Lukas27

Myslíte, že zvířata mají duši, stejně tak jako člověk?

Nejlepší odpověď
Drap

Definuj, co si představuješ pod pojmem duše.

Další odpovědi
marci1

Ateisté se většinou domnívají, že zvířata duši mají. Že se chovají a myslí jako „hloupí“ lidé, malé děti, že jsou na úrovni tříletého dítěte, ale duši mají.
„Křesťané se zdráhají přisoudit zvířatům nesmrtelnou duši. Zatemnil by se tím rozdíl mezi člověkem a zvířetem, který může být na úrovni vědy předmětem dohadů, nicméně v duchovní rovině je jasný a ostrý.
Zvířecí „já“.
Zdá se být bezpředmětné uvažovat o nesmrtelnosti pro tvory, kteří si neuvědomují své „já“. Pokud si tvor neuvědomuje, že je, nesmrtelnost mu neskýtá žádné výhody. Pokud neexistovalo jeho „já“ před smrtí, nebude existovat ani po vzkříšení. Takový tvor si neuvědomuje svoji existenci, neuvědomoval by si ji ani po vzkříšení. Vzkříšení by pro něj nebylo žádnou odměnou, protože by o něm ani o sobě nevěděl.“
https://www.vi­ra.cz/otazky/ma­ji-zvirata-dusi.html
🙂

Kepler

Pojem duše je výmyslem člověka. Neexistuje žádná definice duše, jen různá náboženství si snaží vykládat po svém. Bližší by mi byl pojem sebeuvědomění. I zvířata jakousi duši mají, ale jsou to spíš instinkty. I pes, lidoopové a delfíni jsou schopni přátelství s člověkem. Pochybuji ale, že jsou schopni přemýšlet o nějakých morálních principech.

Gus_Fring

Já pochybuji o tom, že lidé mají duši. Už jenom z principu, že pokud by lidé měli duši, co potom zvířata, stejně jako ty se ptáš. A co potom rostliny, houby, mikroorganismy?
Takže Tvá otázka vychází zřejmě z hlouposti.

EKSOT123

Podle křesťanství věřím, že člověk má nesmrtelnou duši. O zvířatech naše náboženství nic neříká, církev to sice tak nějak odmítá, ale myslím k tomu nedala žádné závazné stanovisko.
Jiná věc je vlastní pozorování. Někdy jsou zvířata schopná projevů blížící se člověku. Jindy je člověk jak bestie, ať už kvůli nějakému svému cíli, nebo prostě z tuposti, že si neuvědomuje, co dělá. Takže člověk sice má navíc než zvíře, ale někdy se to dost prolíná. Potom máme lidi s různým stupněm mentální retardace. Někdy je postižení tak hluboké, že to budí přesvědčení, že většina zvířat má plnější ponětí o sobě a o světě. Takže zase se to prolíná. A jestli bychom tedy nakonec přiřkli duši i zvířatům, tak kde je ta hranice? Jak píše Gus fring – máme i hmyz, mikroby,… Asi nezbývá, než nechat otázku otevřenou.

zjentek

A víš, co je genius loci? To je místo s duší/duchem. Ono všechno má duši/ducha. (;

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

cochee

Ta třetí část souvětí, začínající slovem „stejně“, je pro kontext otázky zbytečná a lze ji bez problému vynechat. Takto jen zbytečně zakládáš „flame“ s ateistickými přispěvateli, kteří s tebou stejný názor nesdílí. Případně je možné, že kvůli tomu žádnou odpověď nedostaneš, kdo ví.