Iveta

Nabytí právní moci

Dobrý den, manželovi bylo zasláno usnesení o exekuci, vyst. 29.10.2009. V lis­topadu a prosinci mu bylo z výplaty strženo cca 11 tis., které však ještě nebyly zaslány na účet exekutora, účetní nám řekla, že čeká na nabytí právní moci. K tomu, podle mého názoru, již došlo. (Jelikož exekutor nedostal žádné peníze, uvalil další exekuci, a to na můj účet). Prosím o váš názor. Děkuji.
Doplňuji:
Pro „panenku“: Děkuju za odpověď.S manželem se určitě domluvím, to problém nebude… Jen by mě ještě zajímalo to nabytí právní moci. Podle mého názoru by měla manželova mzdová účetní ty peníze dávno poslat…??

Nejlepší odpověď
standa

Obávám se, že odpověď Panenky nebyla úplně nejpřesnější…

Panenka by měla pravdu jedině tehdy, kdyby se na účtě manželky vyskytovaly peníze, které nespadají do SJM (tedy takové, které byly získány před uzavřením manželství).

Pokud se jedná o úspory získané za manželství, tak spadají do SJM jako jakýkoli jiný movitý (i nemovitý) majetek získaný během manželství.

Z toho vyplývá, že exekutor může ´sáhnout´ i na účet manželky.

Jediné co by v tomto případě NEMOHL exekutor udělat je exekuovat strážkami ze mzdy manželky. To fakt nelze.

Mzdová učetní POSTUPOVALA DOBŘE, protože ona je povinna na základě nepravomocného usnesení provést jen srážku ze mzdy povinného, ale ve prospěch exekutora tyto prostředky může odeslat až když drží v ruce PRAVOMOCNÉ usnesení.

Co se týká okamžiku, kdy zmiňované usnesení nabývá právní moci, tak to je až uplynutím odvolací lhůty (15 dní), pokud nevznesl žádný účastník řízení odvolání.

V praxi jsou případy, kdy z různých důvodů (přetíženost soudů) pravomocné usnesení dostane k zaměstnavateli se značným zpožděním. V takových případech je vhodné jít takovémuto očekávanému pravomocnému usnesení naproti a zaurgovat na soudě…

Další odpovědi
panenka

na váš účet exekutor šáhnout v žádnem případě neměl.v takovém případě bych se obrátila se sepsaným papírem na exekutorský úřad protože některé postoje dnešních exekutorů jsou opravdu hrozné.pokud to byl váš účet okamžitě jim nahlašte že to bylo strženo vám že s tým nemáte nic společného.nebo se taky můžete domluvit s vaším manželém že když to bylo strženo vám at už žádné peníze jím neodesílá a dá je vám.protože oni si vlastně částku už strhly.
ANO TY PENÍZE UŽ MĚLI BÝT DÁVNO POSLÁNY,NEVIDÍM V TOM ŽÁDNÝ PROBLEM.POKUD SE VÁM TOHLE STANE I NA PODRUHÉ POSTUPUJTE STEJNĚ .PŘEJI HODNĚ ŠTĚSTÍ A BRZKÉ VYŘEŠENÍ VAŠÉHO PROBLÉMU.