Avatar uživatele
Lukas27

Myslíte, že zvířata mají duši, stejně tak jako člověk?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 1154 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Definuj, co si představuješ pod pojmem duše.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Ateisté se většinou domnívají, že zvířata duši mají. Že se chovají a myslí jako „hloupí“ lidé, malé děti, že jsou na úrovni tříletého dítěte, ale duši mají.
„Křesťané se zdráhají přisoudit zvířatům nesmrtelnou duši. Zatemnil by se tím rozdíl mezi člověkem a zvířetem, který může být na úrovni vědy předmětem dohadů, nicméně v duchovní rovině je jasný a ostrý.
Zvířecí „já“.
Zdá se být bezpředmětné uvažovat o nesmrtelnosti pro tvory, kteří si neuvědomují své „já“. Pokud si tvor neuvědomuje, že je, nesmrtelnost mu neskýtá žádné výhody. Pokud neexistovalo jeho „já“ před smrtí, nebude existovat ani po vzkříšení. Takový tvor si neuvědomuje svoji existenci, neuvědomoval by si ji ani po vzkříšení. Vzkříšení by pro něj nebylo žádnou odměnou, protože by o něm ani o sobě nevěděl.“
https://www.vi­ra.cz/otazky/ma­ji-zvirata-dusi.html
🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Pojem duše je výmyslem člověka. Neexistuje žádná definice duše, jen různá náboženství si snaží vykládat po svém. Bližší by mi byl pojem sebeuvědomění. I zvířata jakousi duši mají, ale jsou to spíš instinkty. I pes, lidoopové a delfíni jsou schopni přátelství s člověkem. Pochybuji ale, že jsou schopni přemýšlet o nějakých morálních principech.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Gus_Fring

Já pochybuji o tom, že lidé mají duši. Už jenom z principu, že pokud by lidé měli duši, co potom zvířata, stejně jako ty se ptáš. A co potom rostliny, houby, mikroorganismy?
Takže Tvá otázka vychází zřejmě z hlouposti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Podle křesťanství věřím, že člověk má nesmrtelnou duši. O zvířatech naše náboženství nic neříká, církev to sice tak nějak odmítá, ale myslím k tomu nedala žádné závazné stanovisko.
Jiná věc je vlastní pozorování. Někdy jsou zvířata schopná projevů blížící se člověku. Jindy je člověk jak bestie, ať už kvůli nějakému svému cíli, nebo prostě z tuposti, že si neuvědomuje, co dělá. Takže člověk sice má navíc než zvíře, ale někdy se to dost prolíná. Potom máme lidi s různým stupněm mentální retardace. Někdy je postižení tak hluboké, že to budí přesvědčení, že většina zvířat má plnější ponětí o sobě a o světě. Takže zase se to prolíná. A jestli bychom tedy nakonec přiřkli duši i zvířatům, tak kde je ta hranice? Jak píše Gus fring – máme i hmyz, mikroby,… Asi nezbývá, než nechat otázku otevřenou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

A víš, co je genius loci? To je místo s duší/duchem. Ono všechno má duši/ducha. (;

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
cochee

Ta třetí část souvětí, začínající slovem „stejně“, je pro kontext otázky zbytečná a lze ji bez problému vynechat. Takto jen zbytečně zakládáš „flame“ s ateistickými přispěvateli, kteří s tebou stejný názor nesdílí. Případně je možné, že kvůli tomu žádnou odpověď nedostaneš, kdo ví.

před 1154 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek