Jcas

Jaký je rozdíl mezi volty, ampéry a watty?

Co může za sílu úderu? Množství voltů, nebo ampérů?
4 varianty: stejný počet V a rozdílný počet A x Stejný počet A a rozdílný počet V: Co dá menší ránu a proč?
100W žárovka spotřebuje 100 W za hodinu. Jak se změní tato spotřeba při změně hodnoty V nebo A?

Jaké hodnoty byste zvolili pro silný úder (ne smrtelný) pro kočku a zároveň bezpečný pro člověka?

Poddotaz na první reakce: Nechápu? Zapomeňte na kočku. Nemohu pochopit ty definice. Jestliže mám baterri 12V,360A nebo 12V480A, tak to znamená že hodnoty mohou být rozdílné. Tedy když snížím hodnotu jedné veličine (V, A) nemusím nutně snížit hodnotu té druhé. Ale zároveň to znamená, že baterie bude vykazovat celkově jiné hodnoty, takže i to co dokáže se bude lišit. Zatím Správně? No a právě nechápu co ta baterie dokáže a co která hodnota způsobí.

Nejlepší odpověď
gecco

„nesmrtelný úder“ – to mne fakt dostalo…
😁
___
Celé je to blábol…
Nejprve si zapamatuj, že platí U = I . R…
Pak se to pokus pochopit – najdi si Ohmův zákon…
😉
___
A taky si zapamatuj, že pro střídavý proud (50 Hz) je udávána smrtelná hranice 50 mA – ale pozor, může to být i méně!!! – tak až budeš nablble experimentovat, ať víš, co tě zabilo…
_____________­_________________________
K Doplnění:
Aha… Tak ty píšeš o bateriích??
😉
OK – ale i tady jde o blábolení…
Obě tebou zmíněné baterie jsou 12 V, liší se v maximálním proudu (krátkodobě, třeba pro startování)…
Ale to neznamená, že ať připojíš cokoli, bude baterie dávat uvedený proud…
Takže – „zatím špatně“…
Kromě hodnoty svorkového napětí a maximálního proudu je u baterií důlažitý údaj o kapacitě (budťo v ampérhodinách nebo ve watthodinách) – což je info o tom, kolik energie je v baterii ´nabito´…
___
No – vzhledem k tomu, že „zatím špatně“ – opravdu studuj, zatím chápeš úplné PéeRdé…

Další odpovědi
Klaproth

Hodnoty pro silný úder raději neřeš a nastuduj si fyziku. Opravdu to potřebuješ. Začni nejprve definicí proudu a napětí, poté se podívej i na Ohmův zákon.

mosoj

Koukni do fyziky. Potřebuješ to jako sůl!
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-silny-musi-byt-proud-napeti

Jo a 100 W žárovka nespotřebuje za 1 hodinu 100W, ale 100 Wh = 0,1 kWh a vo tom to je.

Dochy

  1. Za sílu úderu může obojí. Nesouhlasím s tvrzením, že zabíjí proud, přestože se podobné tvrzení často uvádí v článcích… řekněme populárně naučných. Je fakt, že míra účinků na nervovou soustavu a srdce odpovídá lépe velikosti proudu, ale záleží i na dalších okolnostech, jako je třeba dráha procházejícího proudu, doba trvání vystavení účinkům proudu, časový průběh – včetně časování vzhledem k srdečnímu cyklu apod.
  2. 100W je výkon (bez rozměru času, ev. ve vazbě na čas se dá říct že 1W=1J/s), zatímco 100W žárovka za 1h spotřebuje 100Wh energie, což odpovídá 360kJ.
  3. Bude to řádově v mA, ale potřebuješ větší napětí abys tento proud vůbec kočkou „protlačil“ (skrz osrstěnou pokožku, ev. i lehký – elektricky velice nedokonalý dotek). Pokud na tomto řešení trváš, obrať se na profesionály. Nechcem mít na svědomí ani Tvou kočku, ani nikoho dalšího kdo se přiblíží, ev. má to štěstí být dost blízko, až Tvé řešení způsobí požár.
  4. AKU 12V/480A znamená, že na svorkách baterie je jmenovité napětí 12V (kolísá dle stáří baterie, stupně nabití, teploty, zatížení běžně mezi cca 7–8V při startování a cca 14–14.4 při nabíjení). 480A je startovací proud na který je konstruována – neměl by ji při běžných dobách startování výrazně ohrozit, zkrátit životnost apod. 44Ah je pak její kapacita (v zásadě čím víc, tím víc startů zvládne, či déle vydrží pokud zapomeneš zapnutá světla, než se vybije)

Napětí/proud se dost často přirovnává k parametrům vody. Baterie – přehrada. Napětí – tlak vody (rozdíl výšek hladin v přehradě a pod přehradou). Proud – množství vody které necháš protékat turbínou vodní elektrárny. Výkon – přímo odpovídá… tlak * proud přímo odpovídá výkonu který elektrárna může dodat (teoreticky při 100% účinnosti)

Hlada

Základem je Ohmův zákon. Určuje vztah mezi napětím, proudem a odporem.
Pro ochranné účely (ohradníky, paralyzéry) se používají speciálně k tomu navržené zdroje s tak velkým vnitřním odporem, aby tělem nemohl projít nebezpečný proud. V ČSN 33 2000–4–41 byly stanoveny z hlediska ochrany maximální bezpečné proudy 3,5mA ss a 10mA st.
Žárovka nespotřebuje za hodinu 100W, ale 100Wh. Voltampérová charakteristika žárovky je na obr. 3 v odkazu.
Na příklad s baterií je opět nutné použít Ohmův zákon. Bez jeho pochopení nemají další úvahy smysl. Baterie mají rozdílný vnitřní odpor.

