garry78

Na jakou instituci se obrátit s žádostí o pomoc?

Dobrý den, přítelkyně nastoupila na nemocenskou (rizikové těhotenství). Zaměstnavatel po 23 dnech neodevzdal OSSZ neschopenku. Dnes volal, že údajně neschopenku ztratil. Jak dále postupovat? Navíc tento zaměstnavatel jí nedává výplatní pásky. Jelikož součástí její práce byl výběr peněz od zákazníků a jedna zákaznice nezaplatila, strhl dlužnou částku přítelkyni z výplaty. Má na toto vůbec právo? Prosím kam se máme obrátit? Díky
Doplňuji:
Díky za odpověď. Jedná se o firmu rozvoz-jidel.com.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Na inspekci práce, nebo také na úřad práce. Tam se stížností na to, že ji nedává výplatní pásky a strhává ji peníze. Oni to prošetří a posoudí, zda na to právo má, nebo ne.
Co se týká nemocenské obrátila bych se na OSSZ, a také bych mu tam asi poslala kontrolu z finančáku, když se mu ztrácí papíry, tak tam vše asi OK nebude.
Jedná se o Provident nebo podobnou firmu???

Další odpovědi
petra15

Zajdi na príslusný úrad (nejaký „zivnostenský“) a povez jim to…rekla bych, ze se to rádi dovedí…a poradí, co dál…

ivzez

Ať si přítelkyně nechá od ošetřujícího lékaře vystavit duplikát neschopenky.
Možná, že bude „prskat“, ale za ztrátu neschopenky u zaměstnavatele
Vaše přítelkyně nemůže.

S neschopenkou by si měla v době vycházek zajít pro potvrzení
k zaměstnavateli (do mzdovky) a doporučila bych ji osobně zanést na OSSZ.
Na OSSZ vysvětlit, co se stalo a poprosit o urychlené řešení
(jinak bude čekat dalších cca 30 dnů).

Dále zaměstnavatele písemně vyzvat (nežádat!! neprosit!!)
k okamžitému doplacení dlužné mzdy, ev. mu pohrozit
inspektorátem práce (http://www.suip.cz).
Zaslat doporučeným dopisem s dodejkou, od všeho uchovat kopie,
podací lístky a potvrzené dodejky.

Živnostenský odbor ani úřad práce se těmito problémy nezabývají
(ÚP se tímto zabýval do doby zřízení SÚIP),
situaci je nutné řešit prostřednictvím inspektorátu práce
nebo žalobou u soudu.

Zaměstnanec zaměstnavateli odpovídá za škodu,
kterou mu způsobil. To však neznamená, že by si
zaměstnavatel mohl mohl strhávat ze mzdy jakékoliv
částky bez předchozí písemné dohody se zaměstnancem.

Bez písemné dohody se zaměstnancem smí zaměstnavatel
strhávat pouze zákonné částky – zdravotní a sociální pojištění,
daň, případně exekuci.

Pozor, inspektorát práce neřeší problémy jednotlivých zaměstnanců.
Bude se zabývat nevyúčtováním mezd a stháváním neoprávněných
částek z mezd bez předchozí písemné dohody se zaměstnanci.
Za porušování zákoníku práce může SÚIP zaměstnavateli udělit
pokutu až do 2.000.000 Kč, v případě vážných porušení až 5.000.000 Kč.

Zmíněný zaměstnavatel porušuje zákoník práce.
Já bych začala písemnou výzvou (viz výše),
v níž bych zaměstnavatele upozornila, že se svého nároku
budu domáhat. Neškodila by případná zmínka o SÚIP
a výši pokut.

Většině zaměstnavatelů takový dopis stačí. Uvědomí si,
že by jim soudní výdaje (museli by žalobci uhradit i jeho náklady),
případně pokuty od SÚIP záležitost značně prodražily.

Pro úplnost:
Zvolí-li Vaše přítelkyně tento postup, nemůže podle mne počítat
s tím, že by se po skončení MD a RD měla kam vrátit.

ivzez

@Arygnoc:
V dnešní době je na neschopence tzv. „rizikové těhotenství“ spousta žen kvůli pracovním podmínkám u zaměstnavatele. Zaměstnavatelé tak obcházejí svou povinnost převést těhotnou ženu na jinou vhodnou práci nebo – pokud pro ni takovou práci nemají – jí vyplácet náhradu mzdy za překážku na straně zaměstnavatele.

Samozřejmě existují i případy, kdy je těhotenství opravdu rizikové,
a v takovém případě je neschopenka na místě.

arygnoc

ja iba nechápem, odkedy je tehotenstvo choroba.

hm.

petra15

😉

petra15

Ahojky zzzzz
tak to jsem si to mohla setrit…podaly jsme to stejne…:-)

zzzzz

🙂