Vávoš

Náhrada škody za vyrobené zmetky?

Ahoj, v ZP a všude na internetu jsem našel, že pokud zaměstnanec vyrobí zmetek, může zaměstnavatel požadovat náhradu škody až 4.5 násobek hrubého měsíčního platu.A že se vzniklé škody mohou sčítat.
Pokud tedy zaměstnanec vyrobí várku např. 100 zmetků kdy jeden stojí 10 tisíc , může po něm chtít zaměstnavatel náhradu max. ve výši 4.5 násobků platů nebo sečtením celou škodu,to znamená za každej zmetek až 4.5 násobek?
Díky za odpovědi Lukyn

Odpovědi
Rokio

Pokud zaměstnanec ty zmetky udělá neúmyslně, tak zaplatí maximálně 4,5 násobek své hrubé měsíční mzdy (Plat je odměna za práci u státních zaměstnanců.).

Jestliže ale něco rozbije schválně, zaplatí všechno plus dostane nějaký trest.

elkon

Vše záleží na tom co obsahuje pracovní smlouva.

Filip84

V zásadě je ten limit na škodní událost, a to v případě, že škodní událost je subsumovatelná pod škodní událost, která je takto zalimitována.

Takže, v tomto konkrétním případě, bude limit uplatněn na škodu za směnu, nebo třeba za dvě směny, pokud, z nějakého důvodu, byla jakost práce zaměstnance zkontrolována až po dvou směnách, nebo tak něco a podobně.

Takže, příklad, pokud zaměstnanec vyrobil jeden zmetek za Kč 4,500,000.00 a jeho průměrná hrubá měsíční mzda je Kč 100,000.00 (ať se to dobře počítá), odpovídat za škodu Kč 4,500,000.00 bude do částky Kč 450,000.00. Když ale za tu směnu vyrobí 10 ks zmetků ana Kč 4,500,000.00, tj. celkem za Kč 45,000,000.00, bude pořád odpovídat za škodu do částky Kč 450,000.00. Když tu práci ale skončí, teďka se na to přijde, že udělal za 45m zmetků, vyčíslí se mu to, on s tím – dejme tomu – bude souhlasit, a za tejden udělá další zmetek za Kč 4,500,000.00, tak za ten odpovídá znovu do 4.5 násobku mzdy. Protože to je nová škodní událost.

Ale ono to není tak jednoduché.

Pokud nemá zaměstnanec se zaměstnavatelem sepsánu dohodu o hmotné odpovědnosti, což dělník u mašiny, co narube zmetky, z povahy věci mít ani nemůže, tak ale musí zaměstnavatel prokázat zaměstnanci porušení povinností, což znamená, že prokáže, že zaměstnanec pracoval v rozporu s právními předpisy, v rozporu s pokyny nadřízeného, v rozporu s popisem práce, ale nikoli to, že – třeba – zaměstnanec je takto lopata a na tu práci nemá (no tak ho neměl zaměstnávat, ne?), a i když je prokázáno zaměstnanci porušení povinností, tak je ale ještě potřeba dokázat zaviněné porušení povinností, tj. zavinění na straně zaměstnance úmyslné, nebo z nedbalosti.

To důkazní břemeno nese zaměstnavatel (s určitými výjimkami), a proto je opravdu vhodné, pokud jde o škodní událost, u které náhrada škody přesahuje nějakou nadbagatelní částku, konsultovat to s advokátem, který se tomuto typu práva věnuje.