškodilo hlaveň, nebo by jí dostatečně zaneslo vypálenou směsí a tím by alespoň chvilkově znemožnilo střelbu…
PS:Dávám palec :)

Nejlepší odpověď
beer

Cosi jsem vyhledal:
V praxi je to tak, když má střelný prach v nábojnici vzduchovou mezeru, tak při spuštění zápalky prach zahoří v celé ploše v nábojnici a to je v pořádku. Když je však střelný prach v nábojnici nalisován zamáčknutím střely, aby se ho do nábojnice vešlo víc, tak dojde při spuštění zápalky k částečnému hoření prachu. Toto začne vytlačovat střelu a střelný prach z nábojnice a prach začne hořet až v hlavni. Při této kompresi střelného prachu dochází k agresivnějšímu hoření, k nárůstům tlaků a teplot a tudíž se rychleji vypaluje hlaveň.

Zdroj: http://www.lo­veckastrelba.cz/fo­rum/viewtopic­.php?f=3&t=29&star­t=20

Další odpovědi
arygnoc

každá náplň (i ušné prachy sú rôzne) má inú produkciu plynov (expanzných plynov).
Výpočtom koľko plynu treba na vypudenie projektilu u nábojnice a hlavne pri bezzbytkovom horení náplne sa zaoberá chemická balistika.
Nábojnica je vždy väčšia ako náplň práve preto, aby náplň stihla zhorieť bezo zbytku skôr, ako nábojnicu opustí projektil a tak sa dosiahol najväčší efekt pre udelenie rýchlosti projektilu.

Nie nevýznamná je i otázka k šetreniu hlavne (predchádzanie zapekaniu/vypa­lovaniu hlavne).

Dochy

Kromě prachové náplně tam musí být i projektil (broky, „kulka“, …) plášť a pár věcí okolo… S tím vším počítáš?
Ev. pošli odkaz na obrázek, já nic takového neviděl… (příp. plášť, projektil 1/3 – 1/2 obsahu, zbytek „prach“)