Zdroj: http://remote-lab.fyzika.net/ex­periment/07/ex­periment-7-teorie.php?lng=cs

Pruzkumnik

Tož zabíjí proud, a né napětí
Za ránu můžou volty a za úmrí ampéry

U žárovky když změníš V tak se změní i A(viz ohmuv zákon)

Tělo má nějakej odpor, čím víc V dostane tím i víc A dostane(pokud je to v A v silách, víc dole) takže ze zásuvky 230V když ji zkratuješ tak ti v jednu ranu proteče 10A (je tam nějak omezení proudu) a když se dotkneš zasuvky šroubovaky tak 230V/1000ohmu=230mA což je smrtící koktejl

Kočce by mohlo stačit třeba těch 320V
Stačí k tomu 9v baterka, klopný obvod který udělí 50Hz a transformator který z 9v udělá 320v
Jelikož u trafa čím víc voltů, tím méně ampér, je to nesmrtící

Arne1

Napadlo mne přirovnání…

Watty = výkon motoru v koňských silách
Ampéry = obsah (objem) motoru v litrech
Volty = otáčky motoru

orwell

Dostal jsem se k PC před chvílí a nevím, jestli sním, či bdím. Vy tu řešíte volty, ampéry, watty, … a vlastně se jedná o problém, jak zabránit kočce dostat se do kotce ke králíkům. To tam nelze dát pořádné pletivo? Měl jsem králíky 20 let, dnes už je nemám. Ale králíkárnu s dvířky opatřené pletivem mám pořád. Kdybych ještě dneska do něj narazil hlavou, budu mít otřes mozku a pletivo se ani nehne. Je jen trochu rezavé. Rád bych viděl tu kočku, co by se tam probourala 🙂

Dochy

Takhle se řeší potíže s volty ampéry. Zkrátka se tam daj silnější dráty 😉 Samozřejmě máš pravdu 😉

Jcas

Tak prosím kontrola chápavosti:

Dejme tomu, že mám konstantní odpor. (Např 1000Ω) , takže 12V baterie do mě pustí proud 0,012A. Ta to by mělo bolet dle předchozích příspěvků. Takže budu mít odpor mnohem větší. Pokud vezmu větší napětí 230V, tak do mě pustí větší proud 0,2A a to již bude hodně bolet. Takže vlastně bolí to že mnou ten proud prochází. No a když si tedy snížím odpor (např. postavením se pod sprchu), tak ten odpor snížím např. na 500 a dostanu mnohem větší ránu.

Budu-li tedy pracovat s baterii 12V/360A, tak těch 360A je proud, který baterie do mě dokáže pustit kdybych měl odpor 0,03? Ale protože mám odpor mnohem větší, tak ta baterie do mě ten proud nedostane. Takže bez znalosti odporu těla nelze zjistit, jaký proud to těla pustit. (ps. už se bavíme jen hypoteticky – vyrábět to nebudu).

A s tou žárovkou to shrnu. Má stále stejný odpor, takže tato hodnota se nezmění. Když uberu napětí, pustí se do ní míň proudu a ona pobledne, nebo se nerozsvítí vůbec. No a když to bude žárovka na baterii a bude měnit dvě baterie se stejným napětím, ale s rozdílnou hodnotou proudu, tak do žárovky přijde vždy stejný proud, protože kabel a konstrukce žárovky jsou stále stejné. Takže hodnota 360/480A na to nemá vliv.

Dochy

Měl bys pravdu, ale impedance (raději než odpor) lidského těla je silně nelineární a závislá na spoustě věcí. Pro napětí ve voltech a dotek suchou rukou jsou to řádově stovky kOhm až jednotky MOhm, pro napětí kolem těch u nás používaných 230V se uvažuje řádově kolem 2kOhm…

12/360: Měl bys pravdu, ale při těch 360A by na té baterce silně pokleslo napětí, takže by to k protlačení tebou uvedeného proudu stejně nestačilo.

