zjentek

Jak dobře by se v Česku uživil takový profesionální naslouchač?

Dobře? Či spíše hůře?

Ohodnoťte číslem na stupnici 1 až 10, jak kvalitně by se dle vás uživil takový profesionální naslouchač.
(Kvalitně se uživit v mém pojetí znamená nestrádat na základní hygieně, ošacení, teple, spánku a potravinách.)
Stačí odpovědět i jedinou číslicí. Děkuji.

Proč naslouchač:

Psychiatrie: Psychiatrie je pouze o medikaci. To ale nechce každý. Třeba uhnat si poruchy erekce a jiné poruchy užíváním tablet na zase jiné poruchy je hazardem se zdravím, nerozumem z neznalosti. Tato varianta je spíše již pro nebohé, jestli si rozumíme. Prostě využíváme tehdy, pokud již není zbytí (záchrana holého života za cenu změny osobnosti, atd..).

Psychologie: K provozování psychologie je NUTNÉ ukončené vysokoškolské vzdělání, z čehož plyne, že psychologická pomoc bude pro prostého člověka až neuvěřitelně těžkou finanční zátěží. Ano, mezi vysokým vzděláním a vysokou finanční náročností služeb takto vzdělaných JE přímá souvislost. Sice jsem za celý svůj život nepochopil jaká, ale je tomu tak. Osobně si myslím, že tento pro lidstvo neblahý fakt nějak souvisí se samotnou představou vysokoškolsky vzdělaných o jejich vlastní životní úrovni.
Navíc psychologie vymýšlí vlastní řešení a psycholog pak už tak smutnému člověku, který momentálně NIC nezvládá, určuje další „vlastní“ postupy a tím chudákovi vznikají jen další, zcela nové povinnosti.

Ale co na trhu s psychickým zdravím postrádám, jsou jacísi profesionální naslouchači. Lidé se izolují. Podrážejí si nohy a nevěří si. Jak už samotný název profese napovídá, podobně postěženým by se v jejich přítomnosti mohlo ulevit už tím, že se setkají s osobou, na kterou by mohli mluvit a ta by samozřejmě garantovala zájem o jejich příběhy. Shrnuto v kostku – vyprávěním nebohého, opuštěného člověka by byl naslouchač doslova nadšený. Na všechny příběhy by byl všeobecně natěšený. Vzdělání by zde nehrálo roli, jelikož samotná natěšenost na životní zkazky životem různě postižených vyžaduje samo o sobě až nadlidskou odvahu a jak víme, vrozené hrdinství a jiné šlechetné vlastnosti jsou mnohdy více, než cokoli naučeného. Proto profesionální naslouchači, kteří by dokázali naslouchat nejen rodině a známým, nýbrž i neznámým, cizím lidem. Zbytek info o naslouchačích by lidem zprostředkovala ta která reklama.

A podotázka: Pod kterou službu ze škály služeb coby živností by spadal takový naslouchač? (;

Nejlepší odpověď
marci1

Není to tak jednoduché. Umět naslouchat, to je velmi vzácná vlastnost. Lidé dnes spolu málo komunikují a když už, tak chce mít každý hlavní slovo, převahu nad tím druhým. Skáčí si do řeči a „vynucují“ si pozornost druhých. Mělo by to být tak, že jednou naslouchám já, podruhé on. Obávám se, že profesionální naslouchač by to asi dlouho nevydržel. Asi by ho to úplně zdrtilo. 🙂

Další odpovědi
ivzez

Takový naslouchač už existuje > jsou jím právě psychologové, kteří své klienty nijak „neúkolují“,
ale nabízejí jim jiný úhel (i několik úhlů) pohledu na tu kterou situaci. „Poprat“ se s tím ale musí každý klient sám.
To platí o každém dobrém psychologovi > a těch je podle mne většina.

Problém spočívá v přístupu klientů. Řada z nich předpokládá, že „se vymluví u psychologa“,
který jim poskytne nějaké „univerzální řešení“ situace.

Totéž „v blděmodrém“ platí o psychiatrech > ti dobří nespoléhají pouze na medikaci,
ale poskytují také psychoterapii.

Cenobita

To záleží na kategorii. Např. pokud by naslouchala mladá a krásná (10), je to vyšší liga než stará a ošklivá (1) – nižší level. Takže škála odměn by byla dána zařazením v žebříčku např. s ohodnocením 1 až 10.

hapiky

Profesionální naslouchač by musel mít hroší kůži. Také by se mohl dovědět to co nechce vědět. Třeba to, že po čas jeho profesionálního naslouchání jeho manželka namísto posilování dělá směšné pohyby s instruktorem.

Lurius

Není to účel zpovědnice?

aliendrone

Vážně věříš, že by se někdo byl ochoten „vyžvanit“ a tím sám sebe potenciálně SILNĚ ohrozit? ;) :D :D

Mně se líbí odpověď Luriuse, nejen že to je cheap, ale vlastně úplně FREE! Dokonce pak ještě můžeš dostat trošičku nažrat (oplatku), když si počkáš na finále (přijímání)! ;) :D :D

led

aliendrone, svätá nevinnosť… pozrite si na internete na sociálnych stránkach koľko ľudí tam na seba „vyžvania“ všetky svoje činy a myšlienky aj s obrázkami a videom.

zjentek

Ivzez, řada „klientů“ netouží po jakémkoli řešení. Chtějí jen, ať jim někdo naslouchá. To neznáte? Tak to máte obrovské štěstí a toho si přinejmenším važte. Držím palce a děkuji za odpověď.

ivzez

V tom případě psycholog slouží „jenom“ jako naslouchač > ovšem i to už je psychoterapie.

zjentek

Marci, jsi zde se svou odpovědí silným adeptem na nominaci! (;