Na kolik hodin platí propustka pro tuto pracovní dobu?

Než se zeptám na hlavní otázku, zajímá mě, jestli platí propustka od dálky od zaměstnavatele nebo od dálky od bydliště…

1.Máme v práci pracovní dobu od 6:00 do 16:30, takže 10,30 hodin v práci, z toho půl hodinka přestávka, takže 10 hodin proplaceno. Od práce mám doktora cca pár kilometrů, propustku jsem dostal od doktora, platí na kolik hodinn z těch 10,30 hodin? Počítá se do toho i přestávka nebo je to jen z 10 hodin bez půlhodinové přestávky?

Nejlepší odpověď
ivzez

Propustku dává zaměstnavatel
(lékař Vám dal pouze formulář a potvrdil jej).

Nemůže-li zaměstnanec absolvovat prohlídku u lékaře mimo svou pracovní dobu, omluví mu zaměstnavatel „jen“ nezbytně nutnou dobu. Pro propustku neplatí žádný „standardní počet hodin“, vždy je nutno posoudit konkrétní situaci.

Nezbytně nutná doba bude jiná v případě návštěvy praktického lékaře a jiná
v případě návštěvy specializovaného oddělení, které je třeba jen jedno v republice (pokud byste nebydlel nebo nepracoval ve stejném místě).

Pokud jste k lékaři odcházel z pracoviště, počítá se cesta z pracoviště.

Přestávka na oddech a jídlo s ošetřením u lékaře nesouvisí.
Zaměstnavatel musí omluvit celou nezbytnou dobu, nemůže
od ní odečítat přestávku.

Propustka omlouvá nepřítomnost na pracovišti a pokrývá dobu ošetření (vyšetření) u lékaře a cestu tam a zpět. (Neposuzuje se vzhledem k délce pracovní směny.)

Další odpovědi
Drap

Propustka je na nezbytně nutnou dobu, pokud neni možná návštěva lékaře v době volna. Záleží na zaměstnavateli, jak to v konkrétním případě posuzuje.

cukrar

Podobný případ z práce, kolega šel na injekci, chtěl po mne proplatit 4 hodiny. Cesta z práce k lékaři 15 minut, injekce aplikována ihned, během 20 minut. Pak šel domů. Proč bych mu měl platit víc, nežli je potřebné?
Dohodli jsme se na 2 hodinách.

Dochy

Od doktora nemáš propustku, od doktora máš propustku potvrzenu…
Volno máš na nezbytně nutnou dobu. (pokud se nemýlím) Takže ne na X hodin, ne na půl dne.
(Navíc na nezbytně nutnou dobu k návštěvě lékaře, který je schopen dané vyšetření/ošetření provést a je nejblíže buď tvému bydlišti, nebo tvému pracovišti)

V případě že sis zvolil vzdálenějšího lékaře, máš nárok na volno jak bude potřeba, ale proplacené bude jen v míře odpovídající návštěv nejbližšího lékaře (ale osobně nedokážu odhadnout, jak to bude zaměstnavatel zjišťovat – vzhledem k tomu žes v tomto případě nebyl u nejbližšího, nemůžeš např. vědět jaká je u něj fronta… a jak to zjistí zaměstnavatel ví asi jen bůh, on a zákonodárce)

Mc Merkurion

… u nás počítali 4hod na doktora do okresu, na kraj celej den, asi tak ňák zjednodušeně, je to totiž na zaměstnavateli: http://kariera­.ihned.cz/c1-44056060-doba-trvani-propustky (počti si) …

anonym

Pří návštěvě doktora jsem místo neschopenky na jeden den poprosil o propustku, propustku jsem dostal od lékaře který mi jí potvrdil razítkem…

Dochy

OK, já ještě pamatuju že propustky vydával zaměstnavatel, doktor je jen potvrzoval (a když jsem něco takového chtěl po lékaři později, chtěl papír od zaměstnavatele že on nic takového nemá, že to jen potvrdí)

V posledních dvou zaměstnáních mám zaměstnavatele liberálnější, věří nám, že když trvdíme že jsme byli u lékaře, tak jsme tam byli. A nevím o nikom kdo by to zneužíval.

Nesouhlasím s tím co píší Mc Merkurion a Drap. Dle zákona je to nezbytně nutná doba a omezení by bylo nezákonné. (Nicméně je možnost, že zaměstnavatel bude liberálnější a např. ony 4 hodiny vám zkrátka uzná bez nějakého vysvětlování proč jste tam byl tak dlouho… Stejně tak pro vyšetření u odborného lékaře (typicky z prdelkova do krajského města a zpět) automaticky předpokládá že už do práce nepřijdete.. ono při běžné dopravě přijít na posledních 15–30 minut směny, abyste se převlékl do montérek, došel na plac, otočil se, osprchoval a převlékl zpět… nějaké vracení do práce ani moc nemá smysl)

Dochy

Ale samozřejmě nejlepší je informovat se u zaměstnavatele jaká jsou u něj pravidla a zvyklosti (ale pořád platí, že ta „nezbytně nutná doba“ je minimum ze zákona)