Žárovka: měl bys pravdu, ale obecně odpor žárovky je opět nelineární. Ve skutečnosti její nelinearita působí trochu proti změně napětí, takže změny v příkonu žárovky jsou menší, než by odpovídalo změně napětí. (P= U*I = (U2)/R za konstantního odporu je výkon úměrný čtverci napětí a zvýšení napětí o 20% by způsobilo zvýšení příkonu o více než 40% – to by žárovku poměrně spolehlivě a poměrně rychle oddělalo – u nás je tuším povolená dlouhodobá tolerance ±10%, krátkodobě může být odchylka i vyšší)

Žárovka a baterie – ano, máš pravdu, pokud zanedbáme vnitřní odpor baterie a budeš mít odběry silně pod maximálním proudem an který je baterie konstruována, pak 360A nebo 480A max. proud nebude mít vliv (nebo bude zanedbatelný).
Ve skutečnosti pokud budeme očekávat jinak stejnou technologii té baterie, tak 480A verze bude mít nižší vnitřní odpor, takže se dá očekávat nižší pokles napětí na baterii vlivem zatížení žárovkou a tedy tato žárovka bude mít o chloupek vyšší výkon/svítivost než jinak stejná připojená na 360A baterii.

Jinak samozřejmě na 12V potřebuješ pro stejný výkon (třeba těch 100W) naprosto jinou žárovku než je ta určená pro 230V.

gecco

Ad „konstantní odpor“ – no, nemáš…
Odpor lidského těla je závislý na mnoha faktorech, mimojiné i na napětí – čím nižší napětí, tím má člověk vyšší odpor (souvisí to s tím, že vyšší napětí si ´cestičku´ udělá). Pro napětí v řádu voltů (tedy i těch 12 VDC) a běžný povrch kůže se obvykle uvažuje ve stovkách kΩ. Ale zkus si na póly baterky líznout…
😉
Ad 360 A – to je proud, který je baterka schopna dát v ´téměř zkratu´ (baterie má i nějaký vnitřní odpor, nejde jen o odpor v obvodu). A jo – protože máš odpor mnohem větší, ani zdaleka tebou takový proud nepoteče.
Pokud se budeme bavit o „proudu do těla“ – předpokládám, že nechceš vyrábět elektrické křeslo, ale jde ti o ohradník…
No – napětí, které běhá ve vodiči ohradníku je určeno odporem, který je nutné překonat, aby byl pro zvíře impuls citelný (suchá či mastná srst je slušným izolantem) – a aby zvíře nebylo poté proudem zabito je řešeno tím, že jde o měkký zdroj (napětí otevřením okruhu rychle padá) a nejde o kontinuální napájení (do drátu jsou pouštěny jen pulsy).
😉
Žárovka a dvě baterky – vůbec neřeš maximální proud baterie, ten nejsi do běžné žárovky dostat – taková baterka ´umí´ ve zkratu rozsvítit tenký vázací drát (to taky raději nezkoušej!). 100W žárovka napájená 12 VDC konzujmuje cca 8,5 A…
___
Je ti to jasnější?
😉

Dochy

Arne: To srovnání s motorem moc nesedí. Když necháme výkon (radši v (k)W), pak napětí je točivý moment, otáčky odpovídají proudu, objem motoru odpovídá… No řekněme množství mědi ve vinutí elektrického generátoru (tedy víceméně ho… vypovídající údaj, který je nějak (dosti hrubě/nepřesně) úměrný výkonu).
Ovšem neodpovídá to těm údajům, které se běžně u automobilových motorů dočteš, ale aktuálním v konkrétní situaci…

Arne1

Já vím, ale pro někoho kdo si nepamatuje (nebo ještě nedorostl) fyziku někdy z osmé základní, tak to je myslím naprosto dostatečné

Dochy

Pro přiblížení laikům bych se právě pokoušel najít nějaké opravdové fyzikální ekvivalenty. Na tom Tvém příkladu mně ty volty a ampéry hodně dráždí… Pokud se někdo pokusí na tom stavět, bude hodně zmaten a pokud vydrží v studiu tak i později hodně překvapen…

Jcas

Jo a tu kočku vyřešit potřebuji, protože mi skáče na kotce, dělá díry v pletivu a vytahuje mi mladé králíky. (kupovat celé ohradníky pro ovce mi přijde zbytečné.) Stačilo by mi natáhnout dva dráty přes dvířka, kterých by se při vyskočení na pletivo dotkla. To jen aby si někdo nemyslel, že jsem sadista, co chce ze srandy pouštět do koček proud. Potřebuji ji odnaučit lovit králíky. To ovšem nic nemění na tom, že elek.proud nechápu.

Hlada

Kočky a králíci patřily ke každému stavení dřív, než byly vynalezeny elektrické ohradníky. Lepší by bylo hledat radu u chovatelů.

mosoj

Neumíš Ohmův zákon ve kterém jsou tři proměnné. Napětí, proud a odpor!!!!!!!!

gecco

Ano – elektrický proud nechápeš…
😉
A také tě můžu ujistit, že pokud přes dvířka králíkárny natáhneš dráty napájené 12 V, budeš k smíchu i té kočce…
😉
Průzkumník ve svém příspěvku sice splácal leccos – ale základ elektrického ohradníku popsal v principu správně – potřeboval bys k té baterce a nějakým drátům ještě kmitač (nemusí nutně dávat 50 Hz) a trafo…