FolgoreCZ

Na Dušičky jsou vyzdobené hřbitovy v noci z 31. na 1., nebo z 1. na 2.?

Nejlepší odpověď
Drap

Z 31,10 na 1,11. Vychází to ze svátku Keltů Samahainu. Dušičky, podle římskokatolické církve jsou 2.listopadu. Hřbitovy však bývají vyzdobené předem i po.

Další odpovědi
annas

Totiž památce zesnulých jsou věnované dva svátky.

  1. Svátek Všech svatých připadá na den 1. listopadu. Vychází ze skutečné události z roku 609 po Kr. Tou bylo vysvěcení Pantheonu (původního chrámu všech římských bohů) v Římě jako křesťanského chrámu.
  2. listopad je zasvěcen památce všech svatých, tedy i těm, kteří se neslaví jednotlivě. Svátek je vzpomínkovou slavností zemřelých.

Slaví především katolíci již od roku 835.

2. Na druhý listopadový den připadá Památka zesnulých – nebo také Památka všech zemřelých. Je významným svátkem, který lidé znají pod názvem Dušičky. atd."

V tento den navštěvují hroby a vzpomínají věřící i nevěřící na ty, kteři skončili pozemskou pouť.

Máte-li zájem dovědět se víc, pročtěte si odkaz.
http://www.roz­hlas.cz/plzen/ja­zykovykoutek/_zpra­va/398408

Osobně dávám výzdobu na hrob před svátkem Všech svatých – nejpozději den předem, tedy 31. října. . Svíčky zapaluji po oba dny.

Bohužel se mně stalo, když jsem dala kytice na hrob mnohem dřív, někdo mně z nich ostříhal květy, jindy i celý květináč, svítidlo. Krást na hřbitově je hyenismus.

Ti vzdálenější často navštěvují hroby již 28. 10., kdy je pracovní volno, takže položí věnec, kytici, mísu dříve. Většina až na Dušičky Stejně tak zůstane výzdoba na hrobech i dlouho po Dušičkách.

da ny

Většina občanů ČR jsou ateisté a zapalují svíčky v den Památky zesnulých, tedy 2. listopadu.
Hřbitovy bývají plně osvětlené hořícími svíčkami o víkendu po tomto svátku
i před (pokud vychází tento den uprostřed týdne jako letos) s ohledem na vzdálenost/dos­tupnost hřbitova..
Výzdoba je častá s minimálním týdenním předstihem.

zjentek

Dušičky jsou 2.listopadu. Je to tak dle římskokatolické církve. Hřbitovy však bývaj vyzdobený už pár dní před svátkem a i po něm.

talka

Zdobívalo se už na svátek 28. října.