Johnnisek

Na jakém principu funguje elektrické křeslo?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Na principu Ohmova zákona.

Další odpovědi
Drap

Na principu zásahu elektrickým proudem.

Kepler

Dost nechutná záležitost: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Elektrick%C3%A9_k%C5­%99eslo Zabíjí poměrně vysoké napětí a hlavně proud. Odsouzený musí být dobře vodivě zapojený do elektrod na hlavě a na kotnících. Prý humánní poprava, no fuj!

autacek

Podívej se na film Zelená míle, je to tam docela podrobně.

dango

V podstatě jde o to, aby byl s pomocí dvou elektrod do vězně vpuštěn tak silný elektrický proud, který ho v první řadě rychle omráčí a posléze usmrtí. Princip vypadá poměrně jednoduše, ovšem celý průběh popravy je velice složitý proces a poprava samotná je v mnoha případech velice nelíbivá podívaná, byť byl tento způsob uveden do provozu jako „více humánní“ když nahrazoval šibenici. V porovnání s pověšením, plynovou komorou nebo injekcí se určitě nejedná o ten humánnější způsob, jak vykonávat tresty smrti.

Ještě před tím, než je poprava vykonána, musí odsouzený podstoupit přípravný proces. Pár hodin před popravou je vězeň osprchován, může si dát poslední jídlo podle přání, zavolat poslední hovor a napsat dopis na rozloučenou. Poté je odveden do speciální přípravné místnosti, kde mu je nejdříve oholena hlava a poté mu je zkrácena jedna nohavice u kalhot a oholena noha v oblasti lýtka. Na hlavu a nohu budou totiž potom připevněny elektrody a dotyk musí být přímý, aby elektrickému proudu nic nebránilo. Jelikož nebude vězeň pod elektrickým proudem schopen ovládat svoje svaly, musí se předejít nepříjemnostem, které mohou během popravy nebo před popravou nastat. Je zcela běžné, že se většina vězňů pod napětím elektrického proudu pomočí, kálí, ejakuluje nebo je vyvolána erekce. Proto je vězni ještě v přípravné místnosti nasazena plena, případně jsou genitálie zafixované elastickou bandáží a do rekta jsou vsunuty bavlněné chuchvalce namočené ve speciálním roztoku.

Poté už je vězeň odveden do popravčí místnosti. Za neprůhledným sklem sedí řada svědků. Vězeň je posazen na křeslo, kde mu dozorci pevně připevní trup, ruce a nohy ke křeslu, aby nebyl pod vlivem elektrického napětí možný žádný pohyb. Na hlavu a nohu mu jsou přiloženy elektrody včetně houby namočené ve slaném roztoku pro urychlení elektrického proudu. Aby elektrický proud fungoval dobře, měl by být vězeň v přímém kontaktu s podlahou. Je proto účinné, když má vězeň během popravy bosé nohy. Někdy je na podlaze položena kovová více vodivá deska, které se vězeň nohama dotýká. Když je vězeň ke křeslu připoután a elektrody jsou připojeny, je ještě vyzván, zda nechce říct svá poslední slova. Poté mu je zakryt celý obličej speciální maskou, aby vězeň nebyl schopný nic vidět a během popravy hůře mluvit nebo křičet. Funkce masky je ale i opačná, protože je při popravě zcela běžné, že vězni začne z nosu a úst téct krev a oči mohou vypadnout z důlků. Je proto lepší, když přihlížející svědci tyto věci nevidí.

Pak už je jen kontrolním tlačítkem do vězně vpuštěn proud. Čas a napětí závisí stát od státu. Zkrátka je proud do vězně vpouštěn tak, dokud neumře.

Na internetu jsou dohledatelné scény z různých filmů, některé do detailu propracované a dá se předpokládat, že takto podobně reálná poprava probíhá. VIDEA JSOU OVŠEM VELMI BRUTÁLNÍ, PROTO ZVAŽTE ZDA JE VHODNÉ JE SHLÉDNOUT!

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=L6vEcYSda­yo&t=134s
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=OzqwOvBWB5k
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=1j1vjh5_ruk&t=78s

Klaproth

autacek > ten film se jmenuje Zelená míle.

autacek

jo, máš pravdu