plebs

Nadávalo se více v socialismu, anebo nyní v kapitalismu?

Vyslechl jsem staré bardy, za socialismu se nadávalo na komouše, vládu, presidenta fronty na žvanec a nedostatek spotřebního zboží a na SSSR.
Nyní se nadává na vládu presidenta, parlament, zbohatlíky některé zboží které nevydrží ani záruční dobu, exekutory, šmejdy podnikatelů, na Lukašenka, Putina na Rusko, pokyny z Bruselu, Kima někdo i na USA na Německo i Francii, na běžence, aktivisty, zelené blouznivce osob jiných pohlaví dokonce i na zdražování, což je v tržních hospodářství pravidlo.

Nejlepší odpověď
michalds

Jsme Češi a stěžování si na něco je našim národním sportem. Pokud nenadáváš tak přece nejsi správný Čech. A to bys nechtěl, viď?

Další odpovědi
Emefej

Nadává se stále stejně, ale to dnešní nadávání je na veřejnosti více slyšet.

led

Bez nadávok nebolo žiadne zriadenie. Jednoducho vždy sa našla príčina na nadávanie a kritizovanie. Ak sa nenašlo nič iné, tak na vine bolo počasie.
Ale nikdy na vine nebol nadávajúci… to si jednoducho nepriznal, aj keď často nemal pravdu

Kajoch

Nadávalo se tehdy a nadává se i dnes. Rozdíl je hlavně v obsahu. Podstatnější je asi to, že to ty, kteří jsou zrovna u kormidla, pravděpodobně pramálo zajímá.

hapiky

Asi si nezažil stěžování v socialismu. Tak za prvé: Když si někdo opovážil na něco stěžovat, byl nejprve podezřelý z rozvracení republiky apod. Když si stěžoval opakovaně dostal nálepku nepřítel socialismu, kapitalistický zaprodanec atd…
Ono totiž prý byl socialismus tak skvělý, že stěžovat si na něj byla přinejmenším drzost. Mimo to všechno jsi už byl v hledáčku STB..
Pokud se nadávalo jen při pivu a nemělo to s politikou nic společného, tak si toho většinou alespoň zdánlivě nikdo nevšímal.
Dnes si beztrestně může každý nadávat jak chce. Pokud to už tedy nezavání porušením zákona.

Kelt

Chlapík za totality, Jídlo není, pití není . Příslušník VB. Kdybyste žil za kapitalismu, tak vás zastřelí. A chlapík :, Jídlo není, pití není , náboje nejsou.

paul1

Nadával jsem a nadávám i teď. Hlavně, jak mi je zle. A to je mi ještě poměrně dobře 😁 .

Disraeli

Na vládu prezidenta se nadávat nedá. Prezident nevládne, máme parlamentní republiku a ne prezidentskou. V tomto se dá nadávat přímo na Vládu (jak se ten orgán přímo nazývá) a na premiéra. Prezident se malinko podílí na výkonné moci, ale to je zanedbatelné a nedá se mluvit o žádné prezidentově vládě (to můžeš v USA, Mexiku, Turecku, atd,…).

Nadává se víceméně stejně, ale trochu se to zvyšuje (směr politiky a kultury = tedy i mravů)… Volnost a lhostejnost ve všem, dokonce se vyloženě propagují zvrhlé mravy a zhýralý charakter (kapatilsmus za to ovšem nemůže). Platí to ovšem pro skoro celou Evropu a většinu světa.