Elsa111

Na co je výkaz práce? Prý bez něj nedostane máma výplatu.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Mojí mamince zaměstnavatel na dohodu o provedení práce špatně vyplácel mzdu, v částkách, které neodpovídaly tomu, co za měsíc udělala. Když na to poukázala, řekl, že je to její vina a že pokud neodevzdávala „výkaz práce“, nemohla jí být mzda správně vyplacena, protože jak má on (zaměstnavatel) co kde dohledávat a že je v jejím zájmu dodávat výkaz, aby se účetní dostaly včas podklady pro výpočet její mzdy. Ale přece evidovat si splněné úkoly, které maminka odvedla, by měl v první řadě on jako podklady pro výplatu mezd? Taky jí žádný formulář nepředal, ve smlouvě mluví o vykazování hodin a maminka předávala vyhotovené věci, za které dostávala zaplaceno dle počtu. Navíc nedostávala žádné výplatní pásky ani vyúčtování s tím, že jí chodí výplata na účet, takže nemusí nic dostávat, až na konci roku potvrzení o zdanitelných příjmech. Takže když se maminka ozvala, byl na ni strašně sprostý a hodil vinu za svůj bordel na ni. Kdo má tedy pravdu, ona, nebo on?

EDIT: Mamince žádný formulář neposkytl. Navíc ve smlouvě se píše, že je to jen v případě, že by byla hodnocená podle hodin. Jenomže ona není hodnocená hodinami, dělá korektury textů a vždy je odesílá emailem. Placeno má za 1 ks textu určitou sumu. Vybírá je takto emailem od ní přímo nadřízený. Nikdy po ní výkaz nechtěli, ani když jí psali, že odesílají platbu apod. Tepvr když se mamka ozvala, že poslali méně peněz, tak řekli, že je to její vina a že oni nemusí vést evidenci toho, co odevzdala.

Nejlepší odpověď
Drap

U každé firmy je to jinak. U některých firem se výkazem práce upřesňuje, co daný člověk přesně udělal. Většinou to ještě někdo, většinou nadřízený, podepisuje. Pokud ho zaměstnanec neodevzdá v pořádku a v předepsaném termínu, je logické, že mzdu nedostane, nebo je mu proplacena odhadem.
Neslouží to jen k výkazu hodin a ale k výkazu jednotlivých operací. Obzvláště hodné je to tam, kde se pracuje na více různých výrobcích a jednu práci může dělat i více lidí. Tam, kde je práce v úkole, tak by bez takové evidence nešlo spočítat kdo co udělal.

Další odpovědi
arachis

Nejjednodušší a nejvíce smysluplné bude, když mamka dojde na úřad práce a nechá si tam poradit. Oni jsou tam od toho a někdy řeší se zaměstnavateli spory přímo. I když mača není zrovna vedena jako uchazeč o zaměstnání, tak tam ji pomohou. Stačí, když tam přijde a řekne, že má problém s vyplácením mzdy a oni ji pošlou do té správné kanceláře nebo odkáží někam jinam na úřad,kde to budou řešit a podotýkám, že zdarma. I kdyby to mělo být na inspektorátu práce.

da ny

Je to velmi důležité, někdy je to „jen“ evidence docházky a tedyi počet odpracovaných hodin.. Pravdou je, že většinou výkaz k vyplnění poskytuje (někde i vyplňuje vedoucí, vrchní sestra apod.) zaměstnavatel.
Já se na DPP zapisuji do Knihy docházek a součet hodin si píši a předávám zaměstnavateli (účetní) sama. Nedostávám žádné výplatní pásky.
Vždy podepíši smlouvu a v lednu/únoru požádám a dostanu potvrzení o příjmech úhrně, za celý rok.
Zaměstnavateli odchází výplata z účtu, to je jeho doklad o mzdových výdajích..
O důležitosti Výkazu mezd by měla mamka vědět (je to v každém zaměstnání) a měla se o to při DPP zajímat hned 1. měsíc.
http://www.sg-soft.cz/zzz_po­pisy/zzz_a%5Cv­ykazy_prace_a_dochaz­ka.htm

led

Ak dobre rozumiem
Je platená úkolovo, tj od počtu vykonanej práce, nie v hodinovej, mesačnej sadzbe. Prácu dostáva emailom, vykonáva doma a spracovanú posiela emailom naspäť v zmysle dohodnutej písomnej zmluvy. Pokiaľ neodstránila svoju poštu z emailovej schránky môže dokladovať svoju prácu aj jej posielanie adresátovi.
V prípade takejto pošty zadajte si do podmienok poslať vždy potvrdenie o doručení.
Výkaz práce, nie výkaz hodín, tj. počet spracovaných strán texu za dané obdobie a žiadajte vždy písomné potvrdenie o prevzatí, posielajte vždy v termíne pred spracovaním výplat. Týmto spôsobom sa vyhnete prípadným sporom.

ivzez

Nahlásila jsem chybnou odpověď Arachis.
ÚP se těmito záležitostni nezabývá.

Odpovědi.cz

Odpověď jsme vrátili, nemůžeme rozhodovat o názorech jiných, i když třeba nejsou správné. Je to právo uživatelky napsat svůj názor.

Děkujeme za pochopení,

Tým Odpovědi.